EEC 2020

Konsekwencje wprowadzania rozwiązań Polskiego Ładu dla firm i dla rynku pracy oraz związane z nim długofalowe zmiany w strukturze polskiego biznesu były tematem debaty „Polski Ład – wyzwania dla biznesu” podczas XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

  • - Polski Ład dotyczy wielu aspektów, wielu zagadnień ważnych dla obywateli, przedsiębiorców, płatników składek, rodzin, zwłaszcza w komponencie dotyczącym przepisów podatkowych – mówiła Gertruda Uścińska, prezes ZUS-u.
  • - Jest on korektą rozwiązań, które były celowane, selektywne i trafiały do określonych grup podatników. Proponujemy rozwiązania bardziej powszechne, systemowe, bardziej zrozumiałe – stwierdził Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.
  • - Polski Ład miał stać się szansą na zmianę systemu podatkowego w Polsce.  Szansa ta nie została jednak wykorzystana – ocenił Łukasz Bernatowicz, wiceprezes Business Centre Club.

W opinii Gertrudy Uścińskiej, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Polski Ład zawiera rozwiązania porządkujące polski system podatkowy.

- Polski Ład dotyczy wielu aspektów, wielu zagadnień ważnych dla obywateli, przedsiębiorców, płatników składek, rodzin, zwłaszcza w komponencie dotyczącym przepisów podatkowych. Od stycznia wykonaliśmy działania wspólnie z Ministerstwem Finansów i szefami innych instytucji, które zapewniły stosowanie nowych przepisów. Obawialiśmy się, że płatnicy sobie z nimi nie poradzą. W marcu pobrane składki na ubezpieczenia społeczne, ale także na ubezpieczenie zdrowotne, według nowego reżimu, były na wysokim poziomie. Były większe o kilka procent w ujęciu miesiąc do miesiąca czy rok do roku. Na początku stosowania Polskiego Ładu wystąpiły problemy. Podjęliśmy jednak działania, które doprowadziły do zamierzonego efektu – zapewniła w trakcie debaty „Polski Ład – wyzwania dla biznesu” Gertruda Uścińska.

Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Fot ZUS Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Fot ZUS

Wielowymiarowy program po korekcie

Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, tłumaczył, że korekta Polskiego Ładu miała na celu wprowadzenie rozwiązań bardziej czytelnych dla podatnika.    

- Polski Ład to wielowymiarowy program. Obejmuje zmiany podatkowe, ale w bardzo szerokim zakresie, bo dotyczą one służby zdrowia, inwestycji czy ułatwień budowlanych i wzmacniają przy tym pozycję materialną rodziny. To, co dzisiaj zawiera w części podatkowej, jest korektą rozwiązań, które były celowane, selektywne i trafiały do określonych grup podatników. Proponujemy rozwiązania bardziej powszechne, systemowe, a tym samym bardziej zrozumiałe – stwierdził Soboń. - Ulgi dla klasy średniej były krytykowane za swoją konstrukcję, która zakładała widełki dochodu miesięcznego czy rocznego. Ich przekroczenie powodowało nieznane do tej pory skutki dla podatników. Zaskoczeni byli oni sytuacją, w której np. nie tylko nie było ulgi przy dodatkowym wynagrodzeniu miesięcznym, ale pomniejszane było ono o ulgę naliczaną przy wynagrodzeniu bazowym. Było to nieczytelne, dlatego korekta zmierza w kierunku większej przewidywalności, stabilności, zrozumiałości rozwiązań – wyjaśniał.

Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów. Fot. PTWP Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów. Fot. PTWP

O tym, że Polski Ład niesie ze sobą potężną zmianę systemową, wprowadzającą jedne z najatrakcyjniejszych rozwiązań w Europie, przekonywała posłanka Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii oraz minister rozwoju w latach 2018-2020.

- Polski Ład po korekcie to program powszechnej obniżki podatków i tak należy go postrzegać. Pod koniec ubiegłego roku mówiliśmy, że horyzontem zmian było zwiększenie progresji podatkowej. Zwiększenie tej progresji jest zrekompensowane powszechnym programem obniżenia podatków. Inną rzeczą jest dyskusja o sposobie wprowadzania zmian. Rzeczywiście czasami pracujemy zbyt szybko, ale nie popełnia błędów ten, kto nic nie robi – komentowała Emilewicz.

Jadwiga Emilewicz, posłanka, minister przedsiębiorczości i technologii oraz minister rozwoju w latach 2018-2020. Fot. PTWP Jadwiga Emilewicz, posłanka, minister przedsiębiorczości i technologii oraz minister rozwoju w latach 2018-2020. Fot. PTWP

Niepewność i koszty. Potrzebne mocne nerwy

Michał Lisawa z kancelarii Baker McKenzie ocenił Polski Ład z perspektywy pracodawców. Zwracał uwagę na sposób wprowadzania zmian, który był przyczyną wielu kłopotów firm.

- Ostatnie miesiące dla pracodawców można porównać do serialu dla widzów o mocnych nerwach. Pierwszą kwestią jest treść zmian i założenia, drugą, która spowodowała najwięcej kłopotów, jest sposób wprowadzenia Polskiego Ładu. Mieliśmy do czynienia z krótkimi konsultacjami i wprowadzeniem przepisów w ostatniej chwili. Prezydent podpisał ustawę w połowie listopada, pracodawcy mieli tylko półtora miesiąca, żeby dostosować się do nowych rozwiązań prawnych. Dostosowali się do nich, a już na początku roku pojawiło się rozporządzenie zmieniające zasady naliczania zaliczek. Pracodawcy funkcjonowali w niepewności, co będzie w przyszłości, mieli za mało czasu na przystosowanie się do zmian i ponieśli duże, związane z nimi koszty finansowe, a także poświęcili mnóstwo czasu na zrozumienie przepisów i edukację odpowiednich osób w firmie – ocenił Michał Lisawa. – Po korekcie znów wracają kłopoty od strony organizacyjnej, pracodawcy ponownie odczuwają niepewność – dodał.

Michał Lisawa, counsel w kancelarii Baker McKenzie. Fot PTWP Michał Lisawa, counsel w kancelarii Baker McKenzie. Fot PTWP

Michał Lesiuk, partner w Dziale Doradztwa Podatkowego EY, ocenił, że w sferze prawa podatkowego Polski Ład jawi się jako bardzo szeroka reforma.

- Reformuje klin składkowo-podatkowy. Zawiera też wiele instrumentów stymulujących gospodarkę, dotyczących ulg, ekspansji zagranicznej, inwestowania w nowe produkty. Wzmocnienie instrumentów dotyczących wspierania działalności badawczo-rozwojowej, innowacyjnej to również istotny fundament tej reformy. Koncepcje, które mają szansę zostać pozytywnie odebrane przez inwestorów zagranicznych, to przede wszystkim reżim holdingowy, czyli zwolnienie z zysków kapitałowych. Możliwość porozumień inwestycyjnych to także krok w dobrą stronę. Zdecydowanie dobrym rozwiązaniem jest estoński CIT – wypowiadał się Michał Lesiuk. - Ale Polski Ład to też nowe daniny, kilka nowych restrykcji, obowiązków raportowania i sankcji. Nie powinno to jednak zaskakiwać w kontekście tego, co rząd robił przez ostatnie lata – zaznaczył.

Michał Lesiuk, partner w Dziale Doradztwa Podatkowego EY. Fot PTWP Michał Lesiuk, partner w Dziale Doradztwa Podatkowego EY. Fot PTWP

Zawiedzione nadzieje

- Polski Ład miał stać się szansą na zmianę systemu podatkowego w Polsce. Szansa ta nie została jednak wykorzystana – ocenił Łukasz Bernatowicz, wiceprezes Business Centre Club. - Business Centre Club reprezentuje tysiące przedsiębiorców i jeśli oni na coś narzekają, to właśnie na skomplikowany system podatkowy. Zabrakło rzetelnych konsultacji Polskiego Ładu i stąd te poważne problemy.

Jak przypomniał, Business Centre Club od początku był pozytywnie nastawiony do propozycji zmiany.

Łukasz Bernatowicz, wiceprezes Business Centre Club. Fot. PTWP Łukasz Bernatowicz, wiceprezes Business Centre Club. Fot. PTWP

- Wiązaliśmy duże nadzieje z Polskim Ładem, który na początku nazywał się Nowy Ład. Widzieliśmy w nim pewne nawiązania do Nowego Ładu prezydenta Roosevelta. Program ten dał impuls amerykańskiej gospodarce na dekady – mówił Łukasz Bernatowicz. - Spodziewaliśmy się, że podobny efekt przyniesie Polski Ład, bo jest na to szansa.  Uważamy, że, niestety, szansa ta nie została wykorzystana. Program, który pojawił się w Polsce, nie dał impulsu polskiej gospodarce. Jest programem masowego obniżania podatków, ale cały ciężar został przerzucony na przedsiębiorców – podkreślił.

Debata „Polski Ład – wyzwania dla biznesu” miała miejsce podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, który odbył się w dniach 25-27 kwietnia 2022 roku. Więcej informacji, relacje i aktualności na stronie wydarzenia.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie