W Polsce inwestowały przede wszystkim firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu

W debacie w ramach EEC Trends na temat globalnych łańcuchów dostaw moderowanej przez redaktora naczelnego "Nowego Przemysłu" Jacka Ziarno pytano między innymi o możliwe do wprowadzenia mechanizmy, które ułatwiają prowadzenie biznesu w Polsce.

Głos w tej sprawie zabrał Krzysztof Drynda, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Podsumowując miniony rok, zwrócono uwagę na zaskakujący wynik inwestycji po lekkim spadku w 2020 roku.

- To był rekordowy rok w działalności Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Przekroczyliśmy, jeśli chodzi o wolumen inwestycyjny, rekordowy rok 2019 o 800 mln euro. Z wyjątkiem 2020 roku widzimy mocny trend wzrostowy, już dzisiaj mogę powiedzieć, że 2022 rok będzie jeszcze lepszy niż 2021. Gdybyśmy wszystkie inwestycje zrealizowały się w Polsce, to mówimy o 10 mld euro – powiedział Krzysztof Drynda.

Polska jest wybierana głównie ze względu na dostęp do wykwalifikowanej kadry.

- To, co decyduje o lokowaniu inwestycji w Polsce, to kwestia dostępu do kapitału ludzkiego. Dostępu do prawników, do wykwalifikowanej kadry. Jeśli popatrzymy sektorowo, kto inwestował w Polsce, to były to przede wszystkim nowoczesne usługi dla biznesu, firmy z sektora IT, centra badawczo-rozwojowe, a pod kątem inwestycji kapitałochłonnych to branża elektromobilności i branża motoryzacyjna. Jesteśmy największym producentem baterii do samochodów elektrycznych w Europie – powiedział podczas debaty Krzysztof Drynda.

Prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu mówił również o tym, że w 2021 roku  przyznano rekordową liczbę grantów rządowych, rozwija się również program pomocy regionalnej.

- Od pierwszego stycznia mamy nową mapę pomocy regionalnej, która dla większości województw spowodowała podniesienie progu maksymalnej pomocy publicznej udzielanej przedsiębiorcom przy inwestycjach i będzie miało wpływ na decyzję w kontekście inwestycji w Polsce – podał Krzysztof Drynda.

Co warto zmienić?

- Jesteśmy w pierwszej trójce czy pierwszej dziesiątce według różnych rankingów wśród państw, gdzie warto inwestować. Powinniśmy uelastyczniać procedury administracyjne i je skracać.  To, na co zwracają nam dzisiaj uwagę inwestorzy, to długi czas od podjęcia decyzji inwestycyjnej do możliwości rozpoczęcia produkcji – mówił prezes PAIiH.

Podkreślił, że należy ten czas maksymalnie skracać.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie