- Biorąc pod uwagę stopień zaawansowania Polski w projekt budowy elektrowni atomowej i to, że pierwszy beton osłon radiacyjnych zostanie wylany w 2028 roku, trzeba liczyć, że całość zostanie ukończona do połowy lat 30. - podkreślił w rozmowie z WNP.PL Mark Lloyd, dyrektor zarządzający w Accenture.
- Reaktor AP 1000 produkcji Westinghouse jest sprawdzoną technologią, która była już wykorzystywana w wielu krajach, również w Stanach Zjednoczonych, także we współpracy z firmą Bechtel, która zajmuje się budową. Uważam zatem, że Polska wybrała sprawdzoną technologię - zauważył Mark Lloyd, dyrektor zarządzający w Accenture, który wcześniej pracował 22 lata w Westinghouse, a przez 30 lat zajmował się energetyką jądrową.
Zobacz całą rozmowę z Markiem Lloydem:
Elektrownia jądrowa w Polsce powstanie w gminie Choczewo. To duża inicjatywa, w którą będzie zaangażowanych wiele podmiotów.
- Polska jednak, biorąc pod uwagę model współpracy przy budowie elektrowni jądrowej, gdzie pojawiają się dwa podmioty - Bechtel i Westinghouse - musi wypracować odpowiednie mechanizmy i zabezpieczenia, które będą jasno opisane w umowie dotyczącej budowy tej inwestycji energetycznej - zaznaczył ekspert z Accenture.
- Biorąc pod uwagę stopień zaawansowania Polski w projekt budowy elektrowni atomowej i to, że pierwszy beton osłon radiacyjnych zostanie wylany w 2028 roku, trzeba liczyć, że całość zostanie ukończona do połowy lat 30. - podkreślił Mark Lloyd.
Ekspert z dziedziny energetyki jądrowej ocenił także strategię rozwoju tego sektora w Polsce. - Strategia rozwoju energetyki jądrowej w Polsce, która wychodzi od budowy dużych sprawdzonych reaktorów atomowych a dopiero w drugiej kolejności koncentruje się na rozwoju SMR-ów jest słuszna - przyznał Mark Lloyd.
Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Co możesz zrobić:
Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie