Europejski Kongres Gospodarczy 2023

Pierwszego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego prezes Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Rogala przedstawił strategię spółki na lata 2017-2030. PGG zamierza produkować około 30 mln ton węgla rocznie. Każdego roku na inwestycje ma przeznaczać ok. 1,7 mld zł. Polska Grupa Górnicza nie zamierza budować nowej kopalni.

Na początku prezentacji strategii PGG odtworzono nagranie z wystąpieniem wiceministra energii Grzegorza Tobiszowskiego. Zaznaczył on, że strategia PGG opiera się na pięciu filarach: zapewnieniu stabilnych miejsc pracy, realizowaniu niezbędnych inwestycji, działaniom uwzględniającym kwestie dotyczące ochrony środowiska, budowie efektywnego rynku sprzedaży węgla oraz zapewnieniu inwestorom zwrotu z inwestycji w PGG.

Prezes PGG Tomasz Rogala wskazał na wstępie, że strategię budowano w kluczowym momencie, jakim była niedawna konsolidacja sektora górniczego na Śląsku (PGG przejęła kopalnie Katowickiego Holdingu Węglowego). Zaznaczył też, że realizacja strategii spółki do roku 2030 prowadzić ma do rentowności, wzrostu wartości spółki oraz zapewnienia inwestorom zapisanej w dokumentach i oczekiwanej przez nich stopy zwrotu (na koniec 2017 roku PGG spodziewa się około 400 mln zł zysku).

PGG z początkiem przyszłego roku ma przekształcić się ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę akcyjną. Za kilka lat spółka miałaby zadebiutować na giełdzie, o czym wspominał wcześniej minister energii Krzysztof Tchórzewski.

W ciągu najbliższych 14 lat PGG zamierza udostępnić do wydobycia nowe złoża: Imielin Północ, Śmiłowice, Za Rowem Bełckim i Murcki Głębokie. W sumie chodzi o 261 mln ton węgla. Spółka zamierza ustabilizować roczną produkcję na średnim poziomie ok. 30 mln ton węgla. JD

 

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie