Prestiżowa, renomowana, od lat obecna na rynku gospodarczych eventów marka – Europejski Kongres Gospodarczy (EEC) – pozostała aktywna w mijającym, trudnym roku. Kongres nie tylko pozostał w głównym nurcie debaty publicznej
o polskiej i europejskiej gospodarce, ale utwierdził swoją obecność i poszerzył zasięg oddziaływania – dzięki zdalnej i hybrydowej formule. Kolejne wydarzenia od maja do września 2020 r. były adekwatną do niezwykłej sytuacji odpowiedzią organizatora na potrzebę dyskusji o gospodarczych problemach i wyzwaniach czasu pandemii.
W początku roku 2021 sytuacja z pewnością nie będzie stabilna. Dlatego planowaną na 17-18 lutego kolejną edycję EEC Trends zrealizujemy w konwencji zdalnej (online). Tym razem EEC Trends będzie czerpać także z tematycznego obszaru i doświadczeń EEC Green. To jedyne w swoim rodzaju laboratorium trendów pozwoli przygotować się do kolejnych spotkań spod szyldu EEC; będzie to okazja do rozmowy i wspólnego kształtowania tematyki debat planowanych na kolejne miesiące.
Pomiędzy 24 a 26 maja 2021 r. planujemy organizację XIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego. O ile administracyjne warunki pozwolą, debaty odbędą się w formule hybrydowej – stacjonarnie z udziałem gości w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach oraz z możliwością udziału zdalnego. Oczywiście z zachowaniem obowiązujących wówczas standardów bezpieczeństwa epidemicznego.
Nie wszystko jednak zależy od nas. Dynamiczna sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa zmusza do planowania uwzględniającego warianty realizacji poszczególnych wydarzeń. Jesteśmy dobrej myśli i liczymy na spotkanie w mieszanym (hybrydowym) modelu w maju. Alternatywny termin organizacji Kongresu to 20-24 września 2021 r.
Grupa PTWP, jako organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego, realizuje swoje projekty rzetelnie i w poczuciu odpowiedzialności. Tej docenianej przez naszych Partnerów zasady nie naruszają wyjątkowe okoliczności, w których przyszło nam ostatnio działać.
W toku przygotowań do wydarzeń roku 2021 aktualne pozostają też naczelne dla organizatora Kongresu kryteria: jakości oraz efektywności z punktu widzenia wszystkich Uczestników wydarzeń.
Ważne i najważniejsze. Europejski Kongres Gospodarczy (EEC) będzie ważnym wydarzeniem 2021 roku – do jego wysokiej renomy wielu z nas już przywykło. EEC będzie jednak także społeczno-gospodarczą kampanią wspartą na medialnym fundamencie – rozpisaną na wiele miesięcy, zróżnicowaną pod względem form, obejmującą szerokie spektrum tematów gospodarczych, sięgającą w przyszłość.
Dobrą i trwałą praktyką Europejskiego Kongresu Gospodarczego jest programowanie tematyki w ramach szerokiej dyskusji i konsultacji. Zakres tematyczny powstaje w toku dialogu z partnerami, ekspertami, uczestnikami. Taka otwartość Kongresu gwarantuje adekwatność i odpowiedni ciężar gatunkowy agendy.
W tym trudnym, pełnym niepewności i niestabilności, roku szczególnie liczymy na Państwa aktywność. Wspólnie jesteśmy w stanie wskazać trendy, zjawiska, opracować możliwe scenariusze rozwoju sytuacji, by sprawnie odnaleźć się w nowej popandemicznej rzeczywistości.
Wstępna, otwarta lista proponowanych priorytetów debaty w roku 2021 zawiera takie zagadnienia jak:
- Odbudowa gospodarki. Finansowanie rozwoju i inwestycji
- Zielony Ład jako europejska strategia zrównoważonego rozwoju
- Transformacja sektora energii – inwestycje, bezpieczeństwo,
odpowiedzialność, konkurencyjność - Cyfrowe przyspieszenie: technologie i zarządzanie, kompetencje i
rynek pracy
To tylko wybrane wątki, przykłady tematyki, którą poruszymy w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Czy pomijamy ważne kwestie? Co nam umyka? Jakie problemy pojawią się, czy urosną, w najbliższych miesiącach? Co Państwa zdaniem warte jest mocniejszego wyartykułowania?
Zapraszamy do zgłaszania pomysłów i tematów – ważnych, ciekawych, kontrowersyjnych.
Wspólnie wypełnijmy treścią ramy najważniejszej debaty gospodarczej Europy Centralnej.