Handel odegra kluczową rolę w ożywieniu gospodarczym po pandemicznym kryzysie – uważa komisarz ds. handlu UE w latach 2014-2019 Cecilia Malmström.

  • Zdaniem Cecilii Malmström politycy muszą bronić handlu i wyjaśnić światu, jak ważne jest funkcjonowanie szlaków handlowych i łańcuchów dostaw.
  • Bez WTO handlem rządziłoby prawo dżungli, jednak organizacja potrzebuje reformy - mówi była komisarz ds. handlu UE.
  • Międzynarodowy handel i relacje gospodarcze po pandemii będą jednym z tematów debaty podczas Europejskiego Kongresy Gospodarczego, który odbędzie się w dniach 20-22 września 2021 r. w Katowicach. 
  • Rozmowa z Cecilią Malmström jest elementem cyklu publikacji związanych z merytorycznym przygotowaniem Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (EEC). Wywiady z decydentami, ekspertami i znanymi menedżerami łączy kongresowy brand – EEC People.
Pandemia miała wpływ na handel - mówi komisarz ds. handlu UE w latach 2014-2019 Cecilia Malmström ze Szwecji, która dziś wykłada na Uniwersytecie w Goeteborgu.

- Mieliśmy do czynienia ze spadkami aktywności w jednych obszarach, ale również ze wzrostem w innych, ponieważ wielu konsumentów nabywało dobra przez internet. Byliśmy zatem świadkami zwiększonego popytu na sprzęt komputerowy, technologie oraz surowce takie, jak drewno – wskazuje Cecilia Malmström. – Handel odegra kluczową rolę w ożywieniu gospodarczym, w miarę jak będziemy wychodzić z kryzysu – dodaje.

Obrona handlu

Wśród najistotniejszych problemów była unijna komisarz wymienia kontenerowce, które czekają przy wejściach do portów, powodując opóźnienia w dostawach czy podwyżki cen.
 
Cecilia Malmström zwraca też uwagę na ograniczenia eksportu oraz rożne tryby protekcjonizmu, które wiele krajów wprowadziło na początku pandemii. Zdecydowanie zbyt wiele z nich nie zostało zaniechanych.

- Politycy muszą bronić handlu i wyjaśnić światu, jak ważne jest funkcjonowanie szlaków handlowych i łańcuchów dostaw – mówi Cecilia Malmström i dodaje, że można zauważyć pewne elementy wojny handlowej, zwłaszcza w kontekście relacji między USA i Chinami.

W jej opinii sektor przemysłowy stał się bardziej elastyczny i odporny na zawirowania, ponieważ zaczął dywersyfikować swoje łańcuchy dostaw.

Światowa Organizacja Handlu

Zdaniem Cecilii Malmström bez WTO handlem rządziłoby prawo dżungli, jednak organizacja potrzebuje reformy. – Należy uczynić ją bardziej transparentną. Powinniśmy dostosować istniejące procedury do bieżącej sytuacji i zadbać o to, by WTO była władna podejmować decyzje – wyjaśnia była komisarz ds. handlu UE.

Co ważne, trwają negocjacje w zakresie handlu cyfrowego, rybołówstwa oraz dotacji do tego sektora.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie