EEC 2020

Budynek jak mała elektrownia i magazyn energii? Niemal zerowe koszty utrzymania? To możliwe. Pierwsze takie domy powstaną jeszcze w tym roku.

Sektor budownictwa odpowiada za 40 proc. globalnego zużycia energii oraz 36 proc. emisji gazów cieplarnianych - to właśnie te czynniki zdecydowały o tym, że Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) zdecydowało się uruchomić przedsięwzięcie „Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo”.

W ramach projektu finansowanego z Funduszy Europejskich opracowano technologię szybkiego budowania domów, które produkują więcej energii niż potrzebują na wszystkie potrzeby – ogrzewanie/chłodzenie oraz prąd elektryczny do zasilania urządzeń i instalacji, co oznacza, że budynki te będą nie tylko ekologiczne, ale i tanie w utrzymaniu. Pierwsze domy wybudowane w opracowanej na zlecenie NCBR technologii powstać mają jeszcze w tym roku. Tak zwane "Demonstratory technologii", wśród których znajdzie się budynek społeczny, budynek senioralny i budynek jednorodzinny , powstaną w trzech polskich miastach: Mysłowicach, Rumi i Włocławku.

- Aktualnie budujemy budynek społeczny w Mysłowicach. Pozwolenie na budowę już jest, za chwilę rozpoczynamy montaż modułów. Planujemy, że wykończony budynek powstanie na miejscu budowy w 3 m-ce i zostanie oddany do użytku w 4 kwartale tego roku. Jednocześnie trwają prace przygotowawcze nad konstrukcją modułów, które zostaną zamontowane w Rumi, spodziewamy się, że również tam nastąpi oddanie budynku do użytku w 4 kwartale 2023- mówi Piotr Kopacz, kierownik projektu „Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo” w NCBR.

Budynki efektywne energetycznie korzystają z odnawialnych źródeł energii

Ogrzewanie i prąd w budowanych obecnie obiektach pochodzić będą z odnawialnych źródeł energii. Budynki zasilane będą pompami ciepła i będą wykorzystywać  panele fotowoltaiczne, więc budynek sam będzie też produkował energię, a jej nadmiar będzie kierowany do magazynów ciepła i chłodu oraz magazynów energii elektrycznej. Dzięki temu możliwe będzie wykorzystanie zgormadzonej energii bez konieczności zakupu jej z sieci, wtedy kiedy jest na nią większe zapotrzebowanie i jest ona droga.

Woda do potrzeb domowych podgrzewana będzie w kolektorach słonecznych i niemal w całości będzie pochodzić z oczyszczonej deszczówki i oczyszczonej wody szarej.

- Chcemy przede wszystkim zmienić myślenie o budownictwie. Nie mówimy tutaj tylko o budynkach, chodzi także o stworzenie towaru eksportowego dobrej jakości. Chcemy, żeby produkcja odbywała się w Polsce, ale była dostępna w Europie i na świecie. Zależy nam na tym, żeby wspierać polskie firmy w rozwoju takich technologii - podkreśla Piotr Kopacz.

Jak mieszka babcia, a jak młoda rodzina? Budownictwo musi brać pod uwagę wyzwania demograficzne

Jak zapewniają eksperci z NCBR, zmiany w budownictwie podyktowane są również demografią. Prognozuje się, że populacja Polski do 2050 roku zmniejszy się do 33 milionów. Jak zapewnia NCBR, dzięki wykorzystanym technologiom zostanie przyspieszony proces wznoszenia budynków przy jednoczesnym obniżeniu kosztów budowy i eksploatacji szczególnie domów jednorodzinnych i budynków wielorodzinnych. Wpłynie to na rozwój branży budowlanej w oparciu o pożądane parametry technologii bez których budownictwo nie ma szans sprostać wymaganiom zielonego łady – są to: szybki czas budowy, wyposażone wnętrza, niskie koszty budowy i eksploatacji, oszczędność wody, wykorzystanie do budowy materiałów o niskim śladzie węglowym oraz wysokim stopniu recyklingu. 

- W Polsce już teraz trzeba myśleć o budownictwie przez pryzmat wyzwań demograficznych oraz rzeczywistych potrzeb seniorów i młodych rodzin. Tak żeby np. babcia nie mieszkała w 80-metrowym mieszkaniu, którego nie jest w stanie ogrzać, a z kolei młodzi ludzie z dwójką dzieci nie mieszkali w bardzo małym mieszkaniu bez możliwości wzięcia kredytu czy kupna własnego mieszkania - mówi Piotr Kopacz.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie