Modernizacja Lotniska Chopina to nowy plan, który jest reakcją na przesunięcie harmonogramu oddania do użytku Centralnego Portu Komunikacyjnego. Plan wydłużający życie stołecznego lotniska zakłada wydanie 2,4 mld zł. To jednak nie koniec niezbędnych inwestycji.

Wiele wskazuje na to, że obowiązującym terminem oddania do użytku Centralnego Portu Komunikacyjnego jest obecnie 2032 rok, a nie jak jeszcze kilka miesięcy temu – deklarowany 2028 rok.

Rozbudowane za 2,4 mld zł Lotnisko Chopina w Warszawie ma mieć możliwość przyjęcia blisko 30 mln podróżnych. Ma działać nie dłużej niż do 2035 roku.

Polityczne aspiracji poprzedniego rządu powodowały przerzucenie ciężaru inwestycyjnego bliżej Baranowa, gdzie powstać ma CPK. Kluczowe w lotnictwie jest zapewnienie bezpieczeństwa. Co więc z kontrolą ruchu w rejonie Warszawy w najbliższych 10 latach?

- Z punktu widzenia kontroli obszaru zbliżania, czy kontroli obszaru my na „cyfry” jesteśmy gotowi - odpowiada Magdalena Jaworska-Maćkowiak, prezeska Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

 Zobacz całą rozmowę z Magdaleną Jaworską-Maćkowiak, szefową PAŻP:

Kolejne wydatki PAŻP. Decyzje o nowej, „twardej” infrastrukturze lada moment

Rozbudowa Lotniska Chopina ma dać możliwość przyjęcia dodatkowych 10 mln podróżnych. Równolegle ruszą prace w Modlinie.

Z przygotowanej we wrześniu 2023 roku prognozy Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC) wynika, że pasażerski ruch lotniczy w latach 2022-2040 wzrośnie z 41 mln do 96 mln (średni wzrost o 4,91 proc. rok do roku).

ULC prognozuje także, że najwięcej podróżnych przybędzie właśnie na lotniskach Aglomeracji Warszawskiej - z 17,5 mln w 2022 roku do 30,5 mln w roku 2030 i 38,8 mln pasażerów odprawionych w 2035 roku. 

- Jesteśmy przygotowani na zwiększający się ruch w Polsce. Planujemy w Modlinie pierwszą w Polsce wieżę zdalną, która będzie obsługiwana z Warszawy. To będzie bardzo nowoczesne narzędzie, a po drugie zależy nam na tym, by wszystkie decyzje inwestycyjne były racjonalne pod względem kosztowym oraz operacyjnym. Nowa infrastruktura ma być także jak najbardziej uniwersalna – dająca się przenieść lub mogąca służyć więcej niż jednemu lotnisku - mówi prezeska Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej i dodaje, że „większy ruch, to większe przychody agencji”.

Czy „twarda” infrastruktura PAŻP będzie musiała być rozbudowywana w związku z wydłużeniem życia Lotniska Chopina?

- Przyznam szczerze, że dwie takie decyzje są jeszcze przed nami. Na pewno kontrolerzy w Warszawie, ale i na innych lotniskach, będą mieli dostęp do najbardziej nowoczesnych rozwiązań - wyjaśnia Magdalena Jaworska-Maćkowiak.

Wirtualna kontrola, realne bezpieczeństwo. Optymalizacja kosztów

W poniedziałek (13 maja) prezeska Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Magdalena Jaworska-Maćkowiak oraz członkowie zarządu Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin podpisali umowę niezbędną do rozpoczęcia prac związanych z uruchomieniem  na lotnisku w Modlinie Remote Tower - Wieży Zdalnej. Dzięki temu port w Modlinie będzie pod nadzorem kontrolerów pracujących z centrum zdalnego w Warszawie. 

Remote Tower to rozwiązanie obejmujące znajdujące się na lotnisku kamery i czujniki, które w czasie rzeczywistym wysyłają sygnały do centrum kontroli ruchu lotniczego (Remote Tower Centre). Tam z kolei, obraz i informacje o ruchu na zdalnie kontrolowanym lotnisku wyświetlane są w specjalnym pomieszczeniu na monitorach. Poprzez Remote Tower Centre można kierować ruchem lotniczym, tak jak z tradycyjnej wieży. Technologia rTWR zapewnia wyższą skalowalność w porównaniu do rozwiązań konwencjonalnych, pozwala również na prowadzenie, w ramach jednej infrastruktury, kontroli ruchu lotniczego dla więcej niż jednego lotniska. 

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie