EEC 2020

Od początku tego roku, a tak naprawdę od grudnia zeszłego roku, obserwujemy spadki cen energii elektrycznej, tak na rynku spot, jak i - idące w ślad za nimi - spadki cen na rynku terminowym - mówi Piotr Zawistowski, prezes zarządu Towarowej Giełdy Energii (TGE)

O spadku cen energii na rynkach prezes TGE mówił WNP.PL podczas EEC Trends, prologu do Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który już w maju odbędzie się w Katowicach, a na który serdecznie zapraszamy. Strona internetowa tegorocznego kongresu znajduje się tutaj.

Jak głębokie spadki cen notuje giełda? 

- W zeszłym roku, w zasadzie do listopada 2019 r. siedmiomiesięczne ceny spotowe przekraczały 200 zł/MWh. Począwszy od grudnia, a tendencja ta była widoczna również w styczniu, ceny te spadły poniżej 200 zł/MWh - wyliczał Piotr Zawistowski.

Na rynku terminowym również obserwowane są obecnie kilkunastozłotowe spadki cen.

- Ceny na początku minionego roku w dostawie na kolejny rok wynosiły około 270 zł/MWh za tzw. pasmo, a obecnie oscylują wokół 250 zł/MWh - dodaje prezes TGE. 


Czytaj także: TGE: W 2019 roku historycznie największe obroty prądem i gazem

TGE jest obecnie na progu startu Rynku Towarów Rolno-Spożywczych (RTRS), który będzie funkcjonował w ramach Rynku Towarów Giełdowych Towarowej TGE.

Zobacz również: Towarowa Giełda Energii ponownie ważnym operatorem

- Obecnie w zasadzie jesteśmy kompletnie przygotowani technicznie do uruchomienia tego rynku. Działania, które są obecnie prowadzone to proces dopuszczania członków systemu platformy żywieniowej do rynku, a więc autoryzacji magazynów, które będą udostępniać swoją infrastrukturę uczestnikom tego rynku oraz domów maklerskich, a w ślad za nimi poszczególnych uczestników rynku, którzy będą obsługiwani przez domy maklerskie – informuje Piotr Zawistowski.

W styczniu 2020 r. zarząd TGE podjął decyzję w sprawie wprowadzenia zwolnienia z opłat giełdowych od transakcji zawieranych na RTRS w okresie trwania fazy pilotażowej rynku, tj. do 31 sierpnia 2020 oraz opłaty stałej za dopuszczenie do działania na RTRS do końca 2020. Prezes TGE przewiduje, że już wkrótce RTRS ruszy w praktyce.

- Myślę, że marzec, przełom marca-kwietnia daje szanse na pierwsze transakcje w fazie pilotażu– mówi Piotr Zawistowski i wyjaśnia, że w tej fazie przedmiotem obrotu będzie pszenica.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie