- Żeby zapewnić finansowanie polskiego programu jądrowego, najpierw trzeba ustalić, jaki poziom ryzyka rząd chce zagwarantować, jaki jest koszt finansowania, który rząd chce osiągnąć i jakie ceny produkcji chce zagwarantować - mówi Thierry Deschaux, przedstawiciel EDF.
Thierry Deschaux, dyrektor generalny, EDF, Przedstawicielstwo w Polsce – Energia Jądrowa, jest zdania, że nie ma mowy o polskim sektorze energetycznym bez energii jądrowej.
- Polska jest dużym krajem przemysłowym, który potrzebuje stabilnych źródeł energii. To dla Polski jest bardzo ważne, szczególnie dla konkurencyjności sektora przemysłowego - podkreśla Thierry Deschaux.
Zobacz całą rozmowę przeprowadzoną podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach:
Dodaje, że bazując na doświadczeniach innych krajów, Polska musi znaleźć partnera, który będzie w stanie kompleksowo budować pierwsze elektrownie w naszym kraju.
To - w jego ocenie - partner, który ma doświadczenie europejskie w budowie elektrowni jądrowej, będzie w stanie zaproponować zintegrowaną ofertę, który ma kompleksowy łańcuch dostaw w Europie.
- Żeby zapewnić finansowanie polskiego programu jądrowego, najpierw trzeba ustalić, jakie są cele rządu. Jaki poziom ryzyka rząd chce zagwarantować, jaki jest koszt finansowania, który rząd chce osiągnąć - i przede wszystkim - jakie są ceny produkcji chce zagwarantować - wskazuje Thierry Deschaux.
Dzięki temu, jak podkreśla, znajdziemy optymalny model finansowania programu jądrowego w Polsce.
Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Co możesz zrobić:
Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie