Europejski Kongres Gospodarczy 2023

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P R S Š Ś T U V W Y Z Ž Ż
 Tomasz Koprowiak

Tomasz Koprowiak

Firma: Stowarzyszenie Gmin Przyjaznych Energii Odnawialnej

Stanowisko: pełnomocnik zarządu

Tomasz Koprowiak urodził się 10 marca 1956 roku w Brusach. W latach 1990-2014 był burmistrzem gminy i miasta Kisielice. W 1998 roku rozpoczął proces wdrażania na terenie gminy odnawialnych źródeł energii. Pierwsze efekty były widoczne w 2006 roku, kiedy wybudowano 27 turbin, po 1,5 MW każda. Do 2015 r. na terenie gminy Kisielice zainstalowano ponad 100 MW. W latach 2005-2012 przeprowadził proces inwestycyjny, polegający na budowie kotłowni na słomę oraz sieci cieplnej wraz z węzłami, dzięki czemu 85 procent miasta korzysta z niskoemisyjnego ogrzewania. Z jego inicjatywy powstały pierwsze w gminie: biogazownia (o mocy  1 MW energii elektrycznej i energii cieplnej) oraz instalacja fotowoltaiczna (o mocy 99,4 kW, zasilająca kotłownię). W 2014 roku Komisja Europejska w Brukseli przyznała gminie Kisielice nagrodę główną w konkursie „MANAGERENERGY”, w ramach „Sustainable Energy Europe & ManagEnergy Awards, za projekt gminy samowystarczalnej energetycznie.

Od 2015r. do 2021r. pracował w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie w zespole doradztwa energetycznego.

Najważniejsze wyróżnienia osobiste:

2012 -  Człowiek Roku 2012-nagroda za propagowanie odnawialnych źródeł energii przyznana przez Fundację Ośrodek Wspierania Ekologii w Białymstoku.

2014 – Samorządowy Menedżer Roku 2014, tytuł przyznany przez kapitułę konkursu Gmina Fair Play.

2014 – tytuł” EKO-LIDER” Warmii i Mazur w kategorii Burmistrz

Oprócz pracy zawodowej Tomasz Koprowiak pełnił liczne funkcje w organizacjach społecznych i stowarzyszeniach, m.in.:

2007-2014  Wiceprzewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Gmin Przyjaznych Energii Odnawialnej- z racji tej funkcji uczestniczył w wielu konferencjach jako prelegent, doradzał innym samorządom w zakresie inwestowania w OZE. Obecnie pełni  funkcję pełnomocnika zarządu.

 Za swoją pracę został odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, jak również Odznaką Honorową za Zasługi dla Środowiska i Gospodarki Wodnej

Bierze udział w sesjach:

POWRÓT
EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie