Wielkie problemy Wielkich Miast. Otwarte posiedzenie Komisji Skarbników Unii Metropolii Polskich

PortalSamorzadowy.pl
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Skarbnicy metropolii chcą, aby przekazywane samorządom wpływy z PIT były dzielone. Część zostawałaby w miejscu zamieszkania podatnika, część w miejscu, gdzie on pracuje.

Unia Metropolii Polskich zaproponowała podział przekazywanych na poziom samorządu wpływów z podatku PIT. Jego część miałaby, po staremu trafiać do gminy, w której podatnik mieszka, część jednak miałaby przejmować gmina, w której on pracuje.

GALERIA  15 ZDJĘĆ

Tak – zdaniem skarbników Unii Metropolii Polskich – byłoby sprawiedliwiej. Jak tłumaczyli podczas obrad Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach byłaby to odpowiedź na proces postępującej suburbanizacji i wyprowadzania się mieszkańców dużych miast do sąsiadujących z nimi mniejszych miejscowości. Skutkiem tego w metropoliach rosną wydatki (bo nadal realizują swoje metropolitalne zadania), ale maleją wpływy z PIT. Te ostatnie bowiem przejmują – razem z mieszkańcami - ościenne gminy.

- Gminy ościenne bogacą się szybciej niż Poznań. Jeżeli utrzymają się te tendencje to w roku 2020 PIT płacony przez mieszkańców Poznania będzie taki sam jak ten płacony przez mieszkańców powiatu poznańskiego – powiedziała Barbara Sajnaj, skarbniczka Poznania.

Jak stwierdził Piotr Tomaszewski, skarbnik Bydgoszczy, problemem nie jest samo wyprowadzenie się ludzi z dużego miasta, ale to, że to duże miasto nadal pozostaje dla nich „ośrodkiem aktywności”. Tam przywożą dzieci do szkoły i tam pracują.

Jak powiedział Tomaszewski od 17 do 27 procent mieszkańców gmin sąsiadujących z Bydgoszczą przyjeżdża do niej do pracy, ale udział z PIT-u od pobieranych przez nich wynagrodzeń (ok. 40 mln zł) odprowadzony jest do miejscowości, w których mieszkają. Tymczasem do sfinansowania nauki dzieci z sąsiednich miejscowości, które przyjeżdżają do bydgoskich szkół, mieszkańcy Bydgoszczy dokładają ok. 18 mln zł.

Dlatego też – jak powiedział Tomaszewski – samorządy powinny dysponować bazą danych o tym, kto i gdzie płaci PIT i dlatego warto zastanowić się nad podziałem wpływu z PIT między miejsce pracy i miejsce zamieszkania podatnika.

Artykuł powstał na podstawie dyskusji  w trakcie panelu "Wielkie problemy wielkich miast", który odbył się podczas VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

« POWRÓT
EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie