Europejski Kongres Gospodarczy 2023

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P R S Š Ś T U V W Y Z Ž Ż
 Justyna Średzińska

Justyna Średzińska

Firma: Centrum Nauki Kopernik, Europejskie Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO-Polska

Stanowisko: ekspertka ds. naukowych ze specjalizacją astrofizyka

Ekspertka ds. naukowych ze specjalizacją astrofizyka w Europejskim Biurze Edukacji Kosmicznej ESERO-Polska, którego koordynatorem w Polsce jest Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Absolwentka Uniwersytetu w Białymstoku, specjalność fizyka teoretyczna. W latach 2013 – 2018 prowadziła badania z dziedziny astrofizyki w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN. Członkini Polskiego Towarzystwa Astronomicznego oraz Stowarzyszenia Polskich Profesjonalistów Sektora Kosmicznego. Analogowa astronautka, w 2021 roku odbyła trening w Analog Astronaut Training Center w Krakowie: misja Kepleria. 

W ramach Europejskiego Biura Edukacji Kosmicznej ESERO-Polska organizuje konferencje, warsztaty, cykle spotkań dla nauczycieli i nauczycielek w Polsce. Usprawnia wprowadzanie tematyki kosmicznej na wszystkich etapach edukacji formalnej i nieformlanej. Prowadzi zespół kilkudziesięciu edukatorek i edukatorów w ramach Programu Ambasadorskiego Edukacji Kosmicznej. Przygotowuje materiały edukacyjne i prowadzi różnorodne aktywności rozwijające wiedzę z zakresu astronomii, astrofizyki i technologii kosmicznych oraz konkursy Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) kierowane do dzieci i młodzieży. Koordynuje Europejskie Wyzwanie Astro Pi, w którym dzieci i młodzież wysyłają autorskie kody na Międzynarodową Stację Kosmiczną oraz Europejskie Wyzwanie Moon Camp, w którym dzieci i młodzież projektują habitaty księżycowe w technice trójwymiarowej. 

Ważnym elementem pracy i podejmowanych działań jest realizacja celów zrównoważonego rozwoju ONZ. W tym ważnym dla niej celu nr. 5 - równość płci. Prowadzi cykl spotkań „Galaktyka kobiet”, w ramach którego rozmawia z ekspertkami z obszarów nauk STE(A)M oraz biznesu, z szczególną uwagą z sektora kosmicznego. Te wywiady stają się inspiracją dla młodych kobiet oraz bazą ciekawych i różnorodnych ścieżek kariery. W zeszłym roku z ekspertkami i ekspertami sektora kosmicznego opracowała warsztaty „Kariera w sektorze kosmicznym” kierowane do młodzieży na etapie szkół ponadpodstawowych, które prowadzi w całym kraju. 

Łączy pracę z pasją do nocnych obserwacji nieba, malarstwem i fotografią ekstremalnych zjawisk przyrody jak pioruny. 

Bierze udział w sesjach:

POWRÓT
EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie