Spotkamy się w wyjątkowym miejscu – Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach! Niezwykła bryła obiektu, zielona dolina prowadząca do Spodka, niepowtarzalny klimat i energia, powierzchnia i pojemność, to właśnie tam realizowane są wielkie wydarzenia.
Sprawdzona, ukształtowana przez kilkunastoletnie doświadczenie formuła organizacyjna Europejskiego Kongresu Gospodarczego to trzydniowy cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem znamienitych gości.
25 kwietnia 2022 • Katowice,
Międzynarodowe Centrum Kongresowe
26-27 kwietnia 2022 • Katowice,
Uniwersytet Śląski, Wydział Humanistyczny
Europejskie Forum Młodych Liderów zapewni uczestnikom z Polski, innych krajów Unii Europejskiej, Bałkanów Zachodnich, Europy Wschodniej i Kaukazu, przestrzeń do dzielenia się doświadczeniami, nawiązywania kontaktów oraz dyskusji o ważnych dla młodych ludzi w całej Europie tematach.
- Przy obecnym poziomie cen inwestycja zwróci się prosumentowi w ciągu 7,5 roku - tak o sytuacji na rynku fotowoltaiki przydomowej powiedział na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska.
Z końcem marca zmieniły się zasady rozliczania wyprodukowanej energii w przydomowych instalacjach fotowoltaicznych. System net-meteringu zastąpił net-billing, przez co nieco wydłuża się okres zwrotu inwestycji w instalacje fotowoltaiczne. Tuż przed tym terminem obserwowaliśmy boom na rynku przydomowych instalacji.
Czytaj także: Net-metering w fotowoltaice się sprawdził, ale czas na nowe otwarcie
- Pod koniec marca br. przekroczyliśmy poziom 1 mln prosumentów. To historyczne osiągnięcie w stosunku choćby do grudnia 2019 roku, kiedy w Polsce były 154 tys. prosumentów - pochwalił się Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii, który wziął udział w debacie "Prosument na rynku" w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
- To wskazuje na to, że dzięki rozwojowi tej branży zbudowaliśmy nowy segment gospodarki i to dotyczy nie tylko samych firm instalacyjnych - dodał. Podkreślił przy tym, że dzięki temu powstało co najmniej 30 tys. nowych miejsc pracy.
Zaznaczył też, że zmiana systemu rozliczania była konieczna, by ograniczyć zjawisko budowy przewymiarowanych przydomowych instalacji fotowoltaicznych.
- W przypadku miliona prosumentów stwarzamy zjawiska sieciowe, które są niebezpieczne dla systemu jak i samych prosumentów - stwierdził.
Podkreślił jednocześnie, że net-billing jest opłacalny dla nowych prosumentów i trzeba podjąć działania promocyjne, które upowszechnią świadomość tego.
- Przy obecnym poziomie cen inwestycja zwróci się prosumentowi w ciągu 7,5 roku - zadeklarował Ireneusz Zyska.
Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Co możesz zrobić:
Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie