A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P R S Š Ś T U V W Z Ż
 Jadwiga Emilewicz

Jadwiga Emilewicz

poseł, minister przedsiębiorczości i technologii oraz minister rozwoju w latach 2018–2020, wiceprezes Rady Ministrów w 2020

Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Gospodarki Zeroemisyjnej i Europejskiego Zielonego Ładu. Jako poseł wchodzi w skład Komisji Zdrowia oraz Komisji Gospodarki i Rozwoju.


W 2020 r. – wiceprezes Rady Ministrów. Od 15 listopada 2019 r. do 6 października 2020 r. – minister rozwoju. Wcześniej – od 9 stycznia 2018 r. – minister przedsiębiorczości i technologii. A od 27 listopada 2015 r. – podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju.


Odpowiadała za działy gospodarka, budownictwo i turystyka. Jako minister rozwoju współtworzyła Tarczę Antykryzysową, której celem było zapobieganie negatywnym skutkom epidemii koronawirusa dla polskiej gospodarki i rynku pracy.


Jako minister przedsiębiorczości i technologii przeprowadziła cały szereg ułatwień dla biznesu, takich jak m.in.: nowe Prawo Zamówień Publicznych, Mały ZUS, Mały ZUS Plus, ustawa o zarządzie sukcesyjnym, Pakiet MŚP, ustawa przeciwdziałająca zatorom płatniczym, Pakiet Przyjazne Prawo czy ustawa wprowadzająca Polską Strefę Inwestycji. Za jej kadencji weszła też w życie Konstytucja Biznesu.
Podejmowała i wspierała działania na rzecz walki ze smogiem i upowszechniania OZE, w tym Program Czyste Powietrze i program Energia Plus. Jak również działania proinnowacyjne, takie jak ulga na B+R, IP Box, program Start in Poland, czy Platforma Przemysłu Przyszłości.


Absolwentka Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ otworzyła przewód doktorski, poświęcony analizie polityczności i władzy na przykładzie reformy samorządowej z 1998 roku. Zainteresowanie samorządem przyniosło publikację napisaną wspólnie z Arturem Wołkiem – Reformatorzy i politycy. Gra o reformę ustrojową roku 1998 widziana oczami jej aktorów. Od 2003 roku jako wykładowca pracowała w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera.


Jest stypendystką Uniwersytetu Oxford oraz programu American Council on Germany, Dräger Foundation, ZEIT-Stiftung Ebelin und Gerd Bucerius.

Na przełomie lat 90 i początku XXI wieku działała i współpracowała z wieloma inicjatywami społecznymi – Instytut Terttio Millenio, Klub Jagielloński, Ośrodek Myśli Politycznej, Grupa Widsor. Współzałożycielka wydawanego przez Kluba Jagielloński kwartalnika „Pressje”

W latach 1999–2002 pracowała w Departamencie Spraw Zagranicznych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – Jerzego Buzka.


W 2009 r. – kierownik Muzeum PRL-u w Krakowie. W ciągu niespełna czterech lat udało się jej wraz z zespołem, który zbudowała, przeprowadzić kilkanaście wystaw, dużą kampanię społeczną przypominającą o Nowej Hucie mieszkańcom całej Polski.


W 2014 roku wybrana do Sejmiku Województwa Małopolskiego, członkini Komisji ds. Innowacji i Nowoczesnych Technologii, Komisji Kultury i Komisji Rozwoju Regionu, Promocji i Współpracy z Zagranicą.

Bierze udział w sesjach:

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie