Miks energetyczny będzie się znacznie zmieniał w trakcie kolejnych lat. W założeniu beneficjentem transformacji energetycznej mają być ludzie. Czy to rzeczywiście się uda.
Andrzej Modzelewski, prezes zarządu E.ON Polska, zaznaczył, że w zakresie przyszłego miksu energetycznego mogą powstać piękne wizje na papierze, jednak trzeba to będzie wszystko sfinansować.
- Jeżeli powstanie 80 gigawatów w OZE, to trudno będzie rynki ustabilizować - wskazywał Andrzej Modzelewski. - Trudno też powiedzieć, co będzie za lat 30 czy 50. To rynek musi wymusić najlepsze rozwiązania i najlepsze technologie. Trzeba stworzyć konkurencję dla technologii, aby te najlepsze wygrały - zaznaczył. Wskazał przy tym, że trzeba spoglądać szerzej.
- Prawda jest taka, że to nasi klienci konkurują na rynkach międzynarodowych ze swoimi produktami. Im więcej rynku, tym lepiej - mówił Modzelewski.
Piotr Pyzik, podsekretarz stanu, pełnomocnik do spraw dialogu społecznego w Ministerstwie Aktywów Państwowych, wskazał, że transformacja energetyczna oznacza transformację cywilizacyjną. Trzeba zatem zawsze zadawać sobie pytanie: po co to robimy i komu ma to służyć.
- Pracujemy nad tym, aby nasza gospodarka była konkurencyjna w skali Europy i świata, żeby Polacy się bogacili, bo na razie jesteśmy biednym krajem - wskazał Piotr Pyzik. - A jeżeli chodzi o kwestię nowych technologii, to nasze instytuty badawcze zawiodły. Uważam, że polską naukę stać na więcej - podkreślił.
Piotr Pyzik, pytany o dialog prowadzony z przedstawicielami górniczych związków zawodowych, zaznaczył, że strona społeczna przypomina, że beneficjentem transformacji energetycznej mają być ludzie. I to wraz z przedstawicielami strony społecznej udało się wypracować umowę społeczną dla górnictwa, w której zaznaczono między innymi, że odchodzenie od wydobycia węgla kamiennego energetycznego potrwa u nas do 2049 roku.
Alina Wołoszyn, partner, szef Działu Deal Advisory w KPMG w Polsce, wskazała, że bezpieczeństwo energetyczne oznacza niezależność, a bezpieczny jest ten, kto może sam produkować energię z własnych surowców. W Polsce rozwijane będą odnawialne źródła energii, a w przyszłości ma dojść energetyka jądrowa oraz technologie wodorowe.
- Miks energetyczny jest konstruowany także z perspektywy bezpieczeństwa energetycznego - wskazywała Alina Wołoszyn. - My startujemy z dużym udziałem węgla w miksie energetycznym. Trzeba również uwzględniać koszty. Jesteśmy w ostatniej fazie organizacji finansowania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE). Jeżeli nie zrealizujemy transformacji energetycznej, to za dziesięć lat jakie będą ceny energii? To nie tylko dyskusja o transformacji, tylko dyskusja o przyszłości większości przedsiębiorstw, które w Polsce działają - zaznaczyła.
Zwróciła również uwagę na to, że mówi się obecnie sporo o technologiach, w tym tych wodorowych, które są jeszcze niedopracowane, a często pozostają na papierze.
- Instytucje finansowe mierzą się z tym, jak zaprognozować ceny energii, czy ceny węgla oraz ceny produktów, które wynikają z tych wszystkich składowych - zaznaczyła, wskazując, jak skomplikowane to przedsięwzięcie.
Thierry Deschaux, dyrektor generalny EDF Przedstawicielstwo w Polsce - Energia Jądrowa, zwrócił uwagę na to, że ważne, żeby zrozumieć, iż nie będzie sukcesu transformacji energetycznej w Europie bez sukcesu tej transformacji w Polsce.
- Ta transformacja w Polsce jest bardzo ważnym tematem. Będzie następował rozwój odnawialnych źródeł energii, niemniej jednak trzeba będzie w przyszłości ustabilizować miks energetyczny i to może być realizowane tylko poprzez energetykę jądrową - wskazywał Thierry Deschaux.
Prezes Taurona Wytwarzanie Trajan Szuladziński odniósł się do komunikatu giełdowego Rafako. Rafako poinformowało bowiem, że 24 kwietnia 2023 roku doszło do podpisania przez emitenta, spółkę zależną, PKO BP, PZU, mBank, a w dniu 25 kwietnia 2023 roku także przez Bank Gospodarstwa Krajowego oraz PKO BP, PZU, mBank i BGK, którzy wystawili gwarancje należytego wykonania kontraktu, porozumienia "w przedmiocie wzajemnych rozliczeń emitenta, spółki zależnej i gwarantów, a także akceptacji ugody przez gwarantów, z dnia 31 marca 2023 roku.
- Jeśli chodzi o Rafako to ostatni warunek finalizuje się. Dostaję SMS-y potwierdzające kolejne wpłaty od gwarantów. To jest ostatni element finalizacji tej ugody. Zakładam, że zostanie sfinalizowana dzisiaj, bo to jest ten termin do końca - poinformował Szuladziński.
Wskazał przy tym, że Tauron prowadzi obecnie remont średni Elektrowni w Jaworznie. - Ten remont nieco wydłużyliśmy, dlatego że zapotrzebowanie na energię, które będzie w okresie tego tygodnia majówkowego będzie zdecydowanie mniejsze - zaznaczył.
Zwrócił również uwagę na to, że SMR-y (Small Modular Reactors), czyli małe modułowe reaktory jądrowe to u nas perspektywa co najmniej 10 lat. I jeżeli chodzi o tzw. dwusetki, to muszą one być gwarantem bezpieczeństwa. Zatem musimy być w gotowości zarówno jeżeli chodzi o energetykę konwencjonalną, jak i kopalnie wydobywające węgiel. Tak więc system rozliczeń musi być zmieniony, bowiem kończy się rynek mocy.
W sesji uczestniczyli: Thierry Deschaux, dyrektor generalny EDF SA Przedstawicielstwo w Polsce – Energia Jądrowa; Andrzej Modzelewski, prezes zarządu E.ON Polska SA; Piotr Pyzik, podsekretarz stanu, pełnomocnik do spraw dialogu społecznego w Ministerstwie Aktywów Państwowych; Trajan Szuladziński, Prezes Tauronu Wytwarzanie; Alina Wołoszyn, Partner, Szef Działu Deal Advisory w KPMG w Polsce. Moderatorem sesji był Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego.
Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Co możesz zrobić:
Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie