EEC 2019

- Za blisko 8 mld euro będziemy nadal wspierać innowacje w przedsiębiorstwach - zapowiedziała Patrycja Zeszutek, zastępca dyrektora Departamentu Programów Wsparcia Innowacji i Rozwoju w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, podczas sesji XIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, poświęconej funduszom unijnym przeznaczonym na wspieranie innowacji w firmach.

  • - To już jest taki pociąg, który ruszył i teraz musimy się podczepić ze swoją firmą i rozwijać tak, żeby móc skutecznie walczyć z konkurencją - powiedziała Patrycja Zeszutek o funduszach na innowacje dla firm.
  • W nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej pula środków dla polskich firm ma sięgać 7,9 mld euro.
  • Patrycja Zeszutek zwróciła także uwagę na środki, które są jeszcze dostępne w ramach obecnej perspektywy budżetowej.
Patrycja Zeszutek zwróciła uwagę, że firmy mogą korzystać jeszcze ze środków, które zostały w obecnej perspektywie budżetowej Unii Europejskiej, jednak stopniowo pieniądze te się kończą.

- Te źródła i środki wyczerpują się już, ten program się kończy. Ostatnie konkursy, które są teraz uruchamiane – są środki do wzięcia głównie na rozwój cyfryzacji, ale również jako bardzo ciekawe fundusze pożyczek płynnościowych, właściwie pożyczek na sześć lat za darmo na to, żeby stanąć na nogi po covidzie, sfinansować wynagrodzenia, sfinansować zaległe faktury czy opłaty – poinformowała Patrycja Zeszutek w trakcie sesji „Jak skutecznie przygotować firmę do pozyskania dofinansowania na innowacje i rozwój - usługa STEP i Innovation Coach” na XIII Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.

- Więc jest tych instrumentów jeszcze troszeczkę w tym programie, ale za chwilę ruszamy z nowym programem. Obecnie go projektujemy, piszemy i negocjujemy z Komisją Europejską. Bardzo byśmy chcieli, ażeby ten program był bardziej przyjazny dla przedsiębiorców - dodała.

Zobacz także: Znana rodzina inwestorów z Polski wchodzi w odpady. To może być hit

Chodzi w sumie o 7,9 mld euro na innowacje i rozwój polskich firm. - Za te blisko 8 mld euro będziemy nadal wspierać innowacje w przedsiębiorstwach, rozumiane jako wdrażanie wyników prac B+R, jako prowadzenie projektów badawczo-rozwojowych, jako budowanie infrastruktury do prowadzenia prac B+R, bo już z tej drogi nie da się zawrócić. To już jest taki pociąg, który ruszył i teraz musimy się podczepić ze swoją firmą i rozwijać tak, żeby móc skutecznie walczyć z konkurencją - zaznaczyła Patrycja Zeszutek.

- Te środki tak czy inaczej trafią na innowacje, więc spróbujmy się do tego przygotować. Mamy około pół roku na to, żeby się do tego przygotować - dodała.



Następnie omówiła nowości dotyczące finansowania z funduszy unijnych innowacji i rozwoju firm. Przedstawiła sposób działania Instrumentu STEP – Sprawdzimy Twój Eksperymentalny Pomysł na Projekt, aktualną ofertę Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR) oraz plany dotyczące przyszłego wsparcia innowacji dla polskich przedsiębiorców.

Przedstawicielka Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej omówiła także główne założenia programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG), którego celem jest wsparcie aktywności badawczej oraz innowacyjności przedsiębiorstw, a także pogłębienie współpracy pomiędzy sektorem przedsiębiorstw oraz nauki.

Ponadto przedstawiła kompleksową, bezpłatną usługę wsparcia polskich przedsiębiorców w stawianiu pierwszych kroków na drodze do innowacji, oferowaną w ramach projektu Innovation Coach. W jej ramach, dzięki indywidualnym konsultacjom z ekspertem branżowym, przedsiębiorcy mają szansę wykreować pomysł na wdrożenie innowacji oraz pozyskać wiedzę o sfinansowaniu takiej działalności.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie