- Rezultat referendum był jasny. Trzeba się koncentrować na wykorzystaniu relacji z Unią Europejską - mówi WNP.PL Chris Burton, komisarz ds. handlu z Europą Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

  • Brexit spkomplikował relacje handlowe między Wielką Brytanią a Unią Europejską, w tym także z Polską.
  • Od tego trudnego rozwodu minęły już ponad 3 lata i nadal ciężko jest jednoznacznie ocenić jego skutki. W tym czasie przeszliśmy także jedno z najpotężniejszych zawirowań w handlu międzynarodowym, czyli pandemię COVID-19.
  • Przed brexitem Wielka Brytania była drugim, a następnie trzecim, za Niemcami i Czechami, najważniejszym dla Polski kierunkiem eksportu. Jak wygląda to teraz?

- Myślę, że kluczową rzeczą jest podkreślenie, że Wielka Brytania i Europa, a także Polska nadal są dla siebie bardzo ważnymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi. W ciągu ostatniego roku odnotowaliśmy bardzo znaczący, bo 26-procentowy wzrost brytyjsko-polskiej wymiany handlowej. Co więcej, gdy patrzymy w przyszłość, widzimy wiele możliwości dalszego wzrostu - mówił podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Chris Burton, komisarz ds. handlu z Europą Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Po trudnych latach polsko-brytyjska wymiana handlowa wraca do formy

Komisarz przyznaje, że ostatnie trzy lata były rzeczywiście trudne z wielu powodów. Nie tylko przez brexit i związane z nim zmiany w relacjach handlowych, ale także z powodu pandemii i wojny w Ukrainie.

- Teraz wróciliśmy już do poziomu wymiany handlowej tak wysokiego, jak przed pandemią oraz przed   wojną i istnieje wiele powodów, aby oczekiwać dalszych wzrostów - podkreśla Chris Burton.

Zielona transformacja i technologie to obiecujące obszary polsko-brytyjskiej współpracy

Nasz rozmówca widzi przy tym wiele obszarów potencjalnej współpracy obu krajów - Polski i Wielkiej Brytanii. Jednym z nich jest przejście do gospodarki niskoemisyjnej. Jako przykład podał polską firmę Telefonika Kable, która przejęła JDR Cable Systems, brytyjską firmę produkującą kable dla morskiej energetyki wiatrowej. 

Warto wspomnieć, że Telefonika Kable – przede wszystko w uznaniu swojej aktywności inwestycyjnej w Wielkiej Brytanii - znalazła się w gronie laureatów rankingu Inwestor bez granic 2023 uhonorowanych w trakcie uroczystej gali na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. 

- To przykład dużej inwestycji polskiej firmy w Wielkiej Brytanii. W tym samym czasie tu w Polsce działają duże brytyjskie firmy energetyczne, takie jak BP, które również szukają niskoemisyjnych rozwiązań, chociażby z zakresu elektromobilności - dodaje Chris Burton.

Innym obszarem interesującym z punktu widzenia polsko-brytyjskiej współpracy są technologie. Zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Polsce to silne i dobrze prosperujące branże.

- Wielka Brytania jest obecnie jednym z trzech krajów na świecie, których ekosystem technologiczny wart jest ponad bilion dolarów. Jednym z powodów, dla których tak dobrze on prosperuje, jest duża otwartość na inwestycje z innych krajów, które są bardzo mile widziane w Wielkiej Brytanii, a więc także polskie inwestycje w brytyjski sektor technologiczny są mile widziane - wskazuje komisarz, podkreślając, że tych obszarów do współpracy jest oczywiście o wiele więcej.

Powrotu Wielkiej Brytanii do Unii Europejskiej nie będzie

Jednak brexit miał swoje konsekwencje, które wciąż odczuwane są po obu stronach kanału La Manche. W Wielkiej Brytanii pojawia się w medialnej sferze nie tylko pojęcie „bregret”, które jest połączeniem słów „brexit” i „regret”, co oznacza w języku angielskim żal. Chodzi oczywiście o żal z powodu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Można także usłyszeć termin „breturn”, którym określa się koncepcję powrotu Wielkiej Brytanii do Wspólnoty.

Czy jest to w ogóle możliwe? Czy w obliczu pojawiających się wątpliwości możliwa jest chociażby opcja ponownego referendum, w którym Brytyjczycy zostaną raz jeszcze zapytani o stosunek do obecności ich kraju w Unii Europejskiej?

- Referendum już było i jego rezultat był jasny. Wdrożyliśmy  jego wyniki, mamy dobrą umowę o handlu i współpracy, porozumienie finansowe, sfinalizowaliśmy ostatnie szczegóły dotyczące handlu Wielkiej Brytanii z Europą i teraz szerokie relacje opierają się na solidnych podstawach dających możliwości do wzrostu w przyszłości - odpowiada jasno Chris Burton, komisarz ds. handlu z Europą Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Jego zdaniem teraz trzeba się koncentrować na maksymalnym wykorzystaniu bliskich relacji między Wielką Brytanią a Unią Europejską.

- Ale to wciąż będzie Wielka Brytania poza UE, a nie Wielka Brytania w UE - podsumowuje Chirs Burton.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie