Nowe nabrzeże w Baltic Hub, terminal gazowy, kolejne stanowisko do przeładunku paliw płynnych, a także port instalacyjny dla energetyki morskiej to najważniejsze przedsięwzięcia inwestycyjne w Porcie Gdańsk. Najbliżej jest do tego pierwszego. Efekt mamy zobaczyć już za rok.

- W najbliższych latach planujemy szereg inwestycji, które możemy podzielić na dwa obszary. Pierwszy z nich to inwestycje w uniwersalną część portu, nasz port wewnętrzny. Drugi to inwestycje w porcie zewnętrznym, głębokowodnym - mówi Stefan Rudnik, dyrektor Pionu Inwestycji w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk.

Trwa budowa nabrzeża T3, ruszają prace na nabrzeżach Rudowym i Bytomskim

W porcie wewnętrznym prowadzony jest program przebudowy nabrzeży wsparty środkami unijnymi. W jego ramach przebudowanych zostanie 2 km nabrzeży. Dwa pierwsze są w trakcie realizacji: Nabrzeże Rudowe 3 i Nabrzeże Bytomskie. Z kolei w porcie zewnętrznym prowadzona jest spektakularna rozbudowa terminala kontenerowego Baltic Hub o kolejne nabrzeże T3. Po ukończeniu inwestycji port zyska nowe zdolności przeładunkowe, a powierzchnia Polski dzięki zalądowieniu kawałka morza powiększy się o 36 ha.

W perspektywie do roku 2028 planuje się w Porcie Gdańsk instalację pływającego terminala do przeładunku gazu skroplonego. To przedsięwzięcie zostanie wsparte przez budowę falochronu osłonowego, za co odpowiada Urząd Morski. Stanowisko FSRU (Floating Storage Regasification Unit) w Gdańsku zwiększy potencjał przeładunkowy gazu w Polsce o 6,2 mln m3. Budowane będzie także szóste już stanowisko w terminalu przeładunku paliw płynnych. To wspólne przedsięwzięcie spółki Naftoport i Zarządu Morskiego Portu Gdańsk. Ma zostać ukończone do 2028 r.

Zarząd portu kibicuje inwestorom terminala offshore

Bardzo dużą inwestycją powinna być budowa portu instancyjnego dla morskich elektrowni wiatrowych na zalądowionym obszarze morza o powierzchni 21 ha. Wiele tu zależy od decyzji biznesowych Baltic Hub i Polskiego Funduszu Rozwoju. Niedawno PFR zapowiedział, że ją przeprowadzi. Długość nabrzeża przeładunkowego T5 wyniesie 800 m, a głębokość akwenu przy kei 17,5 m. Pozwoli to na cumowanie statków instalacyjnych oraz statków zaopatrzeniowych dla terminali offshore o długości całkowitej do 170 m.

- My jako zarząd portu kibicujemy temu przedsięwzięciu - kończy Stefan Rudnik.

Zobacz rozmowę ze Stefanem Rudnikiem o planowanych inwestycjach w Porcie Gdańsk przeprowadzoną podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach:

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie