A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P R S Š Ś T U V W Z Ż
 Mieczysław Bieniek

Mieczysław Bieniek

generał Wojska Polskiego w stanie spoczynku, zastępca dowódcy strategicznego NATO w latach 2010-2013

Generał prof.nadzw.dr Mieczysław Bieniek

Ukończył Akademię Sztabu Generalnego im. gen. broni Karola Świerczewskiego (1981), studia podyplomowe w Królewskiej Akademii Studiów Obronnych w Wielkiej Brytanii (1995) oraz prestiżowy kurs zarządzania zasobami obronnymi kraju w Monterrey w USA (1997). W roku 2004 obronił doktorat w zakresie bezpieczeństwa narodowego na AON w Warszawie. Jesienią roku 1999 został wyznaczony na szefa Pionu Szkolenia i Ćwiczeń Kwatery Głównej Sojuszniczych Sił Zbrojnych NATO w Europie (SHAPE) w Mons.

Członek Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego w Warszawie oraz w Waszyngtonie. Profesor wizytujący Kolegium Obrony (ang. Defense College) NATO w Rzymie oraz Narodowego Uniwersytetu Obrony (ang. National Defence University) w Waszyngtonie. Autor wielu opracowań i publikacji na temat bezpieczeństwa i obronności.

W kraju dowodził elitarna 6 Brygada Powietrznodesantowa, oraz 25 Dywizja Kawalerii Powietrznej I  II Korpusem Zmechanizowanym w Krakowie.

Bral udział w wielu operacjach pod egida NATO i ONZ , min. Dowodził wielonarodowa Dywizja w IRAKU W 2003 r, doradzał również afgańskiemu Ministrowi Obrony. Był również polskim przedstawicielem wojskowym przy NATO i UE w Brukseli. Jako jedyny dotychczas polak piastował stanowisko Zastępcy Dowódcy NATO ds. Transformacji w Norfolk w stanie Virginia USA. W listopadzie 2010 r. awansowany do stopnia generała.

Uhonorowany został m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim i Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, oraz Złotym Krzyżem Zasługi, ponadto odznaczony Brązową Gwiazdą armii Stanów Zjednoczonych, Złotym Krzyżem za Dzielność Republiki Bułgarskiej, medalami Republiki Węgierskiej i Słowackiej, jak również Legią Honorowa Królestwa Hiszpanii.

Jest wybitnym specjalistą od działań powietrzno-desantowych i specjalnych z olbrzymim doświadczeniem służby w organizacjach międzynarodowych. Doświadczony instruktor spadochronowy posiadający na swoim koncie ponad 3700 skoków.

 

 

Bierze udział w sesjach:

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie