EEC 2019

Inwestor bez granic

TE/DC/GD
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Apator, BASF, CVC Capital Partners, Feerum, Mokate, Track Tec, TZMO, Rockwell Automation Polska oraz Volvo Polska - te firmy znalazły się wśród tegorocznych laureatów tytułu "Inwestora bez granic". Prestiżowe wyróżnienie przyznano podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

    GALERIA  22 ZDJĘĆ

  • Tytuły przyznano najskuteczniejszym polskim inwestorom realizującym ekspansję zagraniczną oraz aktywnym i odpowiedzialnym inwestorom zagranicznym w Polsce, wpływającym na pozytywne zmiany zachodzące w gospodarce i na rynku pracy.

  • Wyróżnienie przyznawane jest w dwóch kategoriach: „Inwestor zagraniczny w Polsce” oraz „Polski inwestor za granicą”.

  • Merytoryczną pieczę nad projektem sprawuje redakcja portalu gospodarczego WNP.PL i magazynu Nowy Przemysł.Jak podkreślił podczas uroczystej gali Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP oraz inicjator Europejskiego Kongresu Gospodarczego, nadrzędną ideą projektu „Inwestor bez granic” jest propagowanie wzorcowych relacji między inwestorem, rynkiem i administracją.

Kryteria wyboru laureatów to m.in. skala inwestycji, ich wpływ na potencjał polskiej gospodarki i na jej innowacyjność, a także znaczenie przedsięwzięcia dla polskiego rynku pracy i dla budowania marki Polski w świecie.

Kandydatów nominowali przedstawiciele środowiska biznesu, instytucji samorządu gospodarczego, agencji i instytucji rządowych.

Prezes Kuśpik zaznaczył, że zwycięzcy wytypowani z grona inwestorów zagranicznych w Polsce dają rozwojowy impuls dla całej gospodarki, wnoszą nową wartość, budują sieć kooperacji.
Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju.

- Potrzebni są nam świetni inwestorzy zagraniczni, z nowymi technologiami i nowymi produktami. I tacy coraz częściej przychodzą. Są też doskonałe polskie firmy inwestujące w przyszłościowe technologie. Jak powiedział Henry Ford, tylko firmy, które inwestują, mogą się rozwijać - mówił podczas gali wręczenia tytułów "Inwestora bez granic" Jerzy  Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju.

Wśród wyróżnionych, polskich inwestorów są podmioty realizujące odważne, skuteczne strategie ekspansji zagranicznej. Nie tylko wpływają one na potencjał polskiego eksportu, z powodzeniem inwestując na obcych rynkach, ale także otwierają drzwi przed innymi polskimi firmami.
Prezydent Katowic Marcin Krupa.

- Kiedyś tu, gdzie znajduje się Międzynarodowe Centrum Kongresowe, w którym odbywa się Europejski Kongres Gospodarczy, była kopalnia i wydobywano węgiel. Dziś wydobywa się wiedzę i tworzy nowe biznesy. Nie powstałyby one jednak bez odwagi tych firm zagranicznych, które do nas przyjechały i zainwestowały. Cieszy nas również sukces firm z Katowic, Śląska i Polski, który odnoszą na rynkach zagranicznych - powiedział Marcin Krupa, prezydent Katowic.

"Inwestor zagraniczny w Polsce"


BASF


Koncern otrzymał wyróżnienie za innowacyjność i konsekwentną realizację celów zrównoważonego rozwoju uwzględniającego interes środowiska naturalnego i otoczenia społecznego.

-  Jesteśmy obecni na polskim rynku od 27 lat - mówiła odbierając wyróżnienie Katarzyna Byczkowska, dyrektor generalna BASF Polska. Dodała, że od 2014 roku działa w Polsce fabryka katalizatorów. - Jesteśmy w trakcie rozbudowy tego zakładu, żeby ograniczyć zużycie energii elektrycznej - dodała, podkreślając zaangażowanie koncernu w realizację celów zrównoważonego i odpowiedzialnego rozwoju.

Zakład w Środzie Śląskiej to jedna z ważniejszych inwestycji spółki w Europie.
Katarzyna Byczkowska, dyrektor generalna BASF Polska.

BASF jest jednym z największych przedsiębiorstw chemicznych na świecie, zatrudniającym ponad 122 tys. pracowników. Grupa składa się z sześciu dużych kompleksów chemicznych i niemal czterystu zakładów produkcyjnych.

W Polsce funkcjonują zakłady na Dolnym Śląsku, w Myślenicach koło Krakowa oraz centrum dystrybucyjno-logistyczne w Śremie koło Poznania. Firma zatrudnia ponad 850 pracowników.

CVC Capital Partners 


Spółka otrzymała wyróżnienia za wspieranie rozwoju polskich spółek poprzez umożliwienie im korzystania z najnowszych technologii i praktyk ESG (Environmental, Social, Governance) oraz odwagę w stawianiu na innowacje.

- Dziękuję za to wyróżnienie również z tego powodu, że honoruje ono sukcesy polskich firm na rynkach zagranicznych. Być może wśród nich znajdują się podmioty, w które kiedyś zainwestujemy. CVC angażując się w spółki portfelowe stawia przed ich zarządami bardzo ambitne cele, czasem wydające się nierealnymi. Umożliwiamy jednak ich realizację dzięki rozwiązaniom, którymi dysponujemy jako globalny fundusz - powiedział Krzysztof Krawczyk, partner CVC Capital Partners.
Krzysztof Krawczyk, partner CVC Capital Partners.

CVC Capital Partners to jedna z wiodących firm private equity i doradztwa inwestycyjnego na świecie. W swoim portfelu posiada ponad 300 inwestycji w różnych branżach i krajach.

Firma jako inwestor finansowy angażuje się długookresowo i pomaga firmom wejść na wyższy rynkowy poziom. Warszawskie biuro CVC jest bramą na cały region Europy Środkowej.

W Polsce firma zainwestowała m.in. w spółkę PKP Energetyka oraz w sieć „Żabka”. Część międzynarodowych spółek portfelowych CVC Capital Partners jest obecna w Polsce.

Rockwell Automation Polska


Spółka otrzymała wyróżnienie za zaangażowanie w praktyczną realizację idei Przemysłu 4.0 i wkład w unowocześnienie polskiej gospodarki.

- Nie tak dawno obchodziliśmy 20-lecie naszej obecności w Polsce i 10 lat od otwarcia naszej najnowszej fabryki w Polsce. Rockwell Automation nie tylko posiada nowoczesne zakłady, ale także pomaga w budowie takich. Zatrudniamy średniorocznie ok. 200 wysoko wykwalifikowanych inżynierów. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia ze strony władz Katowic, KSSE i ministra Kwiecińskiego. W grudniu 2019 r. planujemy rozpoczęcie produkcji w nowej fabryce, która obecnie jest już w budowie - mówił Maciej Sieczka, dyrektor regionu EMEA, członek zarządu Rockwell Automation Polska.
Maciej Sieczka, dyrektor regionu EMEA, członek zarządu Rockwell Automation Polska.

Rockwell Automation Polska jest częścią największej na świecie firmy zajmującej się automatyką przemysłową. Flagowe marki firmy - Allen-Bradley i Rockwell Software - są powszechnie kojarzone z innowacyjnością jako dostawcy nowoczesnej technologii z zakresu automatyzacji produkcji.

Firma w Polsce działa już ponad 20 lat. Obecnie w fabryce i biurach zlokalizowanych na Śląsku zatrudnionych jest ponad tysiąc pracowników.

Katowickie oddziały tworzą i obsługują unikatowe, innowacyjne produkty. Pomagają edukować przyszłych inżynierów i tworzą warunki zawodowego rozwoju.

Śląska fabryka firmy jest odpowiedzialna za produkcję na rynek europejski (w tym rosyjski), azjatycki oraz afrykański i będzie rozbudowywana.

Volvo Polska


Spółka otrzymała wyróżnienie za konsekwencję w inwestowaniu w polską gospodarkę - w zgodzie z najnowszymi trendami w motoryzacji.

- Volvo w Polsce obchodzi okrągłą rocznicę. Dziś zatrudniamy cztery tysiące osób, w tym tysiąc inżynierów. Blisko 10 lat temu zrezygnowaliśmy z silników diesla w autobusach i aktywnie uczestniczymy w tej rewolucji  - powiedział Marek Gawroński, wiceprezes ds. relacji publicznych Volvo Polska. 
Marek Gawroński, wiceprezes ds. relacji publicznych Volvo Polska.

W Polsce firma obecna jest od lat 70. Volvo Polska Centrum Przemysłowe Autobusy jest największą fabryką autobusów Volvo w Europie.

Powstają w niej wyłącznie zelektryfikowane kompletne autobusy miejskie (elektryczne, elektryczne hybrydy oraz hybrydy), międzymiastowe i turystyczne, które dostarczane są do operatorów miejskiego transportu publicznego, przewoźników na trasach międzymiastowych i międzynarodowych oraz firm turystycznych na rynkach całej Europy.

Volvo od lat wspiera rozwój elektromobilności, produkując zelektryfikowane autobusy i samochody ciężarowe.

"Polski inwestor za granicą"


Apator


Spółka otrzymała wyróżnienie za zdobycie wysokiej pozycji na rynku europejskim i zbudowanie rozpoznawalnej marki w sektorze rozwiązań dla nowoczesnej energetyki. 

- Jesteśmy w Polsce "od urodzenia", a w tym roku obchodzimy 70-lecia istnienia. W 1997 r. weszliśmy na giełdę mając 500 pracowników. Obecnie zatrudniamy 2,8 tys. osób w 15 spółkach, w tym sześciu zagranicznych. Zatrudniamy ok. 1000 inżnynierów, w tym 400 twórców. Rocznie na badania i rozwój wydajemy od 5 do 8 proc. naszych przychodów - powiedział Mirosław Klepacki, prezes spółki Apator.
Mirosław Klepacki, prezes spółki Apator.

Firma działa jako międzynarodowa grupa kapitałowa producentów urządzeń i systemów pomiarowych, a także dostawców rozwiązań do automatyzacji pracy sieci elektroenergetycznej.

Grupa wprowadza na rynek zaawansowane technologicznie produkty i usługi, w tym rozwiązania klasy smart oraz systemy do aktywnego zarządzania sieciami dystrybucji mediów energetycznych.

Ponad połowa sprzedaży Grupy pochodzi z eksportu. Firma wykreowała autorskie rozwiązania w zakresie odczytu i rozliczania mediów użytkowych. W ten sposób Apator wpisuje się w szeroki nurt zmian w sektorze energii i paliw związanych z ich efektywnym wykorzystaniem.

Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych (TZMO)


Firma otrzymała wyróżnienie za zbudowanie silnej pozycji za granicą z wykorzystaniem innowacyjnych produktów trafiających w zróżnicowane oczekiwania odległych rynków.

- W 1991 r. kiedy się prywatyzowaliśmy, w firmie zatrudnionych było ok. 750 osób, teraz w grupie kapitałowej na całym świecie jest zatrudnionych ok. 8,6 tys. pracowników. Jesteśmy obecni na większości liczących się rynków, ostatnio weszliśmy do Indii oraz Stanów Zjednoczonych. Docieramy prawie do 1/3 ludności świata. Inwestujemy w prawie każdym województwie, rozwijamy także inwestycje za granicą, jak np. w Rosji - mówił Jan Rosiński, dyrektor ds. rozwoju Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych (TZMO).
Jan Rosiński, dyrektor ds. rozwoju Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych (TZMO).

Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych (TZMO) są wiodącym producentem i dostawcą artykułów higienicznych i kosmetycznych BELLA. SENI, HAPPY, EVA i wyrobów, i usług medycznych MATOPAT i CITONET na rynek światowy.

Jej produkty są obecne w ponad 80 krajach - w Europie, w Afryce, Ameryce Północnej i Południowej oraz Azji - na rynkach zamieszkanych przez 1/3 ludność świata.

Grupa TZMO to obecnie ponad 55 spółek w 18 krajach, w których pracuje 8,2 tys. osób. W 2018 roku zrealizowała inwestycje na takich rynkach jak Polska, Niemcy, Słowacja, Węgry, Federacja Rosyjska, Ukraina, Indie.

Track Tec


Spółka otrzymała wyróżnienie za intensywne i skuteczne działania na europejskim rynku infrastruktury kolejowej w oparciu o produkty spełniające najwyższe standardy jakości.

- Serdecznie dziękuję za to wyróżnienie. Będziemy traktowali je szczególnie. jako motywację do dalszego rozwoju - powiedział Jarosław Pawluk, założyciel i prezes Track Tec.
Jarosław Pawluk, założyciel i prezes Track Tec.

Track Tec to czołowy europejski producent materiałów do budowy infrastruktury kolejowej. Prawie połowę wszystkich podkładów kolejowych i co drugi rozjazd zabudowywany obecnie na polskiej sieci kolejowej wykonano w zakładach grupy.

Głównym kierunkiem działalności grupy jest stałe powiększanie grona klientów, również na rynkach zagranicznych. Innowacyjność produktów pozwala firmie na współpracę z najbardziej wymagającymi odbiorcami.

Grupa prowadzi intensywne działania na rynku międzynarodowym, a produkty ze znakiem Track Tec obecne są w około 40 krajach.

Feerum


Firma otrzymała wyróżnienie za profesjonalne przygotowanie i realizację śmiałej ekspansji międzynarodowej - od Europy po Afrykę.

- Przyjmuję te nagrodę jako zobowiązanie. W przyszłym roku będziemy obchodzić pełnoletność naszej działalności i mamy nadzieję, że jeszcze wiele dobrego przed nami. Stworzyłem tę firmę od podstaw, więc mogę być z tego powodu dumny. Dbałość o przechowywanie żywności to kluczowe wyzwanie przy rosnącej globalnie liczbie ludności. W Afryce Subsaharyjskiej nawet 50 proc. zbóż jest marnotrawione z powodu niewłaściwego przechowywania. Inwestowanie w najlepsze technologie to jedyna szansa dla polskich firm, aby zaistnieć na światowych rynkach - powiedział Daniel Janusz, prezes Feerum.
Daniel Janusz, prezes Feerum.

To jeden z największych w Polsce producentów kompleksowych zespołów składających się z silosów, suszarni do zbóż oraz systemów transportu ziarna.

Ekspansja zagraniczna spółki rozpoczęła się od krajów Europy Wschodniej. Feerum zrealizowała też inwestycje m.in. w Niemczech, Rumunii, na Litwie, Łotwie, Ukrainie, a nawet w Mongolii.

W 2016 roku Feerum oraz tanzańska agencja rządowa zawarły kontrakt na budowę „pod klucz” pięciu obiektów suszarniczo-magazynowych oraz rewitalizację istniejących magazynów.

Projekt realizowany w Tanzanii ma znacząco poprawić wydajność sektora rolniczego i posiada bardzo ważny wymiar społeczny. Obecność Feerum w Afryce to także profesjonalne i nowoczesne programy szkoleń.

Feerum stale rozwija portfolio swoich produktów. Jest jedyną w Polsce - i jedną z niewielu na świecie - firmą tej branży, która posiada własne Centrum Badawczo-Rozwojowe.

Mokate


Firma otrzymała wyróżnienie za skuteczność strategii eksportowej owocującą stałą obecnością na największych i najbardziej wymagających rynkach.

- Nagrodę dedykuję rodzinie i współpracownikom. Jako kolejne pokolenie właścicieli, rozbudowujemy grupę Mokate w skali międzynarodowej - mówił Adam Mokrysz, prezes Mokate. - Bariery są w głowie i tam należy je pokonywać – w naszej rodzinie je pokonaliśmy. Nasza grupa główne rynki posiada w Europie, ale jesteśmy obecni także w Azji i Afryce. Na Śląsku jest wiele przedsiębiorczych ludzi i firm, z których możemy być dumni, którzy są doskonałą wizytówką regionu.
Adam Mokrysz, prezes Mokate.

Mokate to polskie przedsiębiorstwo przemysłu spożywczego. Grupa jest jednym z największych producentów kawy rozpuszczalnej i herbaty w Polsce, Czechach, Słowacji i na Węgrzech, a także uznanym na świecie producentem półproduktów dla przemysłu spożywczego.

Produkty firmy znaleźć można m.in. w Indonezji, Malezji, Arabii Saudyjskiej, Dubaju. Swoją obecność Mokate zaznacza także w Afryce i w Chinach. Eksport Mokate osiągnął obecnie poziom ponad 60 proc. ogólnej sprzedaży.

« POWRÓT
EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie