Nowe nabrzeże w Baltic Hub, terminal gazowy, kolejne stanowisko do przeładunku paliw płynnych, a także port instalacyjny dla energetyki morskiej to najważniejsze przedsięwzięcia inwestycyjne w Porcie Gdańsk. Najbliżej jest do tego pierwszego. Efekt mamy zobaczyć już za rok.
- W najbliższych latach planujemy szereg inwestycji, które możemy podzielić na dwa obszary. Pierwszy z nich to inwestycje w uniwersalną część portu, nasz port wewnętrzny. Drugi to inwestycje w porcie zewnętrznym, głębokowodnym - mówi Stefan Rudnik, dyrektor Pionu Inwestycji w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk.
W porcie wewnętrznym prowadzony jest program przebudowy nabrzeży wsparty środkami unijnymi. W jego ramach przebudowanych zostanie 2 km nabrzeży. Dwa pierwsze są w trakcie realizacji: Nabrzeże Rudowe 3 i Nabrzeże Bytomskie. Z kolei w porcie zewnętrznym prowadzona jest spektakularna rozbudowa terminala kontenerowego Baltic Hub o kolejne nabrzeże T3. Po ukończeniu inwestycji port zyska nowe zdolności przeładunkowe, a powierzchnia Polski dzięki zalądowieniu kawałka morza powiększy się o 36 ha.
W perspektywie do roku 2028 planuje się w Porcie Gdańsk instalację pływającego terminala do przeładunku gazu skroplonego. To przedsięwzięcie zostanie wsparte przez budowę falochronu osłonowego, za co odpowiada Urząd Morski. Stanowisko FSRU (Floating Storage Regasification Unit) w Gdańsku zwiększy potencjał przeładunkowy gazu w Polsce o 6,2 mln m3. Budowane będzie także szóste już stanowisko w terminalu przeładunku paliw płynnych. To wspólne przedsięwzięcie spółki Naftoport i Zarządu Morskiego Portu Gdańsk. Ma zostać ukończone do 2028 r.
Bardzo dużą inwestycją powinna być budowa portu instancyjnego dla morskich elektrowni wiatrowych na zalądowionym obszarze morza o powierzchni 21 ha. Wiele tu zależy od decyzji biznesowych Baltic Hub i Polskiego Funduszu Rozwoju. Niedawno PFR zapowiedział, że ją przeprowadzi. Długość nabrzeża przeładunkowego T5 wyniesie 800 m, a głębokość akwenu przy kei 17,5 m. Pozwoli to na cumowanie statków instalacyjnych oraz statków zaopatrzeniowych dla terminali offshore o długości całkowitej do 170 m.
- My jako zarząd portu kibicujemy temu przedsięwzięciu - kończy Stefan Rudnik.
Zobacz rozmowę ze Stefanem Rudnikiem o planowanych inwestycjach w Porcie Gdańsk przeprowadzoną podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach:
Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Co możesz zrobić:
Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie