EEC 2020

- Ostatnie lata nie dały nam zmian, których oczekiwaliśmy, w związku z czym duża część zmian, których oczekujemy teraz jest dokładnie taka, jak przez ostatnie lata - mówi Sebastian Jabłoński, prezes Respect Energy. Na myśli ma m.in. sprawę lokalizacji wiatraków.

Sebastian Jabłoński, prezes Respect Energy, wskazuje, że trendy, które będą definiowały energetykę w najbliższych latach, są trochę zależne od tego, jaki okres należy wziąć pod uwagę.

"Wraz ze spadkiem stóp procentowych poprawi się rentowność inwestycji"

- W tej chwili i pewnie przez najbliższe kilka kwartałów nadal mamy ochłodzenie gospodarcze, które skutkuje niskim cenami energii i takim zrelaksowaniem biznesu co do dalszego ryzyka wysokich cen energii, co - połączone z wysokimi stopami procentowymi, które teraz występują - będzie oddziaływać negatywnie na dynamikę inwestycji w OZE - mówi Sebastian Jabłoński. 

- W kolejnych latach ta sytuacja stopniowo będzie ulegać zmianie. Wraz ze spadkiem stóp procentowych poprawi się rentowność inwestycji i z powrotem uzyskają dynamikę, a ceny energii pod wpływem wzrostu popytu znowu zaczną rosnąć - komentuje prezes Respect Energy. 

Dodaje, że największymi ryzykami, jakie mogą wpłynąć na potencjalne kolejne szoki podażowe "są ryzyka geopolityczne, które znowu mogą zachwiać dostępnością gazu czy węgla, który jest importowany do Polski".

Potrzebne są prostsze procedury administracyjne

- Niestety, ostatnie lata nie dały nam zmian, których oczekiwaliśmy wcześniej, w związku z czym duża część zmian, których oczekujemy teraz, jest dokładnie taka jak przez ostatnie lata -  podkreśla Sebastian Jabłoński. 

- Dalej potrzebujemy uproszczenia procedur administracyjnych, które pozwolą nam szybciej uzyskiwać pozwolenia na budowę elektrowni wiatrowych czy fotowoltaicznych. Dalej oczekujemy zmniejszenia minimalnej odległości wiatraków od zabudowań mieszkalnych do 500 metrów. Dodatkowo potrzebujemy umożliwienia nam dostarczania energii bezpośrednio do odbiorców z wykorzystaniem linii bezpośredniej bez dodatkowych obciążeń - wylicza szef Respect Energy. 

Zdaniem Sebastiana Jabłońskiego Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach "jest bardzo istotnym wydarzeniem dla branży (energetycznej - dop. red.)  ze względu na to, że są tam dyskutowane kluczowe dla energetyki oraz gospodarki tematy i kształtuje się przez to opinia zarówno biznesu, jak i administracji państwowej czy polityków i rośnie świadomość, co jest istotne".

Sebastian Jabłoński wziął udział w EEC Trends w Warszawie, 8 lutego 2024 roku. Wydarzenie jest prologiem do Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się w Katowicach w dniach 7-9 maja 2024 roku.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie