W zakresie nowej polityki przemysłowej konieczne do uwzględnienia jest wiele istotnych kwestii, w tym między innymi lokalizacje produkcji, jej bezpieczeństwo, a także dostęp do zaplecza surowcowego.

  • Na nową politykę przemysłową Polski będzie się składać chociażby digitalizacja czy dekarbonizacja wchodząca w zakres transformacji energetycznej - ocenili uczestnicy sesji zatytułowanej "Nowa Polityka Przemysłowa", która odbyła się w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
  • Przed polskimi firmami mnóstwo szalenie drogich inwestycji.
  • Innowacje powinny rodzić się na krajowych uczelniach. Ważne, żeby zbudować wspólny ekosystem innowacji, aby uczelnie rozumiały możliwości i potrzeby przemysłu i odwrotnie.
Obejrzyj całą relację z sesji Nowa Polityka Przemysłowa, która odbyła się w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Ważna będzie optymalizacja biznesu

- Problemem firm, które nie odnoszą sukcesu, choć posiadają własne strategie, jest brak konsekwentnego wdrażania tych strategii - podkreślił Ireneusz Kazimierski, wiceprezes zarządu ds. rozwoju i biznesu w spółce Famur. - Nie wyciągnęliśmy wniosków z kryzysu lat 2008-2009 w zakresie przerwania łańcuchów dostaw. Musimy być konkurencyjni. Jako Famur się tego nie obawiamy. Famur niemal 50 proc. swojej sprzedaży kieruje na eksport. Należy pamiętać o patriotyzmie gospodarczym, ale również o tym, że na końcu musimy być konkurencyjni. Inwestujemy w to, co będzie rosło - w zieloną energię, w fotowoltaikę. Zachodzi też pytanie, jak wykorzystać kompetencje inżynierskie, technologiczne. Tu polski content powinien być - wskazywał Kazimierski.

Również Paweł Stańczyk, prezes zarządu Grupy Azoty ZAK, zaznaczył, iż funkcjonowanie na rynkach zewnętrznych jest bardzo ważne.

- Około 40 proc. naszych przychodów stanowią przychody z aktywności zagranicznej - podkreślił Paweł Stańczyk. - Istotna jest także baza surowcowa, w naszym przypadku niezbędny jest między innymi gaz. Musimy funkcjonować w pełnym otwarciu, a przy tym musimy być elastyczni i optymalizować swój biznes. Trzeba też przypatrywać się temu, co się dzieje na innych kontynentach, gdzie często surowce są tańsze. Produkcja chemiczna stoi również przed szeregiem wyzwań, także tych z zakresu polityki klimatycznej. Mnóstwo szalenie drogich inwestycji przed nami - zaznaczył Stańczyk.

Zobacz również: G. Tobiszowski o energetyce i klimacie: za dużo ideologii, za mało pragmatyzmu

Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej w Gliwicach, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, wskazał, że rozwój nowoczesnych technologii wymaga innowacji. A uczelnie są tym miejscem, gdzie te innowacje powinny powstawać. Ważne, żeby zbudować wspólny ekosystem innowacji, aby uczelnie rozumiały możliwości i potrzeby przemysłu i odwrotnie.

- Modele współpracy będą zależały od tego, o jaki obszar działalności chodzi - zaznaczył Arkadiusz Mężyk. - Doktoraty wdrożeniowe są dobrym narzędziem do transferu technologii. Z kolei wielkie koncerny posiadają własne ośrodki badawczo-rozwojowe - dodał Arkadiusz Mężyk.

Kategoria zaufania bardzo istotna także w gospodarce

Zatem, jak widać, tych modeli współpracy trzeba stworzyć wiele. A przy tym niezwykle ważna jest również  budowa wzajemnego zaufania. Należy również uwzględnić potrzebę innego kształcenia, która będzie wychodzić naprzeciw oczekiwaniom nowoczesnego przemysłu.

Robert Tomanek, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w latach 2016-2020, wiceminister rozwoju, pracy i technologii w latach 2020-2021, wskazał, że nowa polityka przemysłowa obejmuje miedzy innymi takie obszary, jak digitalizacja, dekarbonizacja czy nowoczesne społeczeństwo. Przy czym zarówno biznes, jak i społeczeństwo oczekują między innymi zapewnienia bezpieczeństwa ze strony państwa.

- Rola państwa jest coraz większa - wskazywał Robert Tomanek. - Covid pokazał, że bez państwa nie utrzymalibyśmy swoich potencjałów wytwórczych.

Wojciech Konecki, prezes zarządu, APPLiA Polska, zwrócił uwagę, że dyskutując na temat polityki przemysłowej, ważny jest między innymi wątek dotyczący przewidywania zmian. Planowanie w wieloletniej perspektywie powinno też uwzględniać potrzebę bieżącego aktualizowania.

Krzysztof Kopeć, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego-Krajowi Producenci Leków, przyznał, że branży farmaceutycznej doskwiera zmienność regulacji. Brakuje też jednej spójnej strategii na wiele lat. W przypadku branży farmaceutycznej presja niskokosztowego importu z Azji jest naprawdę duża i stale rośnie.

W sesji uczestniczyli (kolejność alfabetyczna): Ireneusz Kazimierski, wiceprezes zarządu ds. rozwoju  i biznesu w spółce Famur SA; Wojciech Konecki, prezes zarządu, APPLiA Polska; Krzysztof Kopeć, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego-Krajowi Producenci Leków; Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej w Gliwicach, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich; Paweł Stańczyk, prezes zarządu Grupa Azoty ZAK SA; Paweł Śniatała, prorektor ds. współpracy międzynarodowej Wydziału Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Poznańskiej; Robert Tomanek, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w latach 2016-2020, wiceminister rozwoju, pracy i technologii w latach 2020-2021. Moderatorem sesji był Piotr Myszor, dziennikarz portalu WNP.PL.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie