Elastyczność i innowacyjność to nieodłączne elementy tego, żeby firma mogła się rozwijać i żeby myślenie ekologiczne nie wiązało się tylko z kosztami - mówi Bartłomiej Koral, Business Development Manager w EMKA.
EMKA to firma z ponad 30-letnią historią, z siedzibą w Żyrardowie, ale działa w całej Polsce. Innowacyjność i elastyczność podaje jako swoje główne hasła pozycjonując się jako firma gospodarki cyrkularnej. Wywodzi się z branży unieszkodliwiania odpadów medycznych i próbuje budować pozycję też w innych dziedzinach.
- Korzystamy z wielu rozwiązań, które optymalizują nasze działania, m.in. z rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji. Nasza baza klientów liczy 16 tys. osób i tylko dwie osoby w biurze obsługują tak wielką rzeszę klientów. Robimy, co tylko możemy, żeby korzystać z możliwości, które są coraz bardziej dostępne. Elastyczność i innowacje to nieodłączne elementy tego, żeby firma mogła się rozwijać i żeby myślenie ekologiczne nie wiązało się tylko z kosztami. Transformację traktujemy jako długofalową inwestycję - tłumaczył podczas rozmowy o gospodarce cyrkularnej w trakcie EEC Trends Bartłomiej Koral.
Jak mówił, podstawą działalności firmy jest nadal unieszkodliwianie odpadów medycznych, ale najnowszy projekt w duchu gospodarki zrównoważonej to np. zbieranie przetworzonego oleju kuchennego.
- Jako pierwsi na rynku, jako pierwsi w Europie i świecie mamy plan, jak wdrożyć rozwiązania, żeby móc zbierać zużyty olej kuchenny nie tylko z restauracji, co jest już dzisiaj standardem, ale z gospodarstw domowych.
EMKA proponuje olejomaty - automaty do zbierania oleju. Pilotaż odbył się w Opolu i akcja przebiegała bardzo pomyślnie.
- Olejomat - to jest nasza nazwa własna - będzie działał na podobnej zasadzie jak automat z paczkami. Będziemy musieli się zalogować aplikacją - skanujemy kod QR, pobieramy butelkę, zabieramy ją do domu. Liczymy na to, że jedno gospodarstwo w ciągu około miesiąca będzie w stanie zebrać potrzebną ilość zużytego oleju do oddania tej butelki. Oddajemy butelkę skanując kod QR, wtedy olej trafia do maszyny. W naszej instalacji do termicznego przekształcania odpadów medycznych będziemy sprawdzać, czy faktycznie jest tam olej kuchenny i dopiero po potwierdzeniu, że znalazły się tam tylko produkty pochodzenia roślinnego i na przykład nie oleje samochodowe, będziemy przyznawać za to punkty, które będzie się wymieniać na nagrody. Oczyszczony olej trafi później do rafinerii, która będzie w stanie wyprodukować z tego komponenty do biopaliwa. Całkiem niedawno odbył się pierwszy komercyjny lot z Londynu do Nowego Jorku na na takim właśnie paliwie, na zużytym oleju roślinnym - mówił Bartłomiej Koral.
Naszego rozmówcę pytaliśmy też, co powinno się stać w pierwszej kolejności, żeby przyspieszyć proces przechodzenia polskiej gospodarki na cyrkularną?
- Osoby nieosadzone w biznesie mogłyby pomyśleć, że to rola rządu, żeby zmusić firmę do przechodzenia na gospodarkę cyrkularną. My myślimy trochę inaczej. Każda firma powinna generować zyski, więc powinna opierać się na szukaniu takich rozwiązań, które będą zgodne z polityką cyrkularną, ale również pomogą w osiąganiu zysków. Transformacja, przed którą stoi mnóstwo małych firm powinna się skupiać właśnie na tym. Nie powinniśmy szukać rozwiązań, które są bardzo odległe w czasie, ale sposobów, które dadzą mierzalne efekty, jeśli nie dziś, to naprawdę w najbliższej przyszłości - podkreślił przedstawiciel firmy EMKA.
Bartłomiej Koral brał udział w EEC Trends 8 lutego w Warszawie. Wydarzenie było prologiem do Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się w Katowicach w dniach 7-9 maja 2024 roku.
Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Co możesz zrobić:
Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie