Europejski Kongres Gospodarczy 2023

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P R S Š Ś T U V W Y Z Ž Ż
 Gabriela Morawska-Stanecka

Gabriela Morawska-Stanecka

wicemarszałek Senatu, Koło Lewicy Demokratycznej

W 1991 r. ukończyła studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W 1993 r. ukończyła aplikację sądową i zdała egzamin sędziowski w Sądzie Wojewódzkim w Krakowie, w tym samym roku zdała egzamin radcowski w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach, uzyskując uprawnienia radcy prawnego. Ukończyła studia podyplomowe latynoamerykańskie na Uniwersytecie Warszawskim (2008) i studia podyplomowe z zakresu prawa medycznego i bioetyki na Uniwersytecie Jagiellońskim (2017).

Brała czynny udział w restrukturyzacji polskiego górnictwa w latach 1993 – 2005, jak również w restrukturyzacji przedsiębiorstw państwowych. Była członkinią Rady Nadzorczej Południowego Koncernu Energetycznego S.A.

Od 1993 r. do 2019 r. pracowała we własnych kancelariach wykonując zawody radcy prawnego, notariusza, a od 2011 adwokata. W 2019 r. została wybrana do Senatu RP z okręgu 75. Podczas pierwszego posiedzenia została Wicemarszałkinią Senatu RP. W Senacie jest członkinią  Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej, Nadzwyczajnej Komisji ds. Klimatu oraz wiceprzewodniczącą Nadzwyczajnej Komisji do spraw wyjaśnienia przypadków nielegalnej inwigilacji, ich wpływu na proces wyborczy w Rzeczypospolitej Polskiej oraz reformy służb specjalnych. Jako Wiceprzewodnicząca zarządu Polskiej Grupy Unii Międzyparlamentarnej reprezentuje Polskę w tej organizacji i w X 2022 roku została wybrana do Komisji ds. Promowania Poszanowania Międzynarodowego Prawa Humanitarnego. Jest również ambasadorką Senatu RP w Women Political Leaders.

Bierze udział w sesjach:

POWRÓT
EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie