Justin Yifu Lin w Wiedniu w 2014 r.

W maju na Europejskim Kongresie Gospodarczym gościć będzie Justin Yifu Lin. W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach znany chiński ekonomista będzie mówić o inwestycjach, rewolucji technologicznej i współpracy gospodarczej.

Justin Yifu Lin urodził się w 1952 r. na Tajwanie. Służył tam w wojsku, ale w 1979 r. zdecydował się na ucieczkę do Chińskiej Republiki Ludowej. Gdy zalegalizował swój pobyt w kontynentalnych Chinach, zaczął pracę naukową w Pekinie na uniwersytecie.

Kariera w nauce poprowadziła go do USA. Bronił pracy dyplomowej z ekonomii w Chicago. Po stypendium wrócił do Chin, by wykładać na swojej macierzystej uczelni w Pekinie. Założył w ramach pekińskiego uniwersytetu Centrum Badań Ekonomicznych.

W latach 2008-2012 był głównym ekonomistą i wiceprezesem Banku Światowego.

W ostatnich latach doceniono jego wkład w rozwój ekonomii, honorując go doktoratami specjalnymi uczelni w Fordham (USA) i Akademii Brytyjskiej.

Z Polską łączy Justina Yifu Lina bliskość poglądów z obecnym premierem rządu Mateuszem Morawieckim. Obaj panowie, którzy spotkali się w Davos w 2016 r., widzą w Polsce kraj mogący skorzystać z nowych technologii. Morawiecki napisał także wstęp do publikacji "Nowa ekonomia strukturalna wobec krajów mniej zaawansowanych" autorstwa Justina Yifu Lina.

Justin Yifu Lin będzie panelistą trzech debat w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Podzieli się swoimi uwagami z uczestnikami majowego spotkania, mówiąc o: warunkach inwestowania w krajach regionu Europy Centralnej, tempie i jakości zachodzących przemian technologicznych na świecie oraz podsumowując bilans współpracy w ramach formatu „16+1”. Tymi liczbami określa się gospodarcze relacje Chin z krajami regionu Europy Centralnej.

Więcej o Europejskim Kongresie Gospodarczym przeczytasz na stronie wydarzenia.