Branża kosmiczna w USA za 10 lat będzie trzykrotnie większa niż dziś cała polska gospodarka. - Wciąż są w niej obszary, w których rozwój dopiero startuje i polskie firmy mają równe szanse z zagranicznymi – zauważa Piotr Nowak, minister rozwoju i technologii. Jego zdaniem dobre perspektywy dają też kwestie związane z cyberbezpieczeństwem w nadchodzącej erze komputerów kwantowych.

  • Ministerstwo Rozwoju i Technologii tworzy system zachęt i ulg mających zwiększyć innowacyjność przedsiębiorstw.
  • Ministerstwo stawia także na branże wysokich technologii, m.in. sztucznej inteligencji, gdzie Polska ma silne zaplecze intelektualne.
  • Wyścig w budowie komputerów kwantowych także stwarza możliwości dla polskich firm, np. w kwestiach cyberbezpieczeństwa związanych z możliwościami tych urządzeń.

Według Piotra Nowaka priorytetem Ministerstwa Rozwoju i Technologii jest wspieranie przedsiębiorców, szczególnie małych i średnich firm w ich drodze wzrostu. - Chcemy zacząć wprowadzać instrumenty nowych technologii, sztucznej inteligencji w sektorze bankowym do selekcjonowania przedsiębiorstw wymagających wsparcia, zarówno w rozwoju krajowym, jak i ekspansji zagranicznej – mówi Piotr Nowak w rozmowie z Rafałem Kergerem podczas EEC Trends.

Powiedział także, że marzy mu się, żeby polskie przedsiębiorstwa przejmowały większościowe udziały  w firmach zagranicznych. - To pozwoli im zdywersyfikować przychody, rozpoznawać rynek głębiej i zwiększać marżowość, przesuwając się wyżej w łańcuchach dostaw – wyjaśnia Piotr Nowak.



Ministerstwo Rozwoju i Technologii tworzy system zachęt i ulg, mających zwiększyć innowacyjność przedsiębiorstw i myśli o rozwiązaniach szytych na miarę poszczególnych sektorów. - Chcielibyśmy się skupić na sektorze kosmicznym. W USA czy Chinach to jeden z najszybciej rozwijających się sektorów gospodarki. Bank of America szacuje, że w ciągu najbliższych kilku lat w USA ta gałąź gospodarki osiągnie wartość 1,5 bln dolarów, czyli trzykrotnie większej niż cała polska gospodarka – mówi Piotr Nowak.

Czytaj także: Piotr Nowak: nie chcemy budować rakiet, chcemy budować nowe technologie

Wyjaśnia przy tym, że nie ma na myśli budowania rakiet, bo w tej dziedzinie świat jest daleko przed nami. - Musimy identyfikować obszary, w których świat jest na podobnym poziomie co my. Taką dziedziną jest użytkowanie satelitów czy statków w przestrzeni kosmicznej, która przy okazji tworzy najwyższe marże. W tym sektorze polskie firmy mają szanse na równy start w wyścigu z zagranicznymi konkurentami – mówi Piotr Nowak.



Ministerstwo stawia także na branże wysokich technologii, m.in. sztucznej inteligencji, gdzie Polska ma silne zaplecze intelektualne - polscy informatycy są wysoko cenieni w największych światowych firmach.

Wyścig w budowie komputerów kwantowych także stwarza możliwości dla polskich firm, np. w kwestii cyberbezpieczeństwa związanych z możliwościami tych urządzeń. - Powinniśmy się skupić na budowie algorytmów i systemów, które staną się odporne na deszyfrowanie przez komputery kwantowe. W tej dziedzinie cały świat dopiero startuje, a popyt będzie bardzo wielki – mówi Piotr Nowak.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie