- Cel neutralności emisyjnej grupy Orlen, jest cały czas aktualny. Odrabiamy pracę domową i przygotowujemy plany dekarbonizacji poszczególnych aktywów - powiedział WNP.PL Karol Wolff, dyrektor Biura Strategii i Transformacji Strategicznej grupy Orlen.
Orlen cztery lata temu ogłosił cel osiągnięcia zeroemisyjności do 2050 r. Otoczenie biznesowe, zwłaszcza sektora energetycznego, zmieniło się w tym czasie w bezprecedensowy sposób. Koncern jednak nie zmienia swoich długoterminowych planów w tym zakresie.
- Cel neutralności emisyjnej, który ogłosiliśmy jako Grupa Orlen w 2020 roku, jest cały czas aktualny. Przez ten okres odrabiamy pracę domową i przygotowujemy plany dekarbonizacji poszczególnych aktywów - mówił podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Karol Wolff, dyrektor Biura Strategii i Transformacji Strategicznej grupy Orlen.
Jak podkreślił, w obecnym otoczeniu trzeba racjonalnie podchodzić do poszczególnych projektów biznesowych, które pozwolą albo redukować emisję, albo odpowiednio zagospodarować szkodliwe gazy, których nie da się całkowicie w tego rodzaju działalności wyeliminować. Pomocne tu mogą być takie technologie, jak CCS, czyli wychwyt i składowanie CO2 w kawernach solnych lub sczerpanych złożach pod dnem morza.
- Patrzymy też na nowe technologie, które się pojawiają - typu direct capture, pozwalająca na wychwyt dwutlenku węgla z powietrza. Póki co są to bardzo drogie rozwiązania, ale widzimy tu duży postęp i obserwujemy, jak się one rozwijają - dodaje Karol Wolff.
Jego zdaniem największym obecnie wyzwaniem dla Orlenu jest znalezienie odpowiedniego tempa tej transformacji, w szczególności w transporcie, gdzie trzeba dostosować zmiany do klientów, czyli właścicieli samochodów czy flot pojazdów.
- Tutaj zgranie w czasie popytu z podażą, czyli odpowiednie włączanie poszczególnych rozwiązań, żeby były one z jednej strony opłacalne, ale z drugiej strony nie były wdrożone za późno, jest jednym z trudniejszych wyzwań, które z punktu widzenia planowania strategicznego widzimy - dodaje przedstawiciel Orlenu.
Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Co możesz zrobić:
Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie