W połowie roku Enea Operator ma zakończyć prace przygotowawcze w procesie budowy dwóch większych magazynów energii

W połowie roku Enea Operator ma zakończyć prace przygotowawcze w procesie budowy dwóch większych, ale wciąż jeszcze testowych magazynów energii. Wiosną zakończono testy 5 mniejszych magazynów w różnych technologiach.

W marcu tego roku spółka Enea Operator zakończyła testy 5 magazynów testowych o mocy znamionowej 100 kV. Każdy z nich był wykonany w innej technologii. Kolejnym krokiem rozwoju będzie zbudowanie dwóch większych magazynów w dwóch wybranych technologiach.

- W pierwszej połowie tego roku przewidujemy zakończenie prac przygotowawczych, a później przystąpimy do realizacji. Na razie szukamy optymalnej lokalizacji magazynów z punktu widzenia potrzeb sieci i jej różnorodności. Będą to także instalacje testowe, pozwalające sprawdzić, jaka technologia jest optymalna dla poszczególnych wyzwań naszej sieci rozproszonej – powiedział Wojciech Drożdż, wiceprezes zarządu ds. innowacji i logistyki Enea Operator podczas sesji „Magazyny energii” w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Czytaj także: W Polsce powstanie gigafabryka baterii

Magazyny energii w nowej strategii grupy Enea zostały wskazane jako technologia kluczowa do zapewnienia stabilności OZE i budowania bezpieczeństwa energetycznego. Mają się stać jedną ze specjalizacji grupy. Wojciech Drożdż stwierdził w dyskusji, że grupę interesuje zastosowanie magazynów energii wyłącznie w stabilizacji mocy rozproszonych, ale także kompensacji mocy biernych.

- Naszym najnowszym dzieckiem badawczo rozwojowym jest bufor wodorowy. Na Pomorzu Zachodnim rozpoczęliśmy pracę z Uniwersytetem Szczecińskim i Pomorskim Uniwersytetem Technologicznym nad stworzeniem magazynu energii opartego o wodór – powiedział Wojciech Drożdż.

Enea pracuje nad własnymi magazynami i na razie nie rozpatruje korzystania z dostarczanych przez inne podmioty usług elastyczności. – Póki co nie ma dostatecznej dostępności tych usług, a przepisy regulujące ten obszar nie są jeszcze zbyt doskonałe – powiedział Wojciech Dróżdż, ale przyznał, że spółka będzie poszukiwania takiego rozwiązania, które będzie tańsze, mniej kosztochłonne.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie