WNP Awards to nagrody przyznawane przez redakcje portalu WNP.PL oraz Magazynu Gospodarczego "Nowy Przemysł". Transition Technologies, ML System, Ciech, Alstom, Zespół Elektrowni „Pątnów-Adamów-Konin”, ABB, APA Group, Fundusz VC i PE w Polsce, Grupa WB to laureaci tegorocznych wyróżnień gospodarczych #WNPAwards 2022. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w trakcie gali 20 stycznia 2022 roku w hotelu Sheraton Grand Warsaw.

  • WNP Awards kontynuują dwudziestoletnią tradycję prestiżowych wyróżnień "Tego, który zmienia polski przemysł". Nagrody przyznawane są przez redakcję portalu WNP.PL oraz Magazynu Gospodarczego "Nowy Przemysł". 
  • Laureatami wyróżnień zostały w tym roku instytucje i przedsiębiorstwa, które poradziły sobie w pandemicznej rzeczywistości, wywierając znaczący wpływ na pozytywne przeobrażenia gospodarcze, wskazując jednocześnie innym kierunki rozwoju i ważne trendy w gospodarce.
  • W trakcie uroczystej gali WNP Awards 2022 nagrody trafiły w ręce firm i instytucji finansowych: Transition Technologies, ML System, Ciechu, Alstomu, Zespołu Elektrowni „Pątnów-Adamów-Konin”, ABB, APA Group, Funduszy VC i PE w Polsce, Grupy WB.
- „Nie ma nic stałego oprócz zmiany” - tę prawdę odkrył dwa i pół tysiąca lat temu grecki filozof Heraklit z Efezu. I właśnie o niej myśleliśmy, ustanawiając wyróżnienia WNP Awards. Ich laureatami są osoby, instytucje i przedsiębiorstwa, które dokonują zmian na lepsze, wywierają znaczący wpływ na pozytywne przeobrażenia różnych dziedzin gospodarki, swymi dokonaniami wskazują innym kierunki jej rozwoju. Wybierając laureatów staramy się dostrzec kreowane przez nich perspektywiczne tendencje. W niestabilnych, niełatwych – także dla biznesu – czasach potrzebujemy takich właśnie liderów wyznaczających nowe standardy i horyzonty – powiedział, gratulując laureatom Wojciech Kuśpik, prezes zarządu Grupy PTWP, założyciel i wydawca "Nowego Przemysłu" oraz portalu WNP.PL.


Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP

Transition Technologies


Laureatem WNP Award jest Transition Technologies – grupa firm z polskim kapitałem, która z powodzeniem uczestniczy w procesie cyfryzacji polskiej, europejskiej oraz światowej gospodarki. 

Transition Technologies zbudowała swój sukces na zaawansowanych kompetencjach, wiedzy naukowców i nowoczesnym modelu outsourcingu. Znajduje się wśród polskich firm wydających najwięcej na badania i rozwój. Obsługuje klientów z kluczowych sektorów nowoczesnej gospodarki na kilku kontynentach. Jest obecna w 30 krajach. W Polsce ma 14 oddziałów. Zatrudnia prawie 2 tys. osób.

prof. Konrad Świrski, prezes Transition Technologies

- Chcę bardzo serdecznie podziękować za wyróżnienie i powiedzieć, że dostrzegam dwie role osób kierujących firmami. Pierwsza to właśnie odbieranie nagród, co jest wynikiem pracy naszych pracowników i to im chciałbym w pierwszej kolejności podziękować - tym którzy pracowali dla nas kiedyś i tym, którzy pracują z nami dziś. Drugi aspekt wiąże się z tym, że są momenty, kiedy czas biegnie szybciej, a świat zaczyna się zmieniać i właśnie w takim momencie się znajdujemy. Mamy skrzyżowanie rewolucji technologicznej ze zmianami geopolitycznymi - naszą rolą, prezesów, ministrów, zarządzających jest spojrzenie na to, co czeka nas za tym skrzyżowaniem, wyjście z bańki codziennych sporów i spojrzenie na trendy oraz potencjalne wyniki naszych obecnych i przyszłych działań - powiedział prof. Konrad Świrski, prezes Transition Technologies. - Chcę podkreślić, że nie będzie pierwszej roli bez wypełnienia tej drugiej. Dziękuję także organizatorom za pokazanie trendów i wyznaczanie kierunków rozwoju w przyszłości - zaznaczył.

ML System

Wyróżniona WNP Award firma ML System wchodzi w erę kwantową i otwiera pierwszą na świecie linię produkcyjną szyb Q Glass.

ML System projektuje i wdraża systemy fotowoltaiczne zintegrowane z budynkami, prowadzi badania nad energetycznym wykorzystaniem szkła w budownictwie. Wdrożyła pierwszą na świecie linię produkcyjną szyb generujących energię elektryczną. Firmę doceniają globalne koncerny. Jej plany zakładają kolejny przełom technologiczny w dziedzinie odnawialnych źródeł energii.

Dawid Cycoń, prezes i założyciel ML System

- Bardzo dziękuję kapitule za dostrzeżenie małej firmy z podkarpackiego Zaczernia. Jestem dumny i bardzo serdecznie dziękuję pracownikom, uważam że mam najlepszy zespół na świecie. W tym roku obchodzimy 15-lecie i swoistą wisienką na torcie jest otwarcie pierwszej na świecie fabryki szyb z powłoką kwantową. Pierwszej z trzech, które otworzymy. Kolejne kroki przed nami to szyby kwantowe w branży automotive, czeka nas ciekawa przyszłość dzięki współpracy z dużymi koncernami Guardianem i Pilkingtonem - mówił Dawid Cycoń, prezes i założyciel spółki ML System. - Chcę także podziękować mojej wspólniczce, a prywatnie żonie. Bez niej spółka nie osiągnęłaby tego, co widzimy obecnie - dodał.

Ciech

Hasło otwierające uzasadnienie nagrody brzmi: ESG (E: environmental, S: social responsibility, G: corporate governance), czyli środowisko, społeczna odpowiedzialność i ład korporacyjny. Polski potentat sektora chemicznego Ciech przyjął odważną strategię opartą na niezwykle dziś cenionych parametrach.   

Ciech ma fabryki w Polsce, w Niemczech i w Rumunii. Zatrudnia 3 tys. osób. Jest jednym z największych polskich eksporterów. Biznesowy wzrost łączy z regułami zrównoważonego rozwoju, wpisując się w ten sposób w plan zmieniania świata zapisany w Agendzie 2030. Na czele listy swych celów zarząd spółki umieścił możliwie jak najszybsze osiągnięcie neutralności klimatycznej i dalszy rozwój bez zwiększania zapotrzebowania na energię.

Dawid Jakubowicz, prezes Ciechu

- Składam gorące podziękowania dla wszystkich tych, którzy pracowali na tę nagrodę. Wyróżnienie to potwierdza, że odważnie patrzymy w przyszłość, że obraliśmy właściwy kurs. Ta nagroda to duże wyróżnienie i motywacja do dalszej pracy. Nasze działania mają sens. Zachęcam wszystkich do aktywnego wdrażania założeń jakie niesie za sobą ESG, czyli dbałość o środowisko, społeczną odpowiedzialność i ład korporacyjny. ESG to już nie jest moda, więc warto tutaj być na przedzie. Pracuje nad tym wiele osób i cieszę się, że jest to doceniane - stwierdził Dawid Jakubowicz, prezes Ciechu.

Alstom

Nagrodą WNP Award 2022 wyróżniony został Alstom - obecny w od lat Polsce światowy lider branży zrównoważonego i inteligentnego transportu.

Alstom jest największym producentem taboru szynowego w Polsce. W jedenastu oddziałach pracuje ponad 4 tys. osób. Firma jest producentem pierwszego na świecie, sprawdzonego w ruchu komercyjnym pociągu wodorowego. Jego niskoemisyjne pojazdy jeżdżą w wielu europejskich metropoliach. Nowoczesne, miejskie pociągi wyprodukowane w Chorzowie trafiły m.in. do Dubaju.

Sławomir Cyza, dyrektor zarządzający Alstomu w Polsce, na Ukrainie i w Krajach Bałtyckich

- Chcę bardzo serdecznie podziękować naszym pracownikom. Od 25 lat staramy się transformować kraj w dziedzinie mobilności. W 2010 roku Alstom to było 500 osób w jednej fabryce, dziś możemy pochwalić się zespołem liczącym 4000 osób w 11 lokalizacjach. Część z państwa zapewne przyjechała tutaj pendolino, którego Alstom jest producentem. W przyszłości skorzystacie państwo z wodorowych pociągów, które produkujemy. Wciąż chcemy faktycznie zmieniać polski transport. Dziękuję za to wyróżnienie organizatorom, a zgromadzonym życzę owocnej przyszłości - podkreślił Sławomir Cyza, dyrektor zarządzający Alstomu w Polsce, na Ukrainie i w Krajach Bałtyckich.  

ZE PAK

W gronie laureatów WNP Awards znalazł się Zespół Elektrowni „Pątnów-Adamów-Konin” - lider transformacji energetycznej wśród wielkich wytwórców energii konwencjonalnej w Polsce.

Zarząd Zespołu Elektrowni „Pątnów-Adamów-Konin podjął decyzję o fundamentalnej zmianie miksu energetycznego. ZE PAK odchodzi od węgla, zastępując go źródłami odnawialnymi. Uruchomiono, wybudowaną kosztem prawie 164 mln zł, największą w Polsce elektrownię słoneczną.

Grupa Polsat Plus wraz z konińskimi elektrowniami planuje zainwestowanie do 2026 roku ponad 5 mld zł w fotowoltaikę, biomasę, farmy wiatrowe oraz termiczną obróbkę odpadów. Strategia obejmuje też rozwijanie technologii wodorowych - od wytwarzania, poprzez magazynowanie i dystrybucję aż po produkcję wodorowych autobusów.

Piotr Woźny, prezes ZE PAK

- Dziękuję za to wyróżnienie. Za nami rok bardzo ciężkiej pracy, dedykuję nagrodę większościowemu akcjonariuszowi spółki, panu Zygmuntowi Solorzowi, a także pozostałym akcjonariuszom. Jesteśmy operatorem w jednym z sześciu rejonów górniczych i ta transformacja w Wielkopolsce to gigantyczne wyzwanie. Po 70 latach eksploatacji węgla kamiennego trzeba po sobie posprzątać. Rozumiemy znaczenie transformacji energetycznej, która jest ogromnym wyzwaniem i staramy się je należycie wykonywać - podziękował Piotr Woźny, prezes ZE PAK. 

ABB

W trakcie gali nagrodzony został ABB – międzynarodowy koncern obecny w Polsce od trzech dekad, lider dostawców nowoczesnych rozwiązań technologicznych.

Polskie zakłady szwajcarskiego potentata są znaczącymi eksporterami. Do odbiorców w Europie, Stanach Zjednoczonych i Australii trafiają m.in. zaawansowane systemy zasilania transportu. Rozwiązania z dziedziny energetyki, automatyzacji i robotyki, elektromobilności oraz cyfryzacji służą spółkom energetycznym, przemysłowym, transportowym i infrastrukturalnym. Wspierają instytucje użyteczności publicznej. ABB uczestniczy także w rozwijaniu polskiego rynku wodoru. W Krakowie działa jedno z ośmiu centrów badawczych koncernu.

Tomasz Wolanowski, prezes ABB w Polsce

- Dziękuję za tę nagrodę; w tym roku obchodzimy 30-lecie obecności w Polsce i zastanawiałem się, jak to odpowiednio spuentować, żeby pokazać, jaką zmianę przeszło ABB i polska gospodarka przez te 30 lat. Posłużę się w tym celu takim przykładem: ABB w Polsce na początku swojej drogi większość produktów eksportowała. 30 lat temu hitem eksportowym były śruby okrętowe. Teraz, po 30 latach hitem jest usługa - zdalna obsługa systemu informatycznego do mobilnego monitorowania stanu statków. 30 lat, branża ta sama, a różnica gigantyczna. Te 30 lat to wielka transformacja i szansa na wprowadzenie dalszych zmian w polskiej gospodarce - mówił Tomasz Wolanowski, prezes ABB w Polsce.

APA Group

Laureatem nagrodzonym w trakcie gali została APA Group – polska, prywatna firma działająca w obszarze technologii Przemysłu 4.0.

Główną specjalizacją APA Group jest inteligentna automatyka przemysłowa i sterowanie budynkami. Rozwiązania aplikowane są także w systemach zarządzania miastami. Innowacyjna aktywność opiera się na współpracy z naukowcami z Politechniki Śląskiej. APA Group intensywnie przekonuje przedsiębiorców i menedżerów do automatyzacji i sztucznej inteligencji. Ma własne Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0.

Artur Pollak, prezes APA Group

- Wielkie podziękowania dla kapituły za docenienie naszych wysiłków. Od lat sumiennie wdrażamy procesy automatyzacji polskiego przemysłu, staramy się łączyć naukę z biznesem, aby sprostać wyzwaniom technologicznym nowoczesnego świata. Chcemy wpisać Polskę w globalny łańcuch dostaw, bo - nie ukrywajmy - świat nam ucieka. Dziękuję także w imieniu wybitnych ludzi, których mam zaszczyt reprezentować - ludzi wierzących w kluczową rolę cyfryzacji w nieuchronnych zmianach systemowych - mówił Artur Pollak, prezes APA Group. - Chcę podkreślić, że musimy wiele zrobić, a przede wszystkim mądrze inwestować, bo nie stać nas na pomyłki. Musimy dzielić się wiedzą i musimy połączyć siły aby osiągnąć sukces - dodał.

Fundusze VC i PE w Polsce

Laureatem WNP Awards zostały działające w Polsce fundusze venture capital i private equity. Nagrodzono je za to, że przyczyniają się do rozwoju polskich firm.

Fundusze venture capital i private equity wprowadzają do polskiej gospodarki nowoczesny know-how, pomagają wdrażać nowe technologie i efektywne modele zarządzania. Pozwalają przedsiębiorcom szybko zwiększać skalę działania i zdobywać nowe rynki. Spółki portfelowe funduszy od lat zasilają publiczny rynek kapitałowy. Widać je w najważniejszych indeksach GPW.

Małgorzata Bobrowska-Jarząbek, współzałożycielka i partner zarządzający w funduszu Resource Partners oraz Tomasz Swieboda, partner w funduszu Inovo Venture Partners

- Jesteśmy zaszczyceni, że możemy odebrać to wyróżnienie w imieniu Polskiego Stowarzyszenia Inwestorów Kapitałowych. To dla nas ogromna duma i motywacja do dalszej pracy nad stworzeniem optymalnych warunków dla rozwoju biznesu w Polsce - mówiła Małgorzata Bobrowska-Jarząbek, współzałożycielka i partner zarządzający w funduszu Resource Partners.

- Tę nagrodę odbieramy w imieniu wszystkich funduszy w private equity w Polsce. Te fundusze to 1600 transakcji w ciągu ostatnich 20 lat. Dziękuję pracownikom, a w szczególności zarządom firm, które pracują w Polsce - dodał Tomasz Swieboda, partner w funduszu Inovo Venture Partners.

Grupa WB

Za technologie z najwyższej półki nagrodzona została Grupa WB – prywatny podmiot polskiego sektora obronnego, twórca zaawansowanych technologicznie rozwiązań dla wojska, przemysłu oraz infrastruktury.

Grupa WB zatrudnia ponad 1200 osób. Połowa z nich to inżynierowie działów badawczo-rozwojowych. Marka WB znana jest na kilkudziesięciu rynkach – od Stanów Zjednoczonych po Malezję. Grupa tworzy dla wojska oraz gospodarki systemy łączności i komunikacji, technologie wykorzystywane w infrastrukturze transportowej, w monitoringu i elektromobilności. Rozwija systemy bezzałogowe, czyli drony sprawdzające się w najróżniejszych misjach.  

Piotr Wojciechowski, prezes Grupy WB

- Dziękuję kapitule, jesteśmy bardzo dumni z wyróżnienia, tym bardziej, że obchodzimy 25-lecie działalności. Szybko się rozwijamy, 25 lat temu było nas 10 osób, teraz jest prawie 1400. To, co najbardziej cieszy, to fakt, że nasza wyobraźnia nie zna granic i kierunkujemy się nie tylko na zielone elementy, ale też zieloną konsumpcję i wpływ na transformację energetyczną. Nasze wyzwanie to skuteczne magazynowanie energii, na czym się skupiamy, bo bez efektywnego wykorzystania energii nie będzie prężnie działającego przemysłu - podsumował Piotr Wojciechowski, prezes Grupy WB. - Szczególne podziękowania należą się pracownikom oraz ich rodzinom. Bo to rodziny wspierają ich w pracy - tolerują wiele godzin wyrzeczeń, abyśmy mogli tworzyć nowe technologie. Bardzo serdecznie dziękuję za tę cierpliwość - podkreślił.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.