EEC 2020

Po wybuchu wojny cyberataki stały się elementem rzeczywistości polskiego przemysłu. Jednak nie są to jedyne wyzwania, z którym mierzyć się muszą dziś firmy. Także transformacja energetyczna i cyfrowa niesie ze sobą zagrożenia.

Po wybuchu wojny Polska znalazła się w zupełnie nowym położeniu geopolitycznym, stając się krajem przyfrontowym. To pociąga za sobą wiele wyzwań związanych z bezpieczeństwem państwa, ale także przemysłu i infrastruktury krytycznej. I mówimy tu nie tylko o bezpieczeństwie w wymiarze fizycznym, wojskowym, ale także – a może przede wszystkim – o bezpieczeństwie w wymiarze technologicznym, cyfrowym.

Cyberzagrożenia stały się elementem rzeczywistości przemysłu

Po pierwsze, okazało się, że technologia ma narodowość i myśląc o bezpieczeństwie państwa nie możemy już wybierać dowolnej technologii. Po drugie, cyberataki na infrastrukturę krytyczną, które kiedyś braliśmy pod uwagę, teraz stały się realnym zagrożeniem, którego doświadczamy. Co więcej, eksperci wskazują, że musimy się liczyć z tym, że sytuacja prędko się nie poprawi.

- Możemy się spodziewać, że jeżeli konflikt będzie zmierzał w kierunku zamrożenia, tudzież wyczerpania stron, to cyberataki będą się nasilać. Jest to bowiem taki rodzaj walki, którą można prowadzić skrycie i niskim kosztem. Paradoksalnie więc wyciszenie konfliktu w sensie militarnym może spowodować, że zintensyfikuje się walka w cyberprzestrzeni - mówi Artur Józefiak, dyrektor zarządzający, szef działu bezpieczeństwa Accenture w Polsce i Europie Środkowo Wschodniej.

Nasz rozmówca zwraca uwagę, że dziś każda infrastruktura, nawet ta najbardziej tradycyjna, staje się cyfrowa. Dlatego dziś cyberzagrożenia stały się elementem rzeczywistości przemysłu.

Nie tylko wojna jest wyzwaniem. Transformacja cyfrowa i energetyczna także niesie ze sobą zagrożenia

Jednak cyberataki, to tylko jedno z wyzwań, przed którym staje obecnie polski przemysł. Drugim jest transformacja – zarówno cyfrowa, jak i energetyczna – której polskie firmy stawiają dziś czoła.

- To są dwa równoległe zjawiska, które wywierają ogromny wpływ na naszą gospodarkę, wręcz na całe społeczeństwo - mówi Artur Józefiak.

Transformacja energetyczna, czyli całkowita zmiana miksu energetycznego, poprzez m.in. budowę elektrowni atomowych, oznacza kompletną przebudowę polskiego przemysłu.

- Ta przyszła architektura przemysłu będzie już cyfrowa, więc musimy uwzględnić już na wczesnym etapie projektowania zagrożenia związane właśnie ze światem cyfrowym - podkreśla dyrektor Accenture.

Do tego dochodzi druga część transformacji, którą przechodzi polska gospodarka, czyli transformacja cyfrowa. Jeszcze nie wdrożyliśmy do naszego systemu gospodarczego w pełni technologii chmury, a już pojawiają się kolejne innowacje, takie jak chociażby 5G, czy sztuczna inteligencja.

- To ogromny potencjał, ale też i zagrożenia. Jednak trend blokowania innowacji w przemyśle i infrastrukturze krytycznej nie jest najlepszy, bo traci się wtedy przewagi konkurencyjne. Jeżeli zamierzamy je wykorzystywać, powinniśmy wiedzieć, jak to zrobić dobrze - dodaje Artur Józefiak.

Jak zatem polskie firmy mają to robić dobrze? Jak budować cyberodporność? Więcej o tym w materiale poniżej.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie