Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zaczyna w tym roku nowe programy wsparcia. Piotr Krasiński, zastępca dyrektora NCBR zapowiada, że zmienia się forma wspierania innowacyjności - od poziomu teoretycznego NCBR idzie w stronę rozwijania rozwiązań przeznaczonych dla konkretnych firm.
- W Narodowym Centrum Badań i Rozwoju łączymy dwie funkcje. Jesteśmy portfelem dla dużej puli pieniędzy, choćby ze środków europejskich, które w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) są kierowane do przedsiębiorstw i sektora naukowego. Z drugiej strony jesteśmy też kreatorami, wspomagającymi budowę podwalin systemu innowacyjnemu w Polsce - mówi Piotr Krasiński, zastępca dyrektora NCBR.
Dotąd NCBR wspierał przede wszystkim jednostki naukowe, w mniejszym stopniu przedsiębiorców. Obecnie, w ramach funduszy FENG, stara się przestać wspierać jednostki naukowe na poziomie teoretycznym, ale dofinansować tworzenie przez nie rozwiązań celowanych dla konkretnych przedsiębiorstw. Ma to znaczenie zwłaszcza dla mniejszych firm, które mają pomysł na biznes, ale nie stać ich na utrzymanie dużych, własnych ośrodków badawczo-rozwojowych.
- Chcemy, aby mogli oni zapukać do instytutów badawczych czy uczelni i znaleźć tam odpowiedź napytania, jakie stają przed nimi w procesach biznesowych, mogli stworzyć potrzebne rozwiązania - mówi Piotr Krasiński. Dodaje, że najlepszą drogą jest wspólne zwrócenie się o finansowanie do NCBR przez przedsiębiorców i instytuty, które chcą razem pracować nad jakimiś rozwiązaniami.
- Zdajemy sobie sprawę z możliwości braku zysku przy projektowaniu w ryzykowne przedsięwzięcia. Fundusze FENG zakładają inwestowanie w start-upy. Musimy patrzeć na model amerykański, gdzie upadek biznesu nie jest traktowany jako powód do wstydu, tylko zbieranie doświadczeń, które bywają podstawą przyszłych sukcesów. W ramach programu Bridge-up, będziemy inwestowali w start-upy, zdając sobie sprawę, że część z nich, oby jak najmniejsza, może nie odnieść sukcesu - mówi Piotr Krasiński.
Portfel środków jest bardzo duży. W ubiegłym roku NCBR wydał niemal 7 mld złotych, jeszcze z poprzedniej perspektywy. W tym roku startują nowe programy finansowane ze środków europejskich, m.in. FENG czy FERS (Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego).
- Większość przedsiębiorców potrafi się odnaleźć w szerokim wachlarzu naszych możliwości, ale jeżeli przyjdzie do nas ktoś z pomysłem, ale bez wizji naszej pomocy w jego realizacji, to będziemy w stanie wskazać mu odpowiednie dla niego możliwości, trwające lub nadchodzące programy - powiedział Piotr Krasiński.
Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Co możesz zrobić:
Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie