Strategia Grupy Jastrzębskiej Spółki Węglowej do 2030 roku zakłada inwestycje w Grupie na poziomie ok. 19 miliardów złotych. - To są inwestycje, które zapewnią Grupie Kapitałowej systematyczny rozwój i produkowanie większej ilości węgla koksowego i koksu. Przypomnę, że strategia zakłada stopniowy wzrost produkcji węgla z 14,9 mln ton w 2017 roku do 18,2 mln ton w 2030 roku - zaznacza Daniel Ozon, prezes zarządu JSW.

  • Prezes Ozon wskazuje, że z wydobyciem schodzi się w JSW coraz niżej.
  • W kopalniach będą budowane nowe poziomy, będą także pogłębiane szyby.
  • Węgiel wydobywany przez Grupę JSW, w tym głównie węgiel koksowy, jest wykorzystywany w Europie Środkowej przez lokalne huty należące do międzynarodowych producentów stali i regionalne przedsiębiorstwa użyteczności publicznej.
  • Prezes JSW Daniel Ozon będzie jednym z gości Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.


- Już teraz modernizujemy zakłady przeróbcze kopalń Budryk i Knurów-Szczygłowice. To te najważniejsze inwestycje, na które musimy mieć pieniądze - zaznaczył Prezes JSW Daniel Ozon w "Jastrzębskim Węglu" wydawanym przez Jastrzębska Spółkę Węglową. - Ponadto w strategii założono, że poziom produkcji i sprzedaży koksu będzie wynosił powyżej 3,4 mln ton. Docelowo koks wielkopiecowy o wysokich parametrach ma stanowić aż 78 proc. produkcji Grupy. Aby osiągnąć taką produkcję koksu musimy zmodernizować dwie baterie koksownicze w Koksowni Przyjaźń. Jestem przekonany, że zwiększenie produkcji węgla, inwestycje oraz wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań poprawiających efektowność zapewnią spółce stabilny rozwój. Dzięki temu Grupa Kapitałowa JSW umocni pozycję wiodącego producenta i dostawcy węgla koksowego oraz koksu w Europie - podkreślił prezes Ozon.

Grupa Kapitałowa Jastrzębskiej Spółki Węglowej w pierwszym kwartale 2018 roku wydobyła 4,11 mln ton węgla oraz wyprodukowała 0,92 mln ton koksu. Wydobycie w porównaniu z czwartym kwartałem ub. roku wzrosło o ok. 18,6 proc. Wtedy kopalnie JSW wydobyły 3,47 mln ton węgla.

Z kolei w porównaniu z trzema pierwszymi miesiącami 2017 roku było ono wyższe o ok. 3,4 proc. Wówczas produkcja węgla wyniosła bowiem 3,98 mln ton. Dominującym produktem był węgiel koksowy. Jego wydobycie wyniosło w pierwszym kwartale br. 3,04 mln ton. Natomiast 1,07 mln ton stanowił węgiel energetyczny.

Węgiel wydobywany przez Grupę JSW, w tym głównie węgiel koksowy, jest wykorzystywany w Europie Środkowej przez lokalne huty należące do międzynarodowych producentów stali i regionalne przedsiębiorstwa użyteczności publicznej.

Produkowany przez Grupę JSW wysokiej jakości koks jest również sprzedawany na rynku globalnym. Głównymi odbiorcami produktów Grupy JSW są klienci w Polsce, Niemczech, Austrii, Czechach, na Słowacji, we Włoszech i Indiach.

Grupa JSW przetwarza we własnych koksowniach około 50 procent produkowanego przez grupę węgla koksowego, dzięki czemu finalnie oferuje produkt bardziej przetworzony i o większej wartości.

W skład JSW wchodzą obecnie cztery kopalnie węgla kamiennego: Borynia-Zofiówka-Jastrzębie, Budryk, Knurów-Szczygłowice i Pniówek, w których wydobywany jest węgiel koksowy i węgiel do celów energetycznych oraz Zakład Wsparcia Produkcji. Do ważniejszych spółek powiązanych kapitałowo z JSW SA należą: JSW Koks SA, JSW Innowacje, Jastrzębskie Zakłady Remontowe, Jastrzębska Spółka Kolejowa, Advicom oraz Przedsiębiorstwo Gospodarki Wodnej i Rekultywacji.

Kopalnie JSW mają łącznie ok. 6,2 mld ton zasobów bilansowych węgla, w tym ok. 0,993 mld ton zasobów operatywnych węgla. Grupa zamierza powiększać bazę zasobów operatywnych, co umożliwi utrzymanie mocnej pozycji na międzynarodowych rynkach przez okres następnych kilkudziesięciu lat.
JSW ma ambicje zostać liderem nowoczesnych rozwiązań, który wyznacza kierunki rozwoju polskiego górnictwa. Najnowszej generacji technologie, które mogą być wdrożone w Grupie JSW, mają poprawić efektywność produkcji i jakość, obniżyć koszty, a także poprawić bezpieczeństwo pracy.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie