Jak podkreśliła w trakcie EEC Trends 2024 wiceprezeska ING Banku Śląskiego Ewa Łuniewska, sektor bankowy oczekuje od nowego rządu dobrych regulacji służących wsparciu kredytobiorców.
- Rok 2024 jest rokiem szczególnym, bo jesteśmy świeżo po wyborach. Zmiana, która się dokonała nie jest jedynie zmianą polityczną, jest również zmianą gospodarczą. Trendem, który się przewija w rozmowach, jest to, że biznes patrzy na to wydarzenie jako na nowe otwarcie i liczy, że będzie też nowe spojrzenie na sprawy gospodarcze -powiedziała w wypowiedzi dla WNP.PL wiceprezeska ING Banku Śląskiego Ewa Łuniewska.
Jak podkreśliła, jest oczekiwanie, że to będzie rok, który przyniesie ożywienie gospodarcze i stabilizację, jeśli chodzi o system prawny, większą jego przewidywalność.
Taka też jest prognoza ekonomistów z ING Banku Śląskiego, którzy przewidują 3 proc. wzrostu PKB, co byłoby dobrym wynikiem na tle innych krajów Unii Europejskiej.
Niemcy pozostaną jednak w stagnacji i to będzie trend, który nie będzie nam pomagał ze względu na sporą zależność polskiego eksportu od popytu na polskie produkty za naszą zachodnią granicą. W dużej mierze wzrost wygeneruje więc popyt wewnętrzny.
- Liczymy, że osoby prywatne ruszą do konsumpcji i będą spadać stopy procentowe, choć nie tak szybko, jak w innych miejscach na świecie - stwierdziła Łuniewska.
Wiceprezeska ING przyznała też, że branża bankowa ma wiele oczekiwań wobec nowej władzy, jeśli chodzi o uregulowanie kwestii ważnych dla banków i ich klientów.
- Jedną z takich kluczowych spraw jest na pewno kwestia kredytów frankowych, ale też myślimy o tym, w jaki sposób możemy wspierać naszych klientów za pomocą różnych form finansowania. W przypadku klientów chcących kupować mieszkania ważne byłoby przyjęcie takich rozwiązań, aby ułatwić im ten zakup, a jednocześnie ceny nieruchomości nie szły do góry. Liczymy na takie dobre regulacje wsparcia kredytowego - podkreśliła.
Ewa Łuniewska była jedną z prelegentek na EEC Trends 2024, stanowiącej prolog Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Dołącz do największego wydarzenia biznesowego Europy Centralnej
- Europejski Kongres Gospodarczy jest takim wydarzeniem, które zbiera w jednym miejscu wielu uczestników życia gospodarczego, a także przedstawicieli rządu i innych ważnych instytucji. To więc świetne miejsce dla ważnych dyskusji o kluczowych rzeczach dla polskiej gospodarki - zauważyła Łuniewska.
Wiceprezeska ING Banku śląskiego w trakcie EEC Trends wzięła udział w debacie „Cyfrowa gospodarka, cyfrowa firma”.
Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Co możesz zrobić:
Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie