EEC 2020

Inwestycje. Kontynuacje i korekty

Aktywność inwestycyjna – bezpiecznik gospodarki w fazie odmrażania. Inwestycje publiczne – koncepcje rządu, koncepcje UE. Proinwestycyjne programy pomocowe. Stabilni i długoterminowi: przegląd niezagrożonych inwestycji w infrastrukturze i energetyce. 

Jakie inwestycje pomogą gospodarce w recesji, a z jakich należy rezygnować? Kryteria weryfikacji – nakłady i koszty utrzymania, zwrot z kapitału, wpływ na efektywność innych działań. Jakie projekty okażą się „bankowalne”? 

Jak planować inwestycje w czasie ograniczonego popytu? Przeprofilowanie produkcji i poszukiwanie nowych rynków. Prognozy, ratingi, audyty i ocena ryzyka inwestycyjnego w czasie ekstremalnej niestabilności.

Sztuka odmrażania. Biznes, administracja, rynek

Podsumowanie pierwszego etapu funkcjonowania tarcz antykryzysowych. Efekty, doświadczenia, wnioski. Co zmieniły w warunkach prowadzenia działalności gospodarczej regulacje „covidowe”? Kalendarz odmrażania – kluczowy dla biznesu. Komunikacja, planowanie, elastyczność.

Jakich zmian dokonały firmy, by przetrwać i jakie ryzyka rodzi powrót na rynek? Jak wykorzystać szanse wynikające ze zmian w branży? Współpraca firm odbudowujących pozycję czy ostra konkurencja w zajmowaniu zwolnionych pozycji?

Międzynarodowy handel, eksport, ekspansja

Odmrażanie obrotu gospodarczego w skali globalnej i lokalnej – tempo, bariery, pułapki. Protekcjonizm na fali – zagrożenia dla polskiej gospodarki. Wsparcie eksporterów i inwestorów na rynkach zagranicznych – skuteczne modele działania na czas globalnej recesji. Logistyka międzynarodowa wobec nowych realiów, wyzwań i szans.

Zielony Ład – szansa czy zagrożenie?

European Green Deal – strategia wzrostu gospodarczego w radykalnie zmienionym kontekście gospodarczym, finansowym i politycznym. Dylemat Zielonego Ładu: odłożyć do szuflady czy uczynić z niego ofensywną odpowiedź na recesję?

Nowa infrastruktura – efektywna, zasobooszczędna, stymulująca zrównoważoną gospodarkę. Rewolucja w świecie energii i w przemyśle. Technologiczne i cyfrowe przyspieszenie a proces zrównoważonej transformacji gospodarki.

Finansowanie Zielonego Ładu i dostosowanie gospodarek do nowych wymagań – w aktualnych realiach.

Cyfrowa transformacja przemysłu 

Inteligentne fabryki i robotyzacja jako odpowiedź na wyzwania ekonomiczne, demograficzne i zagrożenia zdrowia publicznego. Co czwarta rewolucja przemysłowa zmieni w relacjach producent-odbiorca? Przemysłowy internet rzeczy jako sposób doskonalenia produktów i procesów. Bariery rozwoju Przemysłu 4.0. Rynek pracy a kompetencje pracowników.

Technologie przyszłości

(sesja wspólna dla Europejskiego Kongresu Gospodarczego i European Tech & Start-up Days)

Jakie konkretne technologie z potencjałem gospodarczego wykorzystania będą szczególnie aktywnie rozwijane w okresie odbudowy gospodarki? Jakie rozwiązania mogą wesprzeć ten proces? Innowacyjne pomysły i wdrożenia, których motorem były potrzeby okresu pandemii. Na co postawią inwestorzy? Czy start-upy sprostają wyzwaniom? Cyberbezpieczeństwo – teraz jeszcze ważniejsze.

Telekomunikacja. Teraz infrastruktura

Białe plamy na mapie infrastruktury telekomunikacyjnej kraju. Słaba infrastruktura – bariera cyfryzacji, hamulec rozwoju. Pandemia wyostrza niedostatki. Wykluczenie cyfrowe: punkt widzenia administracji rządowej, rekomendacje samorządów. Jak skutecznie realizować projekty? Finansowanie inwestycji, rola państwa i biznesu.

5G. Cyfrowe autostrady

Wykorzystanie możliwości 5G dla budowy e-państwa, innowacji w przemyśle i inteligentnej gospodarki. Technologie i modele biznesowe. Kto jest już „5G Ready”? Bezpieczeństwo infrastruktury. Przetargi i finansowanie budowy. Najbardziej zaawansowane wdrożenia komercyjne. Pierwsze doświadczenia – w świecie i na polskim gruncie.

Go for cloud. Chmura w biznesie, biznes w chmurze

(sesja wspólna dla Europejskiego Kongresu Gospodarczego i European Tech & Start-up Days)

Przetwarzanie w chmurze – kluczowy element IV rewolucji przemysłowej. Potencjał funkcjonowania firm w chmurze i online. Technologie Cloud wobec przyspieszenia cyfryzacji – co z popytem na usługi i rozwiązania chmurowe? Poziom absorpcji chmury wśród przedsiębiorstw w Polsce i Europie. Inwestycje w infrastrukturę chmurową.

Górnictwo. Diagnoza i terapia

Sytuacja sektora przed pandemią a stan obecny. Czynniki wewnętrzne i zewnętrzne warunkujące efektywność funkcjonowania głównych podmiotów branży. Zapotrzebowanie na energię, bezpieczeństwo energetyczne, podaż węgla. Miejsce górnictwa w miksie energii w świetle Polityki Energetycznej Państwa. Koszty pozyskania węgla a koszty energii. Inwestycje w wydobycie. Import węgla – wolumen i prognozy. Polscy producenci maszyn i urządzeń w poszukiwaniu alternatyw – stare i nowe wyzwania. Jak optymalizować: zarządzanie, organizacja pracy – rola strony społecznej.

Przemysł w Polsce i w Europie

Kondycja europejskiego przemysłu przed i w trakcie pandemii. Przemysłowy potencjał Polski w sieci powiązań kooperacyjnych. Koszty energii, regulacje związane z ochroną klimatu, konkurencja pozaeuropejska. Perspektywy branż energochłonnych. Reshoring i zmiany w architekturze światowych powiązań gospodarczych – chwilowy impuls czy czynnik reindustrializacji? Hutnictwo i rynek stali – popyt w czasie recesji, trendy i perspektywy.

Sprawiedliwa transformacja. Nagłe przyspieszenie

Koszty ekonomiczne i społeczne procesów transformacji tradycyjnych regionów przemysłowych – czas na aktualizację? Wsparcie w procesach sprawiedliwej transformacji wczoraj i dziś. Problemy wyostrzone poprzez gospodarczo-społeczne skutki pandemii. Konieczne korekty zamierzeń, dostępne środki – na szczeblu europejskim, krajowym, regionalnym. Nowa skala problemu, potrzebne nowe narzędzia?

Rynek nieruchomości

Budownictwo mieszkaniowe tu i teraz. Korekty strategii deweloperskich wobec prognoz popytu. Kredytowanie inwestycji mieszkaniowych w czasie recesji. Smart w budownictwie mieszkaniowym – technologie związane z energią, infrastrukturą i ideą zrównoważonego rozwoju. Budownictwo modułowe.

Wielka susza. Zasoby wodne w obliczu kryzysu 

Sytuacja hydrologiczna świata, Europy i Polski. Czy nadchodzi wielka susza? Zmiany klimatu, działalność człowieka i inne czynniki kształtujące stan zasobów wodnych. Sztuczna i naturalna retencja. Rola regulacji w proekologicznym zarządzaniu zasobami wodnymi. Rolnictwo, energetyka i inne sektory „zależne od wody”. Samorządy w walce o wodę – jak wykorzystać potencjał naturalnych procesów. Programy małej retencji, rola zieleni, edukacja, inicjatywy obywatelskie.

Restrukturyzacja pod presją

Wzrost liczby postępowań restrukturyzacyjnych i upadłościowych. W pogoni za płynnością – dostępne narzędzia, taktyki i ich ograniczenia. Standardowe i stosowane w warunkach ekstremalnych działania restrukturyzacyjne w firmach. Negocjacje z kontrahentami i wierzycielami. Prawo restrukturyzacyjne czy tarcze antykryzysowe? Perspektywa bliska czy długoterminowa? Sądowe postępowanie restrukturyzacyjne – kiedy podjąć trudną decyzję?

Elastyczne zarządzanie

Biznes bez strategii – firma na wojnie. Przewaga dynamicznego dowodzenia nad strategicznym planowaniem. Jak w tym uniknąć chaosu? Jak ograniczać ryzyko? Sztuka zarządzania płynnością. Cięcia i redukcje przy zachowaniu operacyjności. Polityka kadrowa pod ciśnieniem. Decyzje personalne a kluczowe zasoby firmy.

Fundusze UE. Stare i nowe priorytety

Fundusze strukturalne na froncie walki z kryzysem. Jak zmienią się zasady wykorzystania funduszy unijnych? Przyspieszenie, uproszczenie, ułatwienie. Nowa alokacja – potencjalne skutki dla polskiej gospodarki i inwestycji. Priorytety czasu recesji – punkt widzenia UE, optyka krajowa, opinie samorządów. Co z projektami w toku? Wieloletnie ramy finansowe 2021-2027 jako strategiczna perspektywa. Czego wciąż nie wiemy?

W kierunku zielonych inwestycji

Inwestycje w energetyce odnawialnej jako przykład stabilności w niepewnych czasach. Wiatr, słońce i … Jakie instalacje OZE mogą liczyć na finansowanie? Generacja rozproszona, energetyka obywatelska – ciąg dalszy boomu?

E-commerce krok po kroku

(sesja wspólna dla Europejskiego Kongresu Gospodarczego i European Tech & Start-up Days)

Skokowy wzrost e-handlu i jego skutki. Firmy przenoszą aktywność do sieci pod presją. Błędy i pułapki relokacji: konkurencja silnie dominujących podmiotów, koszty i przychody, zmienne preferencje klientów. Jak zbudować zasięgi? Wykorzystanie social mediów. Logistyka jest ważna. Globalnie i skutecznie, czyli rynek bez granic. Praktyka, porady, przykłady.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie