EEC 2019

Czy parki handlowe w dobie pandemii są alternatywą dla centrów handlowych? Co w zwyczajach klientów zmieniły lockdowny? Czy branża obawia się kolejnych obostrzeń? Między innymi na te pytania odpowiedział Rafał Sonik, właściciel Gemini Holding, w rozmowie z WNP.PL podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

  • - Najważniejsze to być bliżej klienta - uważa założyciel Gemini Holding. Jego zdaniem ważne są takie czynniki, jak długość dojazdu czy komfort klienta, a nie format centrum handlowego.
  • Firmy odnotowują spadek footfallu, a jednocześnie rośnie liczba kupujących, co oznacza, że rzadziej "zwiedzamy galerie" bez dokonania zakupu.
  • Branża nie spodziewa się twardych, ogólnokrajowych lockdownów. Firmy cały czas jeszcze walczą o powrót do wyników odwiedzalności sprzed pandemii.
Branża skupiona wokół centrów handlowych nie obawia się zamknięć w związku z wyższym wskaźnikiem zachorowań. - Nie spodziewamy się, aby podczas czwartej fali była potrzeba lockdownów krajowych. Interpretujemy aktualne informacje o tym, gdzie rośnie skala zakażeń. Widać, że problem dotyczy tych obszarów, gdzie jest mniejszy odsetek osób zaszczepionych, ale jesteśmy przygotowani na wszystkie ewentualności poprzez wdrożenie procedur bezpieczeństwa wypracowanych od początkowych lockdownów - przekonywał Rafał Sonik.


Czy parki handlowe są alternatywą dla centrów handlowych? - Taka opinia pojawiała się w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. Wspólna teza jest taka, aby być bliżej klienta. Czynnikiem decydującym jest długość dojazdu, wygoda parkowania, komfort konsumenta oraz konsekwencje zmian w segmencie edukacji. To spowodowało, że im mniejsze miasto i im bliżej klientów, tym lepiej danemu obiektowi się wiedzie – mówił Rafał Sonik, założyciel Gemini Holding.

Czytaj także: Rafał Sonik: handel się zmieni, ale internet rozczaruje wiele firm

Biorąc pod uwagę różne kryteria, centra handlowe odnotowały zarówno spadki, jak i wzrosty.

- Obserwujemy mniej więcej 10-12-procentowy średni spadek footfallu (liczba osób odwiedzających sklep w określonym czasie - dop.red.), porównując do 2019 roku, za to konwersja, czyli świadomość zakupowa, jest o wiele większa. Mamy zdecydowanie mniej osób zwiedzających galerie. Obroty większości najemców wróciły do tych z 2019 roku, a nawet są wyższe - nie wszystkich, ale w większości. Rzeczywistość pokazała, że po każdym kolejnym lockdownie powrót klientów był szybszy, bardziej świadomy i widać też, że ciągle chcemy być w realu - przekonywał Rafał Sonik.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie