EEC 2020

– Myślę, że nikt już nie będzie generował tak dużej podaży bez refleksji. Na pewno wszyscy skupią się na odbudowaniu zasobów gotówki. Może w pierwszym okresie będziemy mieli na rynku dużą konkurencyjność i dość niskie ceny biletów, ale to się unormuje – przewiduje w rozmowie ramach cyklu EEC People Artur Tomasik, prezes Związku Regionalnych Portów Lotniczych.

  • Docelowo bilety będą droższe – prognozuje Tomasik. Linie lotnicze będą wybierały mniej ryzykowne, średniej wielkości porty lotnicze, w których będzie większa możliwość wypełnienia samolotów.
  • Szef ZRPL szacuje, że w najbliższych latach utrzyma się spadek w ruchu biznesowym rzędu 40-50 procent.
  • Rozmowa z Arturem Tomasikiem, prezesem Związku Regionalnych Portów Lotniczych, jest elementem cyklu publikacji związanych z merytorycznym przygotowaniem Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (EEC). Wywiady z decydentami, ekspertami i znanymi menedżerami łączy nowy kongresowy brand – EEC People.
  • Już za niecałe trzy tygodnie odbędzie się EEC Trends (17-18 lutego 2021 r.), w gronie wyjątkowych gości będziemy debatować nad głównymi trendami, które staną się przedmiotem dyskusji w trakcie tegorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Sytuacja w portach lotniczych w całej Europie przypomina tę z szatni klubu piłkarskiego, który nie gra, bo wypadł z rozgrywek. Istnieje realne ryzyko, że pracownikom zacznie brakować automatyzmu przy wykonywanych czynnościach i wprawy, która – w ich przypadku – potrzebna jest przy procedurach związanych przecież z bezpieczeństwem. 

– Osoby obsługujące w Pyrzowicach niegdyś ponad 100 rejsów dziennie, dzisiaj obsługują dwa. Każdy zespół wymaga ciągłego doskonalenia i treningu. Jest to duży kłopot w lotnictwie, aby na dobrym poziomie bezpieczeństwa i mobilności utrzymać całą branżę. A możemy się spodziewać, że powrót będzie błyskawiczny – uważa Tomasik.

Wiele przedsiębiorstw handlingowych zwolniło dotychczas już setki osób. W portach lotniczych jednak nie można tego tak bezkrytycznie robić ze względu na unikalne umiejętności i długi proces szkolenia takich pracowników.

Kształcenie i praktyka

Artur Tomasik, prezes ZRPL i spółki GTL SA, która zarządza pyrzowickim lotniskiem, jest już drugą kadencję członkiem Rady Politechniki Śląskiej, na której od 12 lat kształci się ekspertów lotniczych na dwóch kierunkach: nawigacja lotnicza oraz mechanik lotniczy.

– Owszem, ograniczamy liczbę studentów, ale ze względu na to, że w ramach tych studiów muszą być obowiązkowe zajęcia techniczne, a tutaj mamy obecnie jeszcze ograniczone możliwości. Liczę, że po wybudowaniu kolejnego hangaru technicznego w Pyrzowicach, dedykowanego dla Wizz Aira, będziemy mieli większe możliwości szkolenia ludzi uczęszczających na zajęcia na Politechnice – mówi Tomasik.

 

COVID-19 jak atak na WTC

Nowa sytuacja wymusiła na lotnictwie wprowadzenie nowych zasad poruszania się po lotniskach oraz już w samych samolotach. Po zamachach terrorystycznych w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku branża musiała zmienić wiele norm i procedur związanych z bezpieczeństwem lotów. Teraz też - w okresie wychodzenia z pandemii - będziemy mieli do czynienia z nowymi realiami podróżowania.

– Nową rzeczywistością w lotnictwie będzie ta szeroko pojęta profilaktyka, czyli latanie w maseczkach i ogólnodostępne środki do dezynfekcji. Nie będzie za to tych bardzo mocnych restrykcji związanych z kwarantanną. Może być też tak, że w tym pierwszym okresie będą dopuszczeni do latania tylko ci, którzy będą zaszczepieni – uważa prezes ZRPL.

Zielony kierunek – będzie trudniej

Pandemia spowodowała, że w Europie wyhamowała dyskusja na temat obniżania poziomu emisji CO2 w lotnictwie. Przed pandemią rozpoczęły się działania, których celem było zmniejszenie negatywnego wpływu branży lotniczej na środowisko naturalne.

Faktem jest, że pod koniec drugiej dekady XXI wieku lotnictwo odpowiadało za 2,5 proc. globalnej emisji CO2, co przekłada się na około 915 milionów ton emitowanego rocznie dwutlenku węgla. W latach 2013-2018 wzrost emisji w lotnictwie wyniósł aż 32 proc. Odwrócenie tego trendu poprzez inwestycje w "zielone latanie" nie będzie teraz łatwiejsze.

– Będą potrzebne kolejne nakłady finansowe, a COVID-19 spowodował, iż te zdolności portów i linii lotniczych będą mniejsze, niż to było przed pandemią. Liczymy tu na większy udział środków unijnych i środków państwa – tłumaczy Tomasik.

Ze specjalnych unijnych funduszy mogą już korzystać porty lotnicze. Chodzi o środki na modernizację infrastruktury służącą obniżeniu emisji CO2. 

– My, jako port lotniczy, złożyliśmy już w 4 obszarach kilka wniosków na ponad 100 mln zł, aby te normy polepszyć, a przy okazji rozbudować infrastrukturę, na której zarabiamy pieniądze – przyznaje szef Katowice Airport.

* * *
Rozmowa z Arturem Tomasikiem to kontynuacja cyklu publikacji i innych medialnych aktywności portalu WNP.PL, które składają się na kampanię poprzedzającą dwa wydarzenia: EEC Trends (luty 2021) oraz Europejski Kongres Gospodarczy (maj lub wrzesień 2021).

W ramach cyklu dziennikarze portalu rozmawiają z ekspertami, politykami i menedżerami (EEC People). Planowane są również kompleksowe raporty opisujące najważniejsze trendy i zjawiska zachodzące w gospodarce (EEC Review), badania opinii (EEC Insight) oraz podcasty i debaty tematyczne.

Wspólnym mianownikiem tych działań będzie brand Europejskiego Kongresu Gospodarczego, a przede wszystkim tematyka obejmująca kwestie kluczowe dla nowej postpandemicznej rzeczywistości, dla polskiej i europejskiej gospodarki, a także zjawiska oraz projekty polityczne i gospodarcze decydujące o przyszłości; wśród nich: digitalizacja, transformacja sektora energii, europejski Zielony Ład, inwestycje i rozwój nowoczesnej infrastruktury, narzędzia i mechanizmy odbudowy w pokryzysowych realiach.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie