EEC 2019

Branża budowlana przeszła przez pandemię niemal suchą stopą, co jednak nie uprawnia do beztroski

Tradycyjne gałęzie przemysłu wobec nowych wyzwań, a jednocześnie niebanalne konteksty współczesnej gospodarki, ciekawe i perspektywiczne branże, nieszablonowe projekty: trzeci dzień Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC) może zaskoczyć różnorodnością i rozległością merytorycznej oferty.

  • Trzeci dzień trwającego w Katowicach Europejskiego Kongresu Gospodarczego upłynie pod znakiem różnorodności.
  • Górnictwo i hutnictwo, a z drugiej strony kosmos i drony. Kongres wywołuje tematy, wskazując trendy przyszłości, a z tradycyjnymi motywami mierzy się w nowy sposób.
  • Dziś zakończenie trwającej od 20 września w Katowicach największej imprezy biznesowej Europy Centralnej.

Szerokie spektrum tematów debat trzeciego, ostatniego dnia EEC obejmie górnictwo i… kolekcjonerstwo. Kongres otwiera się szerzej na społeczne konteksty gospodarki, ale nie zabraknie też tematów związanych z „tradycyjną” gospodarką – sektorem wydobywczym czy budownictwem.

Tradycyjne przemysły wobec nowych wyzwań


Górnictwo i transformacja – pod tym hasłem odbędzie się debata o sytuacji i scenariuszach przyszłości pisanych dla polskiego sektora węgla kamiennego. W obsadzie najważniejsze dla sektora postacie – m.in. Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych, pełnomocnik rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego,
Tomasz Rogala, prezes zarządu Polska Grupa Górnicza, największej europejskiej spółki górniczej oraz Grzegorz Tobiszowski, poseł do Parlamentu Europejskiego.

Problematykę nieuchronnych, trudnych i brzemiennych w skutki zmian w polskim węglu uzupełni nieodzowne w tym przypadku ujęcie społeczne i rozwojowe – mowa o sesji „Sprawiedliwa transformacja” z udziałem przedstawicieli samorządu terytorialnego.

Europejskie hutnictwo – po pandemicznych przejściach – stanęło na rozdrożu wobec wyzwań geopolitycznych, ekonomicznych i środowiskowych. Jaką perspektywę można przed tą branżą zarysować uwzględniając nowe rozwiązania prawne, presje polityki klimatycznej, nowe technologie i dostęp do surowców na zmieniającym się globalnym rynku? To pytania, które zostaną zadane uczestnikom sesji „Hutnictwo”.

Na drugim biegunie znajdziemy debatę o jednej z najmłodszych branż – o przemyśle kosmicznym. Unia Europejska chce w globalnym wyścigu w kosmos grać główne skrzypce. Czy to realne? Kosmiczny potencjał polskich start-upów i nowe możliwości, przed którym stają, może napawać optymizmem. Co robić, by nie zmarnować tej szansy?

Na niższych orbitach, ale też ciekawie – również ze względu na europejskie i polskie ambicje – sytuuje się sesja „Technologie dronowe w cyfrowej rzeczywistości”.


Na ziemię sprowadzi gości Kongresu branża budowlana, która przeszła przez pandemię niemal suchą stopą, co jednak nie uprawnia do beztroski. Tytuł sesji „Budownictwo pod presją” mówi wiele o odczuciach budowlanych menedżerów.

U progu nowej perspektywy finansowej UE sektorowi grozi kolejna kumulacja zadań, drożeją materiały, surowce i usługi, wzmaga się nacisk na stosowanie zrównoważonych standardów w procesach budowlanych. Jak uniknąć zagrożeń i podtrzymać rozwój w sytuacji, gdy fronty budownictwa infrastrukturalnego będą się powoli kurczyć? Te pytania padną w stronę menedżerów największych firm budowlanych na polskim rynku.

Ta strategiczna debata zostanie uzupełniona i rozwinięta w sesji „Budownictwo – zielone inwestycje. Tu – ujęcie bardziej „technologiczne”, liczne przykłady projektów, dobre praktyki, unikatowe doświadczenia inwestorów.

Dizajn, intelekt, sztuka


Jednak gospodarka to nie tylko produkcja i budowanie. Coraz częściej sukces ekonomiczny warunkują względy społeczne i środowiskowe. Pewnie dlatego najmocniej reprezentowany nurt trzeciego dnia kongresowej debaty firmuje hasło „Gospodarka, człowiek, rozwój”. Pod tym szyldem kryją się tematy z szeroko rozumianego otoczenia tradycyjnej gospodarki związane z dizajnem, rynkiem nieruchomości i mieszkalnictwem, turystyką i przemysłem spotkań, a nawet z relacjami między biznesem i sztuką i społecznym kontekstem gospodarki (sukcesja w firmach rodzinnych, kapitał intelektualny, zagrożenia dezinformacją).


Nowy europejski Bauhaus – o tym projekcie łączącym gospodarkę, kulturę i kwestie środowiskowe (to także tytuł sesji) mówiła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w swoim inauguracyjnym przesłaniu do uczestników Kongresu. Ale czy to tylko dobrze brzmiące hasła? Są już pierwsze projekty, rozstrzygnięto konkurs związany z ich finansowaniem. Na czym powinien się skupić nowy europejski Bauhaus, by przełożyć się na realną zmianę i dać wymierne efekty?

W sesji znany architekt Tomasz Konior, futurolog Kacper Nosarzewski, Xavier Troussard, specjalista z Komisji Europejskiej, gdzie powstała koncepcja Nowego Bauhausu.

Plany gmin turystycznych po pandemii. Infrastruktura sprzyjająca rozwojowi turystyki. Branża hotelarska w nowych realiach. Turystyka biznesowa w pocovidowych standardach. To niektóre motywy tematyczne sesji Turystyka – nowe otwarcie.

Branże od nowa

Mocno poturbowane w pandemicznym kryzysie branże – MICE, turystyka – szukają swojej szansy – jeśli nie na odrobienie strat, to na powrót do nowej normalności. 
Wobec wyzwań innego rodzaju stają firmy rodzinne borykające się z problemem kontynuacji biznesu. Tytuł sesji – „Sukcesja i rozwój: firmy rodzinne wobec wyzwań”.

Ci, którzy oparli się skutkom kryzysu i dysponują środkami finansowymi, a także ci którzy myślą o rozpoczęciu przygody z kolekcjonerstwem zainteresują się zapewne treścią debaty „Sztuka odporna na inflację”. Będzie o alternatywnym inwestowaniu, o rynku sztuki nowoczesnej w Polsce i w Europie.

Zmienia się także branża nieruchomości komercyjnych i kierunkom tych przeobrażeń poświęcona będzie jedna z sesji ostatniego dnia EEC. Jak i w jakim otoczeniu będziemy pracować? Co z biurami wobec popularności pracy zdalnej? Jakie rozwiązania i udogodnienia w postpandemicznej przestrzeni pracy zdobędą popularność? Czy deweloperzy w sektorze biurowym zostaną zmuszeni do korekty planów inwestycyjnych?

Wiedza, informacja i edukacja – te motywy pojawiły się już w pierwszym dniu Kongresu. Na jego zakończenie padną pytania o zagrożenia związane z manipulacją i taktyki obronne (sesja „Dezinformacja w czasach kryzysów”). Ale świat po pandemii generalnie potrzebuje nowych kompetencji, edukacji, inwestowania w wiedzę. O tym w sesji „Kapitał intelektualny – złoto XXI wieku”.

W wydarzeniach trzynastej edycji Kongresu bierze udział stacjonarnie (w Europejskim Centrum Kongresowym w Katowicach) ponad 5 tys. osób. Agenda wydarzenia to ponad 100 debat z udziałem ponad 500 prelegentów – polityków, samorządowców, naukowców i ekspertów, a przede wszystkim przedstawicieli biznesu z Polski, Europy i świata.

Bieżące informacje z Kongresu, najciekawsze wypowiedzi, a także transmisje wybranych sesji w portalu WNP.PL oraz na stronie dedykowanej wydarzeniu.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie