EEC 2020

- Nie chcemy likwidacji podatku bankowego, natomiast chcemy zmienić sposób jego naliczania tak, aby nie penalizował zaangażowania na rynku kredytów - mówi w rozmowie z WNP.PL prezes Związku Banków Polskich dr Tadeusz Białek.

- Polski sektor bankowy jest dobrze rozwinięty i bezpieczny, natomiast jego możliwości rozwojowe są ograniczone w kontekście zwiększenia akcji kredytowej, zwiększenia zaangażowania banków w finansowanie gospodarki - mówi prezes ZBP Tadeusz Białek.

Zobacz całą rozmowę z Tadeuszem Białkiem:

Jak podkreśla prezes Związku Banków Polskich, "wynika to z konstrukcji obowiązującego podatku bankowego, która jest zła, błędna". - Ona w takiej postaci funkcjonuje tylko na Węgrzech i w Polsce. Mówię o podstawie opodatkowania, która opiera się na aktywach - zaznacza Białek.

Nasz rozmówca przypomina, że w większości państw Europy Zachodniej podatek bankowy jest liczony od pasywów. - Czasami jest to także zwiększona postać podatku dochodowego od osób prawnych, czyli w naszym przypadku CIT-u - dodaje.

- Gdyby to przedstawić w skrócie, to mamy do czynienia z sytuacją, że bank im bardziej jest zaangażowany w działalność kredytową, tym większy płaci podatek, w związku z tym ma mniejsze możliwości odbudowy kapitałów, czyli zwiększania bazy kapitałowej - mówi Tadeusz Białek.

Jak wyjaśnia, "oznacza to ograniczenie możliwości dofinansowania dużych projektów, dużych inwestycji, tak jak chociażby transformacja energetyczna".

- Trzeba zmienić podstawę opodatkowania w przypadku podatku bankowego. My, jako sektor bankowy, mówimy wyraźnie: nie chcemy likwidacji podatku, powiem więcej: nie chcemy nawet płacić mniej. Chcemy płacić tyle samo, ale na innej podstawie opodatkowania, czyli takiej, która nie będzie nas penalizować za aktywność na rynku kredytowym - podkreśla prezes Związku Banków Polskich.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie