Żadna z poprzednich edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego nie odbywała się w tak skomplikowanym otoczeniu gospodarczym i społeczno-politycznym jak zakończona w maju - dziewiąta. Trafiona okazała się koncepcja, program i miejsce wydarzenia.

Jak co roku niezawodni okazali się ludzie: goście specjalni, aktywni uczestnicy, partnerzy przedsięwzięcia, dziennikarze, współorganizatorzy - wszyscy zaangażowani w jego przygotowanie i przebieg.

IX Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach zgromadził w dniach 10-12 maja 2017 roku ponad 9 000 uczestników i ponad 800 prelegentów. Relacjonowało go 660 dziennikarzy reprezentujących 150 redakcji. Odbyły się 132 sesje tematyczne. W towarzyszących Kongresowi European Start-up Days wzięło udział ponad 2 500 osób.

W czasach niełatwych dla Europy, ale trudnych także dla europejskiej gospodarki, sam fakt, że tak wielu ludzi odczuwa potrzebę rzeczowej rozmowy, wymiany argumentów, poznania innych racji, może napawać nadzieją co do europejskiej przyszłości.

Kongres gościł polityków o jasno spolaryzowanych poglądach, przedsiębiorców z firm, które różni niemal wszystko, osoby z imponujący doświadczeniem i ambitnych młodych ludzi, zdobywających wiedzę ekonomiczną lub startujących w biznesie.

Wszyscy oni chcieli zebrać się w jednym miejscu i umieli ze sobą rozmawiać, akceptując różnice, typując wspólne cele, szukając rozwiązań i tego co ich łączy. To potężny ładunek optymizmu wobec tej energii, która w Europie ma zasilać podziały, frustracje i wzajemne pretensje.

Kongres ewoluuje organizacyjnie - wokół podstawowej oferty programowej wyrastają projekty i wydarzenia tworzące „wartość dodaną” - takie jak European Start-up Days, EEC  - Liderzy Przyszłości.

Wobec X edycji Kongresu już teraz formułowane są specjalne oczekiwania. Jak zapowiedział po Kongresie jego inicjator, prezes Grupy PTWP, Wojciech Kuśpik, w roku 2018 r. nie zabraknie - zgodnie z duchem czasu - organizacyjnych innowacji. Z pewnością jednak Kongres jako jubilat postawi na utrzymanie poziomu oraz podkreślenie międzynarodowego, europejskiego charakteru debaty.

Obserwując z dnia na dzień przeobrażenia europejskiej rzeczywistości, dynamikę światowej ekonomii i ważne procesy określające przyszłość polskiej gospodarki - w roku 2018 tematów do dyskusji nie zabraknie.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie