Europejski Kongres Gospodarczy 2023

Wojciech Świątek jest odpowiedzialny za realizację strategii firmy związanej z obszarem zrównoważonego rozwoju oraz wsparcie współpracy firmy z klientami i partnerami w tej mierze

Już wkrótce większe firmy czekają nowe obowiązki wynikające z polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Liczba podmiotów, na które te regulacje będą oddziaływać, robi wrażenie: z niespełna 12 tys. firm wzrośnie za niedługo do blisko 50 tys. Nie ominie to też niektórych grup MŚP.

Chodzi o konieczność sprawozdawczości w kwestii zrównoważonego rozwoju (ESG). Podmioty, które już teraz podlegały obowiązkom wynikającym z unijnych dyrektyw dotyczącym tego aspektu, będą zobligowane dostosować się do ostrzejszych przepisów już od 2024 roku. Przedsiębiorcom nie zostanie zatem wiele czasu na podjęcie działań zapewniających zgodność z nowymi regulacjami.  

- Zastanawiamy się,  w jakim stopniu ta transparentność będzie prosta dla firm, które normalnie aż tak transparentne nie są... Ujawnianie istotnych danych dotyczących emisyjności i strategii z tym związanych przez wielu traktowane jest jako informacja wewnętrzna i wrażliwa. Rynek i otoczenie biznesowe oczekują jednak ujawnienia wspomnianych danych - mówi Wojciech Świątek, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju na obszar Europy Środkowo-Wschodniej w Schneider Electric.

Zobacz całą rozmowę z Wojciechem Świątkiem ze Schneider Electric:

Pod koniec maja Schneider Electric będzie publikował raport w tej sprawie.

- Zapytaliśmy firmy, skąd czerpią wiedzę nt. ESG. Jeśli chodzi o małe i średnie przedsiębiorstwa, to 15 proc. w ogóle nic o tym nie wie. Niespełna 42 proc. wiedzę czerpie z internetu, czyli posiadają takie nieuporządkowane informacje - wylicza Wojciech Świątek. 

Tłumaczy, że najbliższe kilkanaście miesięcy należy poświęcić na edukację w polskich firmach. 

- I to zarówno jeśli chodzi o małe, ale i duże firmy. Duże mają tę przewagę, że mają więcej środków i zasobów i dzięki temu będą sprawniejsze, jeśli chodzi o poruszanie się w tej kwestii - ocenia dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju na obszar Europy Środkowo-Wschodniej w Schneider Electric.

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie