EEC 2020

A B C D E F G H J K L Ł M N O P R S Š Ś T U V W Z Ż
 Mikołaj Ziółkowski

Mikołaj Ziółkowski

Firma: Alter Art Sp. z o.o.

Stanowisko: Open'er Festival, prezes, Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Artystycznych i Rozrywkowych

Promotor kultury i twórca agencji Alter Art, która od ponad 20 lat organizuje największe wydarzenia muzyczne i kulturalne, zmieniając rynek festiwalowy w Polsce.

Pasję do sztuki i muzyki alternatywnej z młodości szybko zaczął zmieniać w sposób na życie. W 2002 roku po raz pierwszy zorganizował Open’er Festival.  Z każdym kolejnym rokiem festiwal się rozrastał, przeobrażając się z imprezy muzycznej w fenomen kulturowy i torując drogę dla rozwoju kolejnych ważnych punktów na festiwalowej mapie Polski. 

Za Open’erem szybko podążyły kolejne projekty, które z czasem, pod szyldem Alter Artu zaczęły łączyć północną, środkową i południową Polskę. Kraków Live Music Festival oraz organizowany w stolicy Orange Warsaw Festival przyciągają do Polski fanów znakomitej muzyki z najdalszych zakątków Europy i świata. Warszawski festiwal, promujący nie tylko artystów, ale również samo miasto, zdążył już na stałe wpisać się w jego kulturalny i rozrywkowy krajobraz. Organizowane przez Mikołaja Ziółkowskiego koncerty klubowe i stadionowe oraz współpraca ze stołecznymi teatrami nieustannie poszerzają ofertę kulturalną miasta i kształtują gust jego mieszkańców.

W ostatnich latach jednym z najważniejszym projektów Mikołaja Ziółkowskiego jest Sztuka na Open’erze, składający się z różnorodnych segmentów:  Teatr, tworzony przy współpracy z Nowym Teatrem, który prezentuje najciekawsze sztuki teatralne ostatnich lat; Muzeum, tworzone wspólnie z Muzeum Sztuki Nowoczesnej, w którym prezentowane są specjalnie przygotowane na festiwal wystawy; Galeria, eksponująca rzeźby i instalacje polskich artystów; ALTERKINO, promujące poruszające dokumenty i filmy fabularne; Fashion Stage, na której młodzi projektanci mogą zaprezentować swoje najnowsze kolekcje.

Obok działalności festiwalowej, Mikołaj Ziółkowski jest także promotorem i organizatorem koncertów największych artystów współczesnego muzycznego świata, a także świeżych odkryć i debiutantów. Nieustannie poszukuje nowych rozwiązań. Zajmuje się także organizacją międzynarodowych wydarzeń artystycznych jak pierwsze w Polsce występy grupy Cirque du Soleil czy współprodukcja różnych przedsięwzięć artystycznych.

W czasach narastających podziałów społecznych, Mikołaj Ziółkowski postawił także na dialog. W 2018 roku był pomysłodawcą stworzenia paneli dyskusyjnych i spotkań w ramach „Open’era Obywatelskiego” – programu mającego na celu poruszenie ważnych tematów dla każdego współczesnego Polaka, Europejczyka i fana kultury. Program był realizowany podczas Open’er Festival i gościł postaci ze świata polityki i kultury.

Alter Art i jego festiwale były wielokrotnie nagradzane, a sam Open’er stał się jedną z najbardziej znanych polskich marek. Został między innymi wyróżniony jako jeden z polskich, nowych symboli w plebiscycie „20 lat RP.PL – POCHWALMY SIĘ!”. Dokonania Mikołaja Ziółkowskiego docenił tygodnik „Polityka”, który umieścił go na liście najbardziej wpływowych ludzi w kulturze.  Zarówno Alter Art, jak i Open’er Festival były wielokrotnie nagradzane również w Europie. Podczas Europejskich Nagród Festiwalowych agencja otrzymała prestiżową nagrodę w kategorii Promoter of the Year, a Open’er zdobył w tym roku tytuł Best Major Festival.

Bierze udział w sesjach:

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie