EEC 2019

Polskie firmy mają potencjał nie tylko do tego, aby uczestniczyć w budowie polskich morskich farm wiatrowych, ale także do tego, żeby uczestniczyć w projektach offshore w innych państwach - mówi  WNP.PL  Katarzyna Suchcicka, prezeska OX2 Polska.

  • Jest ogromny potencjał do tego, żeby polski local content był wykorzystywany nie tylko po polskiej stronie, ale również na całym Bałtyku - przekonuje w rozmowie z WNP.PL Katarzyna Suchcicka, prezeska OX2 Polska.
  • OX2 jest sygnatariuszem porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
  • Jednym z celów porozumienia jest zwiększenie udziału polskich firm (local content) w projektach morskich farm wiatrowych.

- Istnieje bardzo duży potencjał do tego, aby wykorzystać polski przemysł w budowie morskich farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego - mówi WNP.PL Katarzyna Suchcicka, prezeska OX2 Polska.

Zobacz całą rozmowę z Katarzyną Suchcicką, prezeską OX2 Polska:

Przypomina, że OX2 jest sygnatariuszem porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Jednym z celów porozumienia jest zwiększenie udziału polskich firm (local content) w łącznej wartości w fazie przedrealizacyjnej, instalacyjnej i eksploatacyjnej dla projektów morskich farm wiatrowych.

Polski przemysł może uczestniczyć w rozwoju offshore także w innych krajach

Założono, że w pierwszej fazie systemu wsparcia udział ten powinien wynosić nie mniej niż 20-30 proc., a w fazie drugiej, do 2030 r., powinien wynieść co najmniej 45 proc. Z kolei dla projektów realizowanych po 2030 r. udział polskiego przemysłu założono na poziomie co najmniej 50 proc.

Polskie firmy mogą patrzeć nie tylko na rodzime rynki offshore.

- Jako potencjalny partner i inwestor chcemy zaoferować udział polskiego przemysłu nie tylko w polskim obszarze Morza Bałtyckiego, ale również w budowie morskich farm na wodach Szwecji i Finlandii. Rozwijamy duże moce wiatrowe na wodach sąsiednich państw i dlatego sądzę, że jest ogromny potencjał do tego, żeby polski local content był wykorzystywany nie tylko po polskiej stronie, ale również na całym Bałtyku - przekonuje Katarzyna Suchcicka.

W programie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce rozstrzygnięto już dwie fazy. Realizacja pierwszej jest już zaawansowana, realizacja drugiej jest na początkowym etapie, gdzie przyznano koncesje dwóm spółkom Skarbu Państwa, czyli Orlenowi i PGE.

Czy polskie grupy będą potrzebowały zagranicznych partnerów?

- W obu fazach jest łączne ok. 11 GW mocy, które zostaną uruchomione do ok. 2030 r., ale potencjał na polskiej części Bałtyku jest ok. 2-3 razy większy - zapewnia Katarzyna Suchcicka.

Pojawia się pytanie, czy w takiej sytuacji spółki Skarbu Państwa potrzebują zagranicznych partnerów do budowy morskich farm wiatrowych?

- Sądzę, że tak. Partnerstwo przy budowie morskich farm wiatrowych to nie jest nic nadzwyczajnego, takie partnerstwa są zawierane na całym świecie, są one także w pierwszej fazie offshore w Polsce. Liczymy na to, że także druga faza otworzy się na partnerstwa i spółki Skarbu Państwa będą poszukiwać partnerów. Są one obecnie na bardzo unikalnej pozycji, gdzie mogą wybrać partnerów nie tylko pod kątem ekonomicznym i pod kątem doświadczenia, ale mogą patrzeć również pod kątem synergii, efektów skali, korzyści politycznych, bezpieczeństwa militarnego i bezpieczeństwa energetycznego. Sądzę, że takie partnerstwa zostaną zawarte w 2024 r. lub 2025 r. - prognozuje Katarzyna Suchcicka.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie