Budimex nie narzeka na brak kontraktów kolejowych

W 2021 roku doszło do spowolnienia w ogłaszaniu przetargów na nowe inwestycje kolejowe, co było spowodowane m.in. kończącą się perspektywą budżetową Unii Europejskiej i niepewnością co do dostępności środków unijnych. Budimex, jeden z liderów rynku budowlanego w Polsce, przygotował się jednak na tę okoliczność.

- W całym poprzednim roku nastąpiło ograniczenie w ogłaszaniu przetargów - stwierdził na konferencji EEC Trends w Warszawie Krzysztof Niemiec, wiceprezes firmy Track Tec, w ramach sesji "Transport kolejowy".

Jak dodał, branża budownictwa kolejowego chciałaby mieć tutaj większą ciągłości i przewidywalność. Jednocześnie opóźnienie realizacji niektórych projektów kolejowych z wcześniejszych lat w pewnym stopniu łagodzi skutki osłabienia aktywności przetargowej PKP PLK.

Na brak zleceń kolejowych nie narzeka na przykład Budimex, jedna z czołowych firm budowlanych działających w Polsce.

- W spółce Budimex mamy bardzo dobrą sytuację. Można było spodziewać się, że kończy się jedna z perspektyw i staraliśmy się pozyskać jak najwięcej kontraktów w roku 2020 i to zrobiliśmy - oznajmił na EEC Trends Artur Popko, prezes Budimeksu.

- Mam duży komfort, bo realizuję kontrakty dla PKP PLK i nie zauważam przestoju. Zgadzam się jednak, że rok 2021 to był bardzo trudny rok, nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach Europy - dodał.

Zwrócił przy tym uwagę, że w styczniu 2022 roku PKP PLK ogłosiły postępowania przetargowe na inwestycje za ponad 6 mld zł, co wydaje się być zapowiedzią poprawy sytuacji na rynku budownictwa kolejowego.

Tematy logistyczne będą rozwijane na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach (EEC) w dniach 25-27 kwietnia 2022 roku. Konferencja EEC Trends stanowi tematyczny rozbieg przed Kongresem, pomagając ustalić najbardziej aktualne kierunki tematyczne.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie