EEC 2019

Cyfryzacja - to słowo odmieniane jest dziś na wszelkie sposoby. Dostęp do technologii, wiedza dotycząca tego, jak z niej najlepiej korzystać i jak w cyfrowej rzeczywistości nie dać sobie zrobić krzywdy – dla jednych to oczywistość, dla innych całkowita fantazja.

  • Cyfrowe nierówności są wielowymiarowe - podkreślają eksperci.
  • W sztucznej inteligencji tkwi wielki potencjał, by zniwelować nierówności cyfrowe. 
  • Tekst powstał na podstawie debaty "Cyfrowe nierówności", która odbyła się podczas piętnastej edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach z udziałem m.in. przedstawicieli rządu, NGO i korporacji.

Nie wystarczy już smartfon lub laptop z dostępem do internetu. Ważna jest umiejętność świadomego korzystania z tego, co cyfrowy świat oferuje, jakie daje ułatwienia oraz do czego umożliwia dostęp. Od cyfrowej rzeczywistości odwrotu nie ma. Tyle że wciąż nie każdy potrafi lub może z niej korzystać.

- Cyfrowe nierówności są powodowane przez brak dostępu do sieci. Mówimy w Europie o 5G, 6G, a  w połowie świata nie ma internetu. Drugi obszar to brak kompetencji w cyfrowym świecie - mówił Krzysztof Szubert, wiceprezes zarządu PKO TFI i członek Rady Wysokiego Szczebla ds. Współpracy Cyfrowej ONZ.

Krzysztof Szubert, wiceprezes zarządu PKO TFI i członek Rady Wysokiego Szczebla ds. Współpracy Cyfrowej ONZ.(fot. PTWP) Krzysztof Szubert, wiceprezes zarządu PKO TFI i członek Rady Wysokiego Szczebla ds. Współpracy Cyfrowej ONZ.(fot. PTWP)

Co najmniej 55 lat, kobieta, mieszkanka wsi – to najogólniejsza charakterystyka osoby wykluczonej cyfrowo. Do tego dochodzi zespół uwarunkowań, które problem pogłębiają. Na przykład kryterium dochodowe i niepełnosprawność.

- Te nierówności cyfrowe są powiązane z innymi typami nierówności - powiedział Marcin Futera, z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. - Naprawienie błędów wieloletnich wykluczeń zajmie sporo czasu. Dlatego tym nasze postępowanie powinno być związane z inwestowaniem w kapitał ludzki i rozwiązywaniem problemów globalnie.

Marcin Futera, Lending Operations, Europejski Bank Inwestycyjny (fot. PTWP) Marcin Futera, Lending Operations, Europejski Bank Inwestycyjny (fot. PTWP)

Cyfrowe nierówności mają wiele wymiarów i zależą od wielu czynników 

Cyfrowe wykluczenie to problem, który narasta, ale może mieć różne formy – sprowadzać się do zwykłego braku sprzętu lub braku połączenia z internetem. Może oznaczać też niezrozumienie treści lub nieumiejętność skorzystania z aplikacji i programów.

- Duże platformy technologiczne robią błąd, że tworzą programy wsparcia globalne, a różnicę możemy zrobić, identyfikując problemy lokalne - wyjaśniał Jakub Olek, szef relacji z partnerami publicznymi na Europę Środkową i Wschodnią w firmie TikTok.

Jakub Olek, szef relacji z partnerami publicznymi na Europę Środkową i Wschodnią Tik Tok. (fot. PTWP) Jakub Olek, szef relacji z partnerami publicznymi na Europę Środkową i Wschodnią Tik Tok. (fot. PTWP)

To problem zarówno dla najmłodszych, jak i najstarszych użytkowników cyfrowego świata. Stąd tak ważna jest rola państwa i administracji w ułatwianiu dostępu do cyfrowych możliwości poprzez edukację, ale też udostępnianie usług elektronicznych.  

- Wszystkie nasze działania są nastawione na wyrównywanie szans (…). Tworzenie e-usług jest bardzo ważne, ale dobra e-sługa powinna intuicyjna jak pilot do telewizora - podkreślał Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji.

Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji (fot. PTWP) Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji (fot. PTWP)

Potrzebna jest wiedza, higiena cyfrowa i umiejętność dobierania informacji w sieci.

- Na rynkach rozwiniętych musimy się zachowywać inaczej niż na tych, które nie są tak rozwinięte. Musimy przyjąć do wiadomości, że mężczyźni i kobiety mają różny dostęp do technologii i w różny sposób się angażują. Powinniśmy włączać kobiety do świata cyfrowego. Musimy wspierać społeczności, które nie mają odpowiednich umiejętności, nie czują się komfortowo w sieci z jakiegokolwiek powodu - mówił Robert Ivanschitz, Associate General Counsel, Law and Corporate Affairs w Microsofcie na Europę Środkową, Bliski Wschód i Afrykę.

Robert Ivanschitz, Associate General Counsel, Law and Corporate Affairs, Microsoft Central Europe, Middle East and Africa (fot. PTWP) Robert Ivanschitz, Associate General Counsel, Law and Corporate Affairs, Microsoft Central Europe, Middle East and Africa (fot. PTWP)

Do tego dochodzi umiejętność bezpiecznego poruszania się w cyfrowy świecie, a – zdaniem ekspertów – cyberbezpieczeństwo zyskało na znaczeniu zwłaszcza od momentu wybuchu wojny w Ukrainie.

- Technologia zostawia ludzi z tyłu z wielu powodów. Najlepiej zasypać tę przepaść inwestując w ludzi, by wiedzieli, w jaki sposób korzystać z technologii - tłumaczył Robert Ivanschitz.

Minister cyfryzacji: sztuczna inteligencja pogłębi nierówności

Być może sposobnością na wyrównanie szans jest rozwój sztucznej inteligencji (artificial intelligence - AI). Zdania w tym zakresie są jednak podzielone.

- W sztucznej inteligencji jest wielki potencjał, by zniwelować nierówności cyfrowe - mówiła June Lowery-Kingston, kierownik działu Dostępność, Wielojęzyczność i Bezpieczniejszy Internet w Dyrekcji Generalnej Sieci Komunikacyjnych, Treści i Technologii Komisji Europejskiej.

June Lowery-Kingston, kierownik działu Dostępność, Wielojęzyczność i Bezpieczniejszy Internet, Dyrekcja Generalna Sieci Komunikacyjne, Treści i Technologie Komisji Europejskiej (fot. PTWP) June Lowery-Kingston, kierownik działu Dostępność, Wielojęzyczność i Bezpieczniejszy Internet, Dyrekcja Generalna Sieci Komunikacyjne, Treści i Technologie Komisji Europejskiej (fot. PTWP)

Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji, odpowiadał: - Sztuczna inteligencja, którą poznaliśmy w ostatnich miesiącach, w gigantyczny sposób pogłębi nierówności. Wszystko, co widzimy, pokazuje, że rozwój skupiony jest w kilku ośrodkach. Nie da się go nadgonić w łatwy sposób. Nie możemy się na to obrażać, czy zabraniać rozwijania sztucznej inteligencji, ale to oznacza, że musimy zakasać rękawy i przygotować się do wzięcia udziału w wyścigu, bo to może się skończyć dla Europy tragicznie.

Pełna debata „Cyfrowe nierówności” dostępna poniżej:

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie