EEC 2019

Nowe media

AK
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Użytkownicy mobilni stanowią zdecydowaną większość odbiorców internetowych serwisów informacyjnych - zgodzili się uczestnicy debaty "Nowe media” na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.

Skutkiem tego jest wzrost popularności pionowego formatu wideo, co jeszcze kilka lat temu wydawało się herezją wobec ponadstuletniej historii poziomego kadru filmowego. Innym efektem „przejścia” odbiorców z desktopów na smartfony jest potrzeba skrótowości tekstów. Przy czym wymóg skrótowości nie rozciąga się jednak na wideo. Tu tendencja jest odwrotna. Średni czas materiału wideo oglądanego na telefonie wydłuża się.

GALERIA  8 ZDJĘĆ

Wydawcy internetowi poszukują także „prawdziwych” użytkowników. Pewna część ruchu w sieci generowana jest bowiem przez boty. Joanna Mosiej-Sitek, zastępczyni dyrektora wydawniczego „Gazety Wyborczej" postawiła nawet tezę, że obrót fikcyjnym ruchem może być drugim po narkotykach najbardziej opłacalnym źródłem przychodów grup przestępczych.

Jak więc zweryfikować, kto naprawdę czyta treści internetowe? Na pewno wyliczając płatne abonamenty. "Wyborcza" chwali się 170 tys. (15. wynik w świecie). Ale, jak stwierdził kąśliwie wiceprezes Wirtualnej Polski Tomasz Machała, nie wiadomo, ile to przynosi pieniędzy, bo nie jest to podawane w raportach. - To 20 proc. przychodów spółki - odpowiedziała mu Joanna Mosiej-Sitek.

Z debaty wynika także, że firmy medialne starają się dywersyfikować swoje modele biznesowe. Działalność wydawniczą łączą z e-commerce, wideo, prowadzeniem kin i restauracji.


« POWRÓT
EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie