- Widoczne jest spekulowanie samym terminem sztucznej inteligencji i sprzedawanie produktów, które tak naprawdę nie są oparte na sztucznej inteligencji, mówiąc jednocześnie, że tak jest - mówi prof. Aleksandra Przegalińska z Akademii Leona Koźmińskiego.
Prof. Aleksandra Przegalińska z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie była jedną z prelegentek na EEC Trends 2024, konferencji będącej wstępem do Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (7-9 maja 2024 roku).
Jej zdaniem skojarzenie bańki spekulacyjnej z początku XXI wieku (tzw. bańki internetowej) i tego, co obecnie dzieje się wokół sztucznej inteligencji, faktycznie nasuwa się dziś wielu osobom.
- Myślę jednak, że obecnie znacznie bliżej do banki internetowej jest kryptowalutom i samemu blockchainowi jako technologii. W przypadku sztucznej inteligencji można natomiast dostrzec swego rodzaju kaznodziejstwo wokół technologii i samego terminu sztuczna inteligencja - wskazała Przegalińska.
- Widoczne jest spekulowanie samym terminem sztucznej inteligencji, który jest bardzo popularny i sprzedawanie produktów, które tak naprawdę nie są oparte na sztucznej inteligencji, mówiąc jednocześnie, że tak jest. Być może trzeba będzie faktycznie oddzielić sztuczną inteligencję, która działa i zmienia rzeczywistość, od tego co jest samym opowiadaniem o jej stosowaniu - wyjaśnia ekspertka.
Dodaje, że ubiegły rok przyniósł zmianę, ponieważ pokazał że AI jest faktycznie użytecznym narzędziem.
W przypadku finansowania porównała podejście europejskie z amerykańskim.
- W Stanach Zjednoczonych nie ma specjalnych, dedykowanych funduszy na rozwój sztucznej inteligencji, tam uważa się, że to rynek powinien finansować. W grę wchodzą więc fundusze Venture Capital i startupy. W Europie jest inne podejście. Chcemy gonić USA i Chiny, spodziewam się więc wprowadzenia szerokich instrumentów finansowych, żeby finansować wprowadzanie sztucznej inteligencji w biznesie czy w edukacji - wskazała.
Sztuczna inteligencja i jej zastosowania w biznesie w Polsce oraz na świecie będą elementami dyskusji na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym, który odbędzie się w Katowicach w dniach 7-9 maja 2024 roku.
Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Co możesz zrobić:
Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie