EEC 2019

Samorządy w systemie opieki zdrowotnej

RynekZdrowia.pl
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Oczekiwana dalsza długość życia Polaków osiągających wiek emerytalny skróciła się w 2018 r. o ponad miesiąc - wynika z danych GUS. Ten wskaźnik, także w odniesieniu do innych roczników, spada drugi rok z rzędu. Dzieje się tak mimo wdrożonej w 2015 r. ustawy o zdrowiu publicznym i licznych programów profilaktycznych realizowanych przez samorządy. Co idzie nie tak?

Między innymi na to pytanie starali się odpowiedzieć uczestnicy sesji "Samorządy w systemie opieki zdrowotnej" w ramach XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC 2019).

GALERIA  10 ZDJĘĆ

Ustawa o zdrowiu publicznym, mająca m.in. zwiększyć skuteczność wszelkich działań zapobiegających chorobom i ich czynnikom ryzyka, została przyjęta jeszcze w poprzedniej kadencji parlamentu, a weszła w życie w grudniu 2015 roku. Jednym z głównych założeń tej ustawy była realizacja Narodowego Programu Zdrowia. Budżet NPZ na lata 2016-2020 miał wynieść 140 mln zł, a główne cele programu to: wydłużenie życia Polaków; poprawa jakości ich życia związanej ze zdrowiem; ograniczanie społecznych nierówności w zdrowiu.

- Ustawa o zdrowiu publicznym nie jest realizowana, a Narodowy Program Zdrowia nie spełnia na razie oczekiwań, które z nim wiązaliśmy. Sama ustawa, a nawet pieniądze nie wystarczą. Konieczne są efektywne programy zdrowotne i dobra redystrybucja środków. Kluczowa rola w tej sferze przypada samorządom - uważa poseł Beata Małecka-Libera (PO), zastępca przewodniczącego sejmowej komisji zdrowia, była wiceminister zdrowa i autorka ustawy o zdrowiu publicznym.

- Szacuje się, że w ramach NPZ samorządy zrealizowały aż 70 tys. różnego rodzaju programów zdrowotnych. Niestety, finansowanie NPZ okrojono. Wciąż też otwarte pozostają pytania: czy każdy projekt zdrowotny był w pełni uzasadniony potrzebami w danej gminie i powiecie, czy trwał odpowiednio długo, czy właściwie mierzono i oceniono rezultaty tych działań - wyliczała była wiceminister zdrowia podczas XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Beata Małecka-Libera podkreśla, że wyzwań zdrowotnych stojących, między innymi przed samorządami, przybywa. Oprócz od dawna znanych czynników ryzyka wielu chorób w Polsce, takich jak jak palenie papierosów czy nadwaga i otyłość, coraz bardziej niepokojące trendy dotyczą spożycia alkoholu, które - według najnowszych badań - wzrasta. Co gorsza, rośnie zarazem liczba schorzeń psychicznych o podłożu alkoholowym - w tym m.in. depresji, a także przypadków samobójstw.

Posłanka wskazuje, że dotychczas ani ustawa o zdrowiu publicznym, ani NPZ nie zlikwidowały społecznych nierówności w zdrowiu: - Są samorządy, które z własnych środków finansują np. programy szczepień, jednak znaczna część jednostek samorządu terytorialnego nie ma takich możliwości finansowych. Czytaj więcej

« POWRÓT
EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie