Jak podkreślił w trakcie EEC Trends 2024 prezes Enel X Polska Jacek Misiejuk, krytycznym punktem transformacji energetycznej będzie zapewnienie stabilności systemu, gdy energia konwencjonalna będzie odgrywać stopniowo coraz bardziej marginalną rolę.
- Odnawialne Źródła Energii (OZE) są obecnie konkurencyjne cenowo w stosunku do źródeł konwencjonalnych; nie tylko nie mają zatem negatywnego wpływu na klimat, ale są też efektywne - zauważył prezes Enel X Jacek Misiejuk w trakcie EEC Trends 2024.
Jak podkreślił, krytycznym punktem transformacji energetycznej stanie się zapewnienie stabilności systemu, gdy energia konwencjonalna także w tym zakresie będzie odgrywać coraz bardziej marginalną rolę.
- Źródła, które nie nadają się do bilansowania, bo mają swoje lata, muszą być zastąpione... To duże wyzwanie, by stworzyć mechanizmy, które pozwolą odejść od źródeł konwencjonalnych także w zapewnieniu ciągłości dostaw - powiedział Misiejuk.
Zarządzana przez niego spółka Enel X Polska od kilku lat wdraża usługi polegające na wspomaganiu operatorów systemów elektroenergetycznych w bilansowaniu systemu energetycznego, co - jak zauważył Jacek Misiejuk - "przyczynia się również do tego, że można więcej wykorzystać tańszej energii odnawialnej i jednocześnie zmniejszyć koszty inwestycji w sieć".
- Przy okazji odbiorcy energii, którzy zdecydują się na aktywny udział w tym procesie, mogą zarabiać w ramach programów DSR (narzędzie, w ramach którego firmy otrzymują wynagrodzenie za gotowość do zmniejszenia poboru energii na wezwanie – przyp. red.) - stwierdził prezes Enel X Polska.
Jak podkreślił w czasie EEC Trends 2024, po nowym rządzie można oczekiwać dalszych regulacji, które określą, jak rynek ma działać.
- DSR od lat funkcjonuje w mechanizmach interwencyjnych; przez pierwsze parę lat był to program gwarantowany, obecnie to rynek mocy. To program, w którym odbiorcy mogą obecnie najwięcej skorzystać, nawet do 1 mln zł na megawat w przeciągu 4 lat. Niemniej wspomniany mechanizm podlega rewizji w tym roku i pewne rzeczy należy w nim niewątpliwie poprawić, bo widać na przykład spore ryzyko, że część odbiorców może z niego wypaść - m.in. z powodu regulacji dotyczących emisji - zauważył Jacek Misiejuk.
Jacek Misiejuk był jednym z prelegentów na EEC Trends 2024, konferencji stanowiącej prolog Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
- Takie spotkania jak EEC Trends dają możliwość spotkania ekspertów i decydentów, co jest szczególnie potrzebne w czasach dość burzliwej transformacji w naszej branży energetycznej. To doskonałe miejsce dla spotkania wielu grup, ścierania się poglądów, wypracowywania stanowisk czy postulatów - zauważył Misiejuk.
Dołącz do największego wydarzenia biznesowego Europy Centralnej.
Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Co możesz zrobić:
Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie