EEC 2020

- Polityka klimatyczna w dobie geopolitycznych zawirowań musi podlegać rewizji i im szybciej zrozumieją to decydenci w UE, tym lepiej - mówił podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Mateusz Morawiecki.

  • Unia Europejska chce jednocześnie kontynuować politykę społeczną, klimatyczną i zwiększać wydatki na bezpieczeństwo - uważa Mateusz Morawiecki, poseł na Sejm i były premier.
  • - Nie ma możliwości, aby wszystkie z tych trzech priorytetów były kontynuowane - mówił w Katowicach Morawiecki.
  • Polityk był gościem "Rozmów o Europie" w ramach formatu EEC Talks podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Mateusz Morawiecki był gościem XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Podczas "Rozmów o Europie" z dziennikarką Portalu Samorządowego Natalią Rasiewicz, były premier mówił o priorytetach dla Europy. Polityk zwrócił uwagę, że Unia Europejska chce jednocześnie kontynuować politykę społeczną, klimatyczną i zwiększać wydatki na bezpieczeństwo, a to jego zdaniem jest niemożliwe.

Zobacz całą rozmowę Mateusza Morawieckiego z Natalią Rasiewicz w ramach EEC TALKS:

To państwa członkowskie UE powinny decydować o tym, jaki priorytet będą kontynuować

- Nie ma możliwości, aby wszystkie z tych trzech priorytetów były kontynuowane - mówił w Katowicach Mateusz Morawiecki.

Zdaniem byłego premiera, państwa członkowskie powinny zdecydować, które z tych priorytetów chcą realizować.

- Mamy trzy wielkie polityki: politykę klimatyczną, politykę w zakresie bezpieczeństwa, która jest fundamentem wszystkiego i politykę społeczną Unii Europejskiej - wymienił Mateusz Morawiecki.

Mateusz Morawiecki i Natalia Rasiewicz (fot. PTWP) Mateusz Morawiecki i Natalia Rasiewicz (fot. PTWP)

Mateusz Morawiecki: Mamy deficyt w polityce bezpieczeństwa

Były premier podsumował, że kraje UE na politykę klimatyczną wydają 700-800 miliardów euro i tyle samo mają przeznaczać w kolejnych latach. - W polityce bezpieczeństwa mamy deficyt w wysokości 400-500 miliardów euro, jeśli chcemy się uzbroić po to, żeby wróg ze wschodu nie był nam groźny. Trzeci obszar z tej triady niemożliwej do wydatkowania jednocześnie to polityka społeczna - wyliczył Morawiecki i dodał, że jest to wydatek rzędu 600-700 mld euro rocznie. - To jest w demokracji praktycznie niemożliwe, by te środki wycofać - zaznaczył.

Mateusz Morawiecki ocenił, że "polityka klimatyczna rosła w okresie względnego spokoju". Były premier postawił tezę, "że Unia Europejska nie może sobie pozwolić finansowo - jeżeli chce zadbać o swoje bezpieczeństwo i chce kontynuować swoją politykę państwa dobrobytu -na wydatki [przyp. red. na politykę klimatyczną], które są kalkulowane na poziomie do biliona 500 miliardów rocznie".

- To jest po prostu niemożliwe, bo nie ma tyle pieniędzy w budżetach państw członkowskich - ocenił Morawiecki. 

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie